Vláda poprvé dostala stížnosti přímo od občanů. A naložila s nimi po svém

11.05.2013 9:24

Poslanci sociální demokracie tento čtvrtek poprvé interpelovali ve sněmovně členy Nečasovy vlády na základě dotazů občanů, kteří jim píší na stranickou webovou stránku. Jenže málokterý ministr při interpelacích odvětil - většina z nich totiž v ten den chyběla.

Vláda poprvé dostala stížnosti přímo od občanů. A naložila s nimi po svém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Účast vlády na jednání nebyla valná, přesto bylo veselo

Sociální demokraté ve středu představili novinku, kterou mají na své webové stránce a díky níž mohou lidé zaslat dotaz premiérovi nebo jednotlivým ministrům. Největší opoziční strana z nich pak chce vybírat ty podstatné a zajímavé, aby je při interpelacích kabinetu položila. Podle šéfa poslaneckého klubu Jeronýma Tejce se za tři dny od spuštění této stránky sešlo od lidí 200 dotazů.

„Je to náš nový projekt, v němž se snažíme konat, tedy nejenom hovořit o přiblížení občanů a politiků. Máme za to, že právě toto je jeden z projektů, který by mohl občanům významně pomoci,“ sdělil k akci ParlamentnímListům.cz Jeroným Tejc.

Podle něj má úplně každý občan možnost se prostřednictvím webové stránky sociální demokracie zeptat na to, co ho trápí. „Konkrétní poslanci pak obdrží již vyplněný formulář, případně to, jaké téma toho člověka zajímá a co si myslí, že by se mělo ve společnosti změnit,“ poznamenal dále Tejc.

Zdůraznil ale, že si jednotliví „oranžoví“ poslanci mohou dotazy sami vybrat z okruhu témat, a ty pak po svém zpracovat jak pro ústní, tak pro písemnou interpelaci.

Nadávají na vládu

„Ne všechny dotazy ale lze logicky využít, neboť někdy jde spíše o dojmy z toho, jaká je vláda, jak pracuje, ale těžko to lze pak konkrétně zpracovat pro interpelaci. I to je ale určitě věc, která má smysl - znát pocity občanů. Nejčastější problematika, která se objevuje, jsou pak sociální záležitosti, finanční situace státu, a úplně nejčastější dotaz v této věci byl na sKarty,“ řekl dále Tejc a zdůraznil, že sociální demokraté jsou připraveni všechny odpovědi na otázky zveřejnit na svých stránkách. Bude ale prý na samotných občanech, zda budou chtít, aby byla jejich otázka a případně i odpověď skutečně zveřejněna. Tím že se ale pod dotaz podepíší, se prý zároveň vyhnou spekulacím o tom, že by projektu využívala sama strana ke kladení vlastních dotazů.

To, že se lidé nejčastěji táží na sKarty, pak potvrdil ParlamentnímListům.cz stínový ministr práce a sociálních věcí Roman Sklenák.

"SKarty jsou zatím skutečně téma, které je tam nejčastěji zmiňované. Vyjadřují se k nim zdravotně postižení, líčí, jak  jim to způsobuje problémy u bankomatu a z různých pohledů se na sKarty táží i jiní občané. K sKartám jsem položil v rámci jedné interpelace tento čtvrtek čtyři dotazy. Lidé se také ptají hodně na slevu na daních pro pracující důchodce, což je teď novinka a lidem se nelíbí. Tato témata se také hodně opakují a proto i tyto dotazy jsme ve čtvrtek položili,“ řekl Sklenák.

Sklenák: Tázají se na valorizaci penzí

Podle jeho slov se pak také několik lidí vyjadřuje i ke starobním důchodům, neboť se jim zdá, že jsou nízké a dotazují se tak, proč nebyly penze valorizovány. Chtějí znát důvody, které vládu k takovému rozhodnutí vedly.

„Nebylo možné tento čtvrtek vyčerpat všechny dotazy, takže v jejich kladení budeme ve sněmovně pokračovat. Protože ale nebudeme moci položit všechny otázky, uděláme výběr témat, které se nejvíce opakují,“ dodal Sklenák.

Jak ovšem ze sněmovních stenozáznamů vyplývá, právě na sKarty Sklenák od ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové nedostal žádné odpovědi. Jednoduše proto, že ve čtvrtek ve sněmovně nebyla. Místopředseda sněmovny Jiří Pospíšil (ODS) ráno v omluvě na adresu Müllerové poznamenal, že je na služební, zahraniční cestě. Sklenák byl ale ubezpečen, že od ministryně dostane písemnou odpověď.

A to se přitom poslanec navíc tázal i na to, po kom bude ministerstvo práce a sociálních věcí vymáhat škody, které kvůli sKartám vznikly, a zda bude někomu na ministerstvu kvůli projektu ukončen pracovní poměr.

„Občané se velmi pohoršují nad výroky bývalého ministra Drábka, že náklady s sKartami by měli zaplatit ti, kteří ji zruší. Chtěl bych se vás zeptat, zda s tímto názorem souhlasíte,“ dodal v dotazu ve sněmovně Sklenák.

Připomeňme, že současná ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) projekt sKaret zdědila po svém předchůdci ve funkci a spolustraníkovi Jaromíru Drábkovi. Resort má s Českou spořitelnou smlouvu na sKarty do roku 2024. Kabinet Petra Nečase ale minulý týden doporučil ministryni, aby připravila zákon k ukončení tohoto projektu a to již z toho důvodu, že je kritizován nejen opozicí, ombudsmanem, ale i ochránci soukromí. Než ale Müllerová projekt ukončí, chce za pomoci expertního týmu propočítat, kolik by stálo ukončení projektu a kolik jeho pokračování.

Podle Tejce i Sklenáka se lze na "dotazový formulář" dostat na www.cssd.cz téměř okamžitě a to po kliknutí na úvodní stránku. Formulář vybízí k napsání "předmětu interpelace" a k rozepsání samotného dotazu. Občan může k tomu připsat i kontakt na sebe, případně svů e-mail. Dalším odkliknutím se pak dostanou lidé i na to, jak tyto dotazy ve skutečných interpelacích dopadly.

Schwarzenberg nebyl ve sněmovně

Sociální demokraté na svém brífinku 9. května uvedli, že vedle sKaret se sešlo také hodně dotazů k zakázkám na ministerstvu zahraničí a případu bývalého ředitele odboru na úřadu Jakuba Klouzala. Uvedl to poslanec Pavel Holík, který pak v této věci skutečně tento čtvtek interpeloval příslušného ministra Karla Schwarzenberga (TOP 09).

Jenže ani ten ve sněmovně v tu chvíli nebyl. „Pan ministr, jak jsem již zmínil, není přítomen našemu jednání. Nestojí o nepříjemné otázky a odmítá vysvětlit svoji roli v tomto závažném případu? Patrně se vzhledem k odpolednímu času věnuje jiné činnosti, kterou nám tady posledně ukázal při projevu prezidenta. Věřím, že na svoji otázku dostanu písemnou odpověď,“ komentoval pak Holík za sněmovním pultíkem.

Jakub Klouzal v roce 2010 na ministerstvu zahraničí podle svých slov odhalil podezřelé zakázky s informačními technologiemi. Podle jeho tvrzení ministerstvo zbytečně utratilo desítky milionů korun za správu počítačů na ambasádách. Úřad musel ale Klouzal nakonec opustit, prvoinstanční soud ovšem nedávno rozhodl, že výpověď dostal neoprávněně.

Ústní interpelace předsedy vlády a členů jeho kabinetu se během sněmovní schůze konají vždy ve čtvrtek odpoledne, písemné pak dopoledne. Je již evergreenem, že se na ně dostavuje malý počet ministrů, stejně tak je ze strany opozice kritizován kvůli absenci často i premiér Petr Nečas (ODS).

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…