Nové větry ze starých zadků. Tak vypadá obroda ODS, promlouvá odcházející člen

23.02.2013 4:44

Člen oblastní rady ODS Praha 2 a místopředseda místního sdružení Královské Vinohrady 3 Jan Paluska rezignuje na své funkce a odchází z ODS. Podle jeho vyjádření zdaleka není sám a mohla by prý dokonce odejít až polovina členů tohoto oblastního sdružení. ODS podle něho naprosto pošlapala pravicové principy a toho, kdo je hájí, se snaží umlčet. Řešením je podle něj založení nové strany.

Nové větry ze starých zadků. Tak vypadá obroda ODS, promlouvá odcházející člen
Foto: red
Popisek: ODS, ilustrační foto

„Z ODS na Praze 2 už mnoho lidí odešlo. Co mám zprávy, tak ještě před placením členským příspěvků chce odejít tak 10, 15 lidí. Masivnější odchod bude pak s tím, že spousta lidí nezaplatí členské příspěvky. Přesně to nedokážu odhadnout, ale myslím si, že je i reálné, že odejde polovina členů. Reakce mnoha členů na můj rezignační dopis je: ´Honzo, mluvíš nám z duše. Ještě chvilku zůstaneme, ale nejspíš tě budeme následovat´. ODS se řítí do propasti. Nezadržitelně,“ řekl redakci Paluska. Osobně se diví, kde se ještě bere 11 či 14 procent voličů ODS, což jsou nyní její preference.  

ParlamentníListy.cz mají k dispozici jeho rezignační dopis, který byl rozeslán členům ODS Praha, ve kterém vysvětluje svůj odchod ze strany. Paluska vstoupil do ODS více než před deseti lety. ODS považoval v okamžiku svého vstupu za stranu pravicovou, konzervativní a státotvornou, jež prosazuje odpovědnou, srozumitelnou a nepopulistickou politiku, která nadevšechno ctí hodnoty, které jsou tak vyjádřeny v Poděbradských artikulech.

ODS potlačuje svobody občanů

ODS podle něho již ale dávno není takovou stranou. „ODS a její reálná politika má za sebou v posledních letech mnoho pro mě jen s maximálním sebezapřením obhajitelných, problematických kroků. Navenek sice silácká, ale ve skutečnosti naprosto servilní politika vůči EU, až by se chtělo říci, že ODS je plná kariérních úředníků, kteří svůj vztah vůči evropské byrokracii upravují dle množství dotací připluvších do jejich resortů. Přijímaní zákonných norem, které naprosto nevídaným způsobem zasahují do svobod občanů této země a posunují moc a dozor státních orgánů do sfér, kde nemají co pohledávat. Ať již se jedná o novelu silničního zákona, či o nový občanský zákoník a jeho zavedení tzv. derelikce na nemovitosti, či snahy ministra spravedlnosti zavést státní dohled nad internetovými diskuzemi a mnoho dalšího,“ píše v dopise.

Zásadní problém má ale i s děním ve své oblasti: „Naprostá apatie členů k tomu, co se děje s jejich stranou, s jejich okolím, je pro mě věcí, které nerozumím a neumím si ji vysvětlit. Čtyři roky jsem členem místní rady KV 3, dva roky jsem členem oblastní rady ODS Praha 2 ... Zasedání oblastních rad navštěvují stále stejní lidé a i když si jejich přítomnosti nesmírně vážím, musím se nutně ptát, kde jsou všichni ostatní? Obávám se, že jsme se, až na světlé výjimky, proměnili v hlasovací stroje, bez špetky zájmu o cokoliv. Informace ze všech úrovní, krátká, moderovaná diskuze, rychle kouknout na hodinky, jen ať už jsem doma - to je realita našich politických dnů.“

Pravičáci jsou v ODS ostrakizováni

Snaha o nějakou aktivitu je podle něho považována za bezmála vnitrostranický puč a „protagonisté takové aktivity se v ten moment stávají vyvrheli a otravnými vytvářeči problémů“.

Paluska přiblížil své motivy odchodu i v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. „ODS absolutně rezignovala na všechny své ideové zásady a základy. Dělá politiku, jak jí momentální prospěch velí. Porušeje vše, co v minulosti slíbila. Vládní zákony nemají s pravicovou politikou nic společného. Kdykoli se člověk proti takovému trendu ozve, tak je okamžitě v nenávisti, exkomunikován, ostrakizován, zavrhnut jako rebel, potížista, osina v zadku či pučista,“ řekl redakci.

Podle Palusky je problém i personálního složení ODS, kdy převládají pasivní lidé bez idejí či technokraté. „Pokud jde o EU, tak za dotace jsou ochotni zavázat tuto republiky k absolutně nevýhodným věcem a ekonomicky sebevražedným smlouvám, jako je třeba ESM, které nás zavazuje zaplatit 350 miliard eur EU ve chvíli vstupu do eurozóny. Hrozná věc obsažená v občanském zákoníku pravdoláskařského Jiřího Pospíšila je takzvaná derelikce nemovitého majetku, kdy nějaká komise bude posuzovat, zda se staráte o svůj majetek a pokud usoudí, že ne, tak vám ho zabaví. Čili tím pádem zmizel jeden bod z Poděbradských artikulů, tedy nedotknutelnost soukromého majetku,“ zlobí se Paluska.

Dále kritizuje zvyšování daní, zvyšování a komplikování administrativy, nárůst byrokracie nebo tažení vlády proti živnostníkům. Podle něho politika ODS nejenom že lidem nepomáhá, ale naopak jim škodí. „Zatěžují lidi novými nesmysly, daněmi. Další hloupost je přímá volba prezidenta. K čemu to vedlo, jsme všichni věděli,“ dodal Paluska.

V Nečase jsem naděje nevkládal. Kubera to bohužel nezachrání

Prý nikdy nevkládal příliš velké naděje v Petra Nečase, že by vrátil ODS k jejím základům, na kterých ji založil Václav Klaus.

„Teď se to už zvrtlo, ale v okamžiku, kdy se stal předsedou, tak pro mě patřil spíše k tomu lepšímu, co měla ODS ve svých řadách. Ale i tak jeden člověk nemůže zvrátit trend. I kdyby Nečase nahradila modla všech pravověrných ódésáků, pan senátor Kubera, tak ani on by to nezachránil. Kdyby byl Kubera obklopen lidmi jako je Jiří Pospíšil či Jana Černochová, tak nic nenadělá. Takových lidí už je strašně moc. Někdo to pochopil dříve, že už se s tím nedá nic dělat, jako například Jiří Payne, který šel do Svobodných. Někdo to pochopil až teď, někdo to pochopí až za půl roku či za rok. Obávám se, že snaha o nápravu ODS je nemožná, protože by z ní museli odejít tři čtvrtiny lidí. Lidí, které mají nějaké ideje a hájí je, tak těch je málo a nebo odešli a odcházejí. Není to problém jenom vedení ODS, ale i členské základny. Jsou tam buď lidi pasivní, nebo ti, kteří to berou jako výtah k moci a možnost vlastního obohacení,“ myslí si Paluska.

Nové větry ze starých zadnic

Nevěří ani iniciativám na obrodu ODS. Konkrétně například Jiřího Janečka z Prahy 11. „Dobře to glosoval pan doktor Macek, že jde o nové větry ze starých zadků. To je ideální shrnutí,“ říká.

Nevěří podobně v „nové tváře“ typu primátora Bohuslava Svobody: „Pan primátor Svoboda není politik. S jeho pravicovostí je to podobně jako u pana Schwarzenberga. Je to taková ta Havlova ´pravicovost´, která nemá s pravicovou politikou nic společného. Je mi ale sympatické, že chce obnovit Mariásnký sloup na Staroměstské náměstí. Ale on pro mě není zklamáním, protože jsem od začátku věděl, že je jen mediální tváří, aby se za ním skryli všichni ti vykukové. On nemá politické názory,“ obává se. 

Paluska si míní, že nyní existuje několik alternativ pro pravicovou politiku. Nevěří příliš v návrat Václava Klause do aktivní politiky, i když by si to řada lidí přála: „Už má svá léta a nesebere podle mě dost síly jít do úplně nového podniku s obrovským rizikem a s koulí u kotníku, která se jmenuje nenávist mediálních elit. On už to nemá ani zapotřebí. V české politice nedokázal nikdo tolik co Václav Klaus. Může s čistým svědomím odejít s hlavou nahoře, protože mu nikdo nesahá ani po kotníky.“

Musíme založit novou pravicovou stranu

Pokud jde o Stranu svobodných občanů, lze souhlasit s devadesáti procenty jejich programu, ale podle něho nedokážou o něm přesvědčit občany a strana by potřebovala lepší marketing.

„Do budoucna tedy vidím šanci v založení úplně nové pravicové strany. Nemyslím, že to je nemožné. Vezměte si, že po listopadu 89 tady byla společnost mnohem víc levicová, přesto zde vznikla pravicová strana, která neměla v Evropě kromě Británie obdobu. Vidíme to u pana senátora Kubery, který dokáže v takzvaném rudém okrese od roku 1991 nepřetržitě vládnout. Když se dělá rozumná a důsledná pravicová politika, tak je možné uspět a mít dobrou podporu. Věřím, že ti pravičáci, kteří z ODS odešli, či tam ještě setrvávají, dají hlavy dohromady a něco vznikne. Věřím ve vznik nové strany. Věřím tomu, že už voliči nebudou žrát Kalouskovi se Schwarzenbergem, že jsou pravice. To už každý prokoukl. Osobně už o nějakém projektu uvažujeme, něco je ve zrodu, ale více prozrazovat je předčasné,“ říká Paluska.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…