Koskuba prozradil, co by řekl princ Hamlet, kdyby byl socanem

16.03.2013 10:41

TÝDEN S KUBEROU A KOSKUBOU Jak se dívají na události uplynulých dnů dva muži z opačného politického spektra - poslanec Jiří Koskuba z ČSSD a senátor ODS Jaroslav Kubera? Jejich názory a komentáře se opět střetávají v pomyslné názorové aréně ParlamentníchListů.cz. Tématem je sjezd ČSSD a vystoupení prezidenta Miloše Zemana. Také však zazní názory na hrozbu údajné energetické chudoby.

Koskuba prozradil, co by řekl princ Hamlet, kdyby byl socanem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační koláž

V pátek a v tuto sobotu se koná v Ostravě sjezd České strany sociálně demokratické. Jaké se dají očekávat závěry či případná překvapení? A co si myslí oba politici o projevu Miloše Zemana?

„Musel jsem opět, ač nerad, pochválit chytrost a umění rétoriky prezidenta. Pohladil i ťafnul, a to navíc tak, že to ne každý odhalil. Naznačil mimo jiné ale například i to, že největší nebezpečí v politice hrozí zevnitř, z vlastních stran, a to je dobře. Platí to už historicky dlouho, je třeba na to poukázat. Z jeho projevu je navíc zřejmé, že se Miloš Zeman chová tak, aby si zajistil podporu a spojence i pro své druhé funkční období,“ vyjádřil se k projevu Zemana na sjezdu senátor Jaroslav Kubera.

Přiznal pak, že se nemohl nevšimnout atmosféry toho sjezdu. „Kdyby tam nebyly plakáty s nápisy ČSSD, skoro bych věřil tomu, že to je přenos z nějakého sjezdu KSČ. Je vidět, že ten zvyk z té doby mnohé sociální demokraty neopustil. Vstávali stejně horoucně, doprovázejíc projevy burácejícími potlesky, jako tehdy – moc se to opravdu nelišilo,“ rýpl si Kubera.

Je potřeba přesvědčit o našich kvalitách veřejnost, říká Koskuba  

„Přiznejme si, že je to sjezd strany, která chce a hodlá vládnout. Je na čase, aby vedle přesvědčování sebe sama o svých kvalitách přesvědčila veřejnost. Bude zvoleno nové či možná spíše staronové vedení. Taková je prostě povinnost sjezdu. Pevně doufám, až věřím, že přes existující křídla nenastanou problémy. Není na to vůbec vhodná doba. Šéf je ostatně již jistý. Já sám delegátem s hlasem rozhodujícím nejsem, možná proto jsem nebyl, ostatně jak je mým již chronickým zvykem, účastníkem zákulisních jednání. Upřímně řečeno, ani mi to nechybí. Mám raději konkrétní práci. Nicméně i toto k politice patří a patřit bude. Na druhé straně přiznávám, že těm, kteří stranu vedou a povedou, vůbec nezávidím. Není to snadná a ani vděčná pozice,“ řekl ParlamentnímListům.cz v počátku svého komentáře Jiří Koskuba.

Podle něj je otázkou, co by sjezd měl přinést. Řekl by to prý i princ Hamlet, kdyby byl socanem.  „Mnohý má totiž i své zájmy, cíle, svůj osobní pohled.  Jenomže ČSSD je toho času stále opoziční strana, byť s největšími preferencemi. A lidé žádají, potřebují změnu. To je přeci zřejmé, a to také musí být cíl nás oranžových. Nejen pro mne proto bylo velmi zajímavé vystoupení pana prezidenta. Důvody snad netřeba vyjmenovávat. Musím přiznat, že přinejmenším právě nám z ČSSD, jeho typická, byť někdy až kousavá rétorika a postoje, mohou nakonec jedině prospět. Signálů bylo dost.  Šedivý průměr nikdy nebyl ani mým cílem. Ale to je jiná kapitola a jistě s velkou diskuzí,“ pokračoval dál Koskuba.    

Volání po sjednocení levice

Přiznal, že dál očekává, že se ČSSD nějak postaví k formě povolební spolupráce či nespolupráce hlavně s KSČM. Každá zaplacená cena musí být totiž, podle Koskuby, úměrná kvalitě zboží a únosná.

„I já vnímám, že část levicových voličů - a nejen oni - volá po sjednocení levice. Na druhé straně nelze nevidět problémy, které to následně vyvolává. Tím však, se vší úctou, nemám zrovna na mysli zrovna nějaké ty demonstrace či několikahodinové hladovky. Vždy je totiž třeba se podívat, kdo, proč, eventuálně za co je organizuje. To, že se dají zorganizovat až příliš velmi snadno, je s ohledem na nedávnou naši historii pochopitelné. Za sebe přiznávám, zvláště po osobně vyslechnutých některých projevech jistých komunistických poslanců, urputně neměnících jak zažitou bolševickou rétoriku, ale i myšlení,  že nepatřím mezi horlivé příznivce spolupráce s nimi. Ti slušní a 'moderní' komunističtí kolegové, které jsem rovněž osobně poznal, mi jistě toto konstatování prominou. Sami nejlépe vědí, proč to říkám. Stejně jako mi prominou 'zemanovci', že je zatím ze svých úvah vynechávám. Byť jejich přechodné zviditelnění po zvolení pana prezidenta nelze vyloučit. Ale…,“  neurčitě konstatuje sociálnědemokratický poslanec Koskuba.  

Koskuba: Nechť interpersonální snahy ustoupí společnému cíli

Podle něj by však oranžový sjezd rozhodně měl vydat jasný a srozumitelný signál k veřejnosti. Jak konkrétně ČSSD hodlá vládnout, bude-li u moci. „Protože přece vládnout chce. Obávám se, že tohle je to nejhlavnější. Velmi bych uvítal, kdyby jisté interpersonální touhy až šťouchance ustoupily tomuto cíli. Já vím, že to melu stále dokola. Však jsem prostý pěšák. Jenomže v tomhle vidím alfu a omegu toho, abychom my oranžoví dostali v příštím roce, který bude rokem řady voleb, dostatečnou důvěru voličů. Takovou, abychom zase nemuseli někde škemrat o koalici. Nebo dokonce, přestože možný papírový vítěz voleb, abychom nedřepěli další čtyři roky v opozici. Jelikož si ty čistě  účelové koalice opět poslepuje někdo jiný, dokonce ani nezvolený. Nikoliv chytřejší, ale 'jenom' schopnější nebo (omlouvám se) vyčůranější,“ myslí si Koskuba.

Jak ještě dodal, ze sjezdu by měla vzejít opravdu jasná, silná a přesvědčivá stínová vláda. Taková, která nebude schopna jen kritizovat tu současnou. „Naopak. Ta, co bude schopná opravdu vládnout. Je totiž na čase lidem říci – a to jasně, stručně a srozumitelně - jak! Obávám se, že sáhodlouhé volební programy s desítkami cílů či plochá předvolební hesla již nikoho nezajímají. Mimochodem i v medicíně jsme povinni pacienta přesvědčit o zvoleném způsobu léčby. Srozumitelně vysvětlit, proč a jak to hodláme udělat. Nezastírat rizika a ani že to bude dokonce bolet. Pouhými řečmi, s výjimkou některých oborů, uspět totiž nejde. A tahle země, ostatně jako celá slavná EU i svět, nemocná je,“ uzavřel první téma Koksuba.

Hrozba energetické chudoby – lobbing nebo vážné varování?

Čechům hrozí údajně v dohledné době energetická chudoba, protože většina z nich žije v nezateplených domech a bytech. Dá se vnímat toto riziko jako skutečně reálné, nebo lze za hrozbou vidět hlavně lobby firem, které tyto služby nabízejí?

„Velmi se obávám, že mnohým hrozí, bohužel, nejen chudoba energetická. To není šíření poplašné zprávy. To je fakt. Diagnóza. A vůbec to není o tom, zda-li mají zateplený dům či byt. Je mi líto. Sám jsem nechal vyměnit okna. Bez dotace, podotýkám. Také už všude mám úsporné žárovky, ale asi se přitom nebudete divit, že každý rok, dokonce spíše půlrok, platím víc a více. Jako každý. Nejen pro neustále zvyšovanou DPH. Díky bohu, zatím na to ještě mám, ale již ne každý. Co je tristnější, jak z praxe vím, už ani ten slušný a pracovitý, natož pak senior. Nelze proto nevidět, že jde mimo jiné o zájmy jistých skupin a firem. Které tentokrát pod rouškou ekologie bojují o svůj odbyt a zisk, přitom ve stále chudnoucí společnosti. Fotovoltaiku raději nechávám zcela stranou. Tím, ale proboha, netvrdím, že úspory nemají svůj význam,“ říká Jiří Koskuba.

Podle něj je ale otázkou, zda-li cena za zateplování zaplacená, má i svou návratnost a jde-li vůbec o ni.

Koskuba: Mnohé dotace se zřejmě tvoří přímo „pro někoho“

„Zda nejde jenom o prašulky někomu přeposlané. Navíc posílené z dotací, které jsou tu a tam  vyčleněny. Mimochodem, když jsem se dozvěděl, že za peníze celé slavné EU  byly dotovány i zahradní bazény, málem mne kleplo. Mám totiž pocit, že mnohé dotace se tvoří hlavně pro někoho. Bohužel, zhusta i za něco. Tristní zjištění. Asi v Bruselu nemají vicepremiérku pro boj s korupcí. Ta by jim ukázala…Mimochodem, jmenování konečně nového pana ministra obrany pro uvedenou dámu musí být jistě těžkým políčkem. Je přitom fuk, že zaslouženým. Tím však vůbec nehodlám zpochybňovat osobu pana generála. Ale zpátky k problému. Podívejte se na vodu. Prý jsme jí kdysi plýtvali. No tak se musela zdražit a my začali pochopitelně šetřit. Jaký je dopad? No musí se zase zdražit, neboť šetříme moc! Takže šetříme znova. A znova se proto zdražuje. Tak je to se vším. Dokonce i s potravinami. Tvoříme si jakési pochybné „limity“. V plánování snad ani RVHP na EU nemá. Pak se musí, kupodivu, dovážet. A hlavně znovu a znovu zdražovat. Jen tak na okraj – postřehli jste, jak nyní soudruzi z Bruselu tiše zrušili přiblblé kvóty na cukr? Jenže my už ty naše cukrovary jaksi moc nemáme, že?“ upozornil Koskuba.

Podle něj by tedy byla bláhovost, myslet si, že všechny giganty, dodávající nám mj. elektřinu, teplo, pohonné hmoty, plyn aj. aj., se chovají a budou chovat jinak, než vodovody a kanalizace.

Kdo nám opravdu vládne? Politici ne…

„Je na čase se zeptat a hlavně přiznat i za nás politiky. Kdo opravdu vládne, rozhoduje? Poté, co jsme si zprivatizovali takřka všechny tzv. základní životní funkce. Jak alespoň to nejzákladnější pro život nazýváme my, zdravotníci. A v zájmu přežití pacienta všemožně udržujeme, dokonce i přímo na jednotkách intenzívní péče. No přeci právě tyhle giganti, jejich majitelé a královsky placené vrcholné managementy vládnou nám všem. Politikům i lidem. Přitom je jedno, že části z těch prvně jmenovaných možná za nějaký ten drobek spadlý z luxusně prostřeného stolu. Proč by taky jinak pro privatizaci tupě zvedli svou omandátovanou ruku, že? Bohužel, takhle se z politiky stal skutečný byznys. Nejen u nás,“ konstatoval dál Koskuba.

Přiznal však, že nějak už nemá rád negativní řeči, ale přitom ví, že nejde je vynechat.

„Obávám se, že jsme se ve své cestě za svobodou dostali na dost blbou křižovatku. Že máme demokracii, ale ve skutečnosti nám už zase vládnou jiní. Nerad bych se dočkal doby, kdy mnohý prostý řádný občan – a to slovo 'řádný' zdůrazňuji -  měl problém s tím se ohřát, vykoupat, zdravě najíst, dopravit do práce. Přečíst si noviny či knihu, vzdělávat se. Mít práci, bydlet, nechat se ošetřit.  Jistě, nenamlouvejme si, že v kapitalismu se všichni budeme a můžeme mít stejně dobře, přímo skvěle. To je nesmysl. My dokonce potřebujeme mít i svou opravdovou elitu. Ale - jdeme tou skutečně správnou cestou?“ uzavřel otázkou komentář pro ParlamentníListy.cz poslanec Koskuba.

Další komentáře uplynulých týdnů Koskuby a Kubery čtěte ZDE

Kubera: Tlak je obrovský – v mnoha směrech

I podle Jaroslava Kubery se dá odhadnout, že informace o blížící se energetické chudobě jsou způsobené určitými tlaky lidí v pozadí, kteří na šíření trendu a myšlenek o nutnosti zateplování budou nějakým způsobem profitovat.

„Ono to tak bývá vždy. Nevěřili byste, jaké tlaky se objevují například nyní ze strany firem, které se mají podílet na likvidaci solárních elektráren. Je to prostě opět otevřený nový byznys. A ten se schovává skoro vždy také za tím, když někdo masy lidí přesvědčuje o tom, že něco musí mít a je pro ně nezbytné. Neříkám, že lidi nemají zateplovat. Ale neměli by podléhat tlakům, že bez toho nemají šanci přežít či slušně existovat. Když se zateplí panelák, jestlipak se těm nájemníkům řekne, že to zas tak jeho životnost neprodlouží, poněvadž tam zůstávají ty rezavé kovové konstrukce? Ty nikdo měnit nebude, ale ukázalo se teď například v tom Frenštátě pod Radhoštěm, jak rychle pak ten dům může spadnout. O tom už ale nikdo nemluví. Domnívám se, pokud se bude vyrábět energie několika způsoby a nebude se preferovat jen jeden, což se ukazuje jako velmi nebezpečné, řeči o riziku energetické chudoby jsou spíše určitým druhem extrémismu,“ zakončil svůj pohled na věc senátor ODS.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…