Tohle chystá Okamura. Jeho spojenec promluvil o převratném programu

09.05.2013 10:26

Nezávislý poslanec Radim Fiala, který vloni vystoupil z ODS, poskytl ParlamentnímListům.cz vysvětlení, proč podporuje hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury, ve kterém se přímo angažuje. Prozradil i některé programové priority hnutí.

Tohle chystá Okamura. Jeho spojenec promluvil o převratném programu
Foto: ods.cz
Popisek: Poslanec Radim Fiala

Podle poslance Fialy je hnutí Úsvit přímé demokracie odpovědí na celkovou krizi, ve které se naše společnost nachází: „Politika odhodila programy a stala se pouze nástrojem k ovládnutí peněz z daní občanů. Česká republika potřebuje zásadní změny, jinak skončíme jako občané Kypru. Ve frontě před krachující bankou budeme prosit o zbytek našich celoživotních úspor. V této zemi se od listopadu 1989 střídají vlády levice a pravice. Výsledky těchto vlád jsou dnes podobné. Rostou veřejné dluhy a rostou daně, které občané a podnikatelé platí.“

Vysoké daně a zadlužení nás ničí

Podle Fialy vysoké daně ničí svobodu podnikání a dluhy ničí naši budoucnost. „Nechci ztratit naději na lepší budoucnost pro své děti. Potřebujeme zásadní změnu! Podpořím cíle hnutí, se kterými vystoupil Tomio Okamura a považuji za reálné a funkční změny politického systému navržené v knize Úsvit ekonoma Pavla Kohouta,“ vysvětluje Fiala.

Fiala chce společně s hnutím řešit zadlužování České republiky vytvořením účinné ústavní brzdy, která zastaví další růst dluhu. Hnutí odmítá další zvyšování daní.

„Růst veřejného dluhu i zvyšující se daně jsou důsledkem absence odpovědnosti politiků za důsledky jejich rozhodnutí. Proto změny politického systému, které zvýší odpovědnost politika před občany, budou pomáhat řešit problémy fiskální a ekonomické krize, ve které se ČR nachází. Musíme se probrat z iluze, že jednoho dne ekonomická krize sama od sebe skončí. Tato krize sama nevznikla a sama neskončí. Zavinila ji politická nezodpovědnost a pokud ji chceme ukončit, musíme ji nahradit politickou odpovědností za hospodaření s veřejnými prostředky,“ říká Fiala.

Nenechme, aby nás vysával Brusel a mával s námi jako s provincií

Podle Fialy je nutné dát možnost občanům vyjádřit se ke každému dalšímu předávání kompetencí z České republiky do Evropské unie. Připomněl i schválení Evropského záchranného mechanismu ESM, který zavazuje Českou republiku v okamžiku vstupu do eurozóny vyplatit několik set miliard.

„Dnešní vláda za pár minut ve sněmovně schválila finanční závazky ČR ve výši téměř 400 miliard korun z kapes českých občanů na záchranu eura v případě vstupu do eurozóny. Občanů se nikdo nezeptal a politický program premiérovy strany ODS letěl do koše. Občanům se slibuje referendum o euru a přitom je o jeho přijetí dávno rozhodnuto. Z České republiky se stává provincie, kde se občanům říká jen půl pravdy a ztrácí právo o čemkoliv rozhodovat,“ zlobí se poslanec Fiala.

Je nutná změna politického systému

Podle Fialy a hnutí Úsvit nepomůže měnit politické strany a tváře. Špatný systém totiž produkuje špatné jednání stran a politiků. Je tedy třeba změnit politický systém: „Změny, které přímá demokracie představuje, mohou vrátit důvěru občanů v demokracii a přivést do politiky výrazné osobnosti. Mohou vymanit politiku ze zákulisního vlivu stranických sekretariátů a politických kmotrů.“

„V dnešní situaci političtí kmotři a kmotříčci programově čistí politiku od výrazných komunálních představitelů. Na Prostějovsku byl takto vyčištěn historicky nejúspěšnější starosta města nebo historicky nejúspěšnější starostka obce. Politické hnutí Úsvit přímé demokracie nabízí občanům naději, že můžeme využít dobrých zkušeností například ze švýcarského politického systému. Věřím, že možnost podpořit potřebné změny osloví řadu osobností. Jsem přesvědčen, že předložíme program, který má šanci uspět ve volbách v roce 2014,“ uzavřel své provolání Fiala.

Hnutí se inspirovalo knihou Pavla Kohouta

Hnutí Úsvit přímé demokracie bude usilovat, aby nová ústava obsahovala základní prvky přímé demokracie: právo v referendu navrhovat a rušit vybrané zákony, přímou volbu starostů, poslanců a hejtmanů, možnost v referendu přímo volené politiky odvolávat, osobní hmotnou a trestní odpovědnost politiků, kteří ve veřejných funkcích hospodaří s veřejným majetkem, zcela jasné oddělení moci zákonodárné a exekutivní - princip, kdy vládu jmenuje a řídí přímo volený a občany odvolatelný prezident v zákonných mantinelech.

Hnutí, které samo sebe neřadí na levici ani pravici, je inspirováno myšlenkami ústavní reformy podle knihy Úsvit, jejímž autorem je ekonom Pavel Kohout. Podporu hnutí vyjádřili: poslanec Radim Fiala, ekonom Pavel Kohout, poslanec Aleš Roztočil a další osobnosti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…