Klaus v TV smetl Nečase. A teď se mluví o jménu nového šéfa ODS

04.06.2013 7:02

S názorem bývalého prezidenta Václava Klause, že by se měla ODS rozloučit na vládní úrovni se svým koaličním partnerem – TOP 09, podobně jako se TOP 09 rozloučila s ODS na pražské radnici, nesouhlasí ani ti, kteří s ním mnohé jiné názory sdílejí. Například europoslanec za ODS Hynek Fajmon míní, že takový krok by v současné ekonomické a společenské situaci nebyl rozumný. Má však návrh na nového šéfa strany.

Klaus v TV smetl Nečase. A teď se mluví o jménu nového šéfa ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hostem pořadu Partie byl bývalý prezident Václav Klaus

„V tuto chvíli by se žádné změny koaliční sestavy neměly dělat, do voleb už zbývá opravdu strašně krátká doba,“ prohlásil Fajmon.

Podle Fajmona není rozpad vládní koalice ODS a TOP 09 realistický. „Je tu nějaký koaliční půdorys vzniklý z výsledků parlamentních voleb, a teď už jsme na třech čtvrtinách volebního období, a to období je podle mne třeba dokončit v tomto formátu,“ řekl europoslanec ParlamentnímListům.cz, že názor Václava Klause nepovažuje za rozumný.

Po rozpadu koalice ODS a TOP 09 by se těžko lepila ve sněmovně většina

Rozpad koalice na vládní úrovni nepovažuje za prospěšný ani politolog Petr Sokol z vysoké školy CEVRO Institut Petr Sokol. „Já si myslím, že na vládu je třeba se vždy dívat z hlediska stability. A pokud jde o její pád, je třeba vědět, co se bude dít potom. Těžko si dokážu představit, že by bylo možné jiné vládní uspořádání než to současné,“ podotkl s tím, že neví, jak by se po rozpadu současné vládní koalice slepila ve sněmovně většina. „Myslím, že se to nestane, protože žádná z vládních stran rok před volbami nebude chtít jít do předčasných voleb, jak ODS, tak TOP 09 budou spoléhat na to, že budou teď rok oslovovat svoje voličské skupiny a snažit se, aby se jim co nejvíce voličů vrátilo,“ konstatoval politolog. A dodal, že když vládu shodí jedna z koaličních stran, tak jí to určitě nepomůže.

Klaus kritizoval vládu i premiéra a předsedu ODS Petra Nečase

Bývalý zakladatel a dlouholetý předseda ODS Václav Klaus se v neděli v televizi Prima family pustil do vlády Petra Nečase. Obvinil ji, že nemá tah na branku, nemá projekt ani program a není jednotná. Vyjádřil také „obrovský smutek“ nad dnešní pravicí a především nad ODS.

„Jako prezident jsem měl tendenci nechat ODS žít vlastním životem, nechtěl jsem dělat rozzlobeného tatínka, ale už si nejsem jistý, že se má tak postupovat. Lidi ODS a pravici nevěří, a to chce zásadní změnu. ODS nemůže pokračovat bez změny lídra,“ prohlásil v  pořadu Partie Václav Klaus. Nechtěl sice upřesnit, kdo by měl podle něj Nečase v čele ODS nahradit, ale z jeho dalšího vyjádření vyplynulo, že by to mohl být první místopředseda strany a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Výměna v čele může i nemusí pomoci

Podle politologa Petra Sokola ODS určitě potřebuje nějakou změnu směrem k volbám.

„Je na rozhodnutí ODS, jestli to udělá víc formou změny politiky, nebo formou změny v čele strany. Jsou v české politice dva příklady, kdy politická strana na tom nebyla před volbami příliš dobře a pak velmi dobře uspěla. Jednou to byla ODS v roce 1996, kdy v čele strany k výměně předsedy Václava Klause nedošlo, podruhé to bylo v případě ČSSD v roce 2006, kde nastoupil do čela strany Jiří Paroubek za Stanislava Grosse,“ připomněl dva odlišné případy z nedávné historie politolog.

Vidí nějakou osobnost, která by mohla vrátit důvěryhodnost ODS? „Obecně nevěřím, že politické strany mohou příliš uspět, když si vyberou nějaký nepopsaný list, někoho, kdo se na vedení doposud nepodílel,“ soudí Petr Sokol. Pokud by měl někdo v budoucnu nahradit Petra Nečase, až někdy skončí, měl by to být podle něj někdo z místopředsedů strany z  mladší generace jako Martin Kuba nebo Jiří Pospíšil.

Vinu za propad preferencí ODS nese hlavně vedení strany

Řada občanských demokratů je přesvědčena, že vinu za propad preferencí občanských demokratů nese vedení strany.

„Myslím, že dominantně je to věc vedení a politiky, kterou dělá ODS na úrovni vlády,“ potvrzuje poslanec Evropského parlamentu Hynek Fajmon. Ale připouští, že „částečně se na tom podepisují i jiné faktory“. „Různé špatné výkony našich politiků na komunální úrovni, především v Praze, ale i v některých dalších problémových regionech, kde jsou lidi kandidující za ODS třeba buď zavřeni, nebo vyšetřováni, a to ODS nepřidává na atraktivitě.“ Ale důvodem nízké popularity strany je podle něj dominantně to, že se lidem nelíbí výkon vlády a výkon ODS ve vládě.

Fajmon volá po volebním kongresu ještě před sněmovními volbami

Hynek Fajmon prosazuje, aby ODS měla ještě před volbami volební kongres. Strana má mít na podzim nevolební kongres, protože řádný volební kongres se uskutečnil vloni v říjnu a podle stanov má vedení ODS dvouleté funkční období. Volební kongres by měl být tedy až po volbách, v říjnu nebo listopadu 2014.

„Ale to je podle mne pozdě. Myslím, že by letošní podzimní kongres měl být volebním, aby vedení šlo do voleb s čerstvým mandátem od členské základny,“ vysvětlil důvody europoslanec.

Kdo by měl případně lídra Petra Nečase v čele ODS nahradit, však Fajmon nechtěl uvádět. „Možná bych nějaké takové jméno měl, ale nechci ho říkat, na to je ještě čas,“ poznamenal. V ODS je podle něj řada schopných lidí, kteří by mohli funkci předsedy nebo místopředsedů vykonávat, ale je věcí členské základny a kongresu vygenerovat takového lídra, o kterém bude strana přesvědčena, že je jí schopen zajistit volební vítězství.

Václav Klaus nevyloučil, že by se mohl do politiky vrátit

V televizním pořadu se Václav Klaus vyjádřil i ke své politické budoucnosti. Nevyloučil, jak se už dlouho spekuluje, že by se mohl do politiky vrátit. Potvrdil úvahy, že by se chtěl věnovat evropské politice. „Bylo by potřeba vytvořit nějakou organizaci, která by zastřešila všechny politické strany, které mají obdobné názory na totální disfunkci Evropské unie,“ uvedl Klaus.

Ale všechno prý záleží na společenské poptávce, kterou ale v tuto chvíli nevidí. „Problém je, že existuje elementární nespokojenost, ale pořád ještě chybí ten krok dál, myslím, že poptávka po změně, která ani u nás, ani v celé Evropě ještě nebyla zformulována,“ dodal.

V Evropském parlamentu by nebyl Klaus prvním exprezidentem

Mohl by být bývalý prezident úspěšný, pokud by chtěl spojit euroskeptiky a odpůrce těsnější evropské spolupráce?

„Václav Klaus je v politických kruzích v Evropě známá osobnost, proto se domnívám, že by byl určitě přínosem, protože by se mohl stát takovou integrační postavou sil, které jsou k Evropě kritické,“ potvrdil politolog Petr Sokol.

Klaus by byl podle něj posilou pro současnou frakci, v níž je dnes ODS v Evropském parlamentu, pro Evropskou konzervativní a reformní skupinu. „Taková osobnost by pro ni mohla být posilou a jedním z hlavních mluvčích těch, kteří si myslí, že Evropská unie není v pořádku v podobě, v jaké je teď,“ uvedl s přesvědčením. A je to podle něj i důstojné místo pro bývalého prezidenta.

„Není to něco, co by bylo považováno za nějaký krok dolů. V Evropském parlamentu už zasedalo několik exprezidentů, například bývalí prezidenti Francie a Portugalska,“ uvedl na podporu argumentu, že by to bylo pro Václava Klause adekvátní pokračování politické kariéry.

Zatím jsou euroskeptici v Evropském parlamentu v menšině

„To je věc, o které se spekuluje už delší dobu,“ není překvapen výrokem Václava Klause jeho bývalý stranický kolega Fajmon.

„Jestli se Václav Klaus rozhodne kandidovat a za koho, je jeho svobodné rozhodnutí, na to má jako každý občan právo. Já bych byl určitě nejradši, kdyby kandidoval na kandidátce ODS,“ přiznal europoslanec.

Na otázku, zda by Klaus přispěl k posílení kritického pohledu na současnou podobu Evropské unie, Fajmon uvedl, že by samozřejmě záleželo na tom, kolik procent hlasů taková platforma získá nejen v České republice, ale ve všech členských státech Evropské unie, a jaké bude mít v Evropském parlamentu zastoupení.

„Zatím je tento myšlenkový proud v Evropském parlamentu v menšině. Ale volby příští rok budou velmi zajímavé, je možné, že se toto rozložení sil zásadně změní a že veřejnost dá víc hlasů těm uskupením, které jsou vůči evropské integraci a její dnešní podobě kritické. Koneckonců dnešní situace tomu nahrává, protože je vidět, že ty věci nefungují, jak by měly, takže lze předpokládat, že voliči budou hledat jinou alternativu, která bude nabízet nějaké realistické řešení situace,“ doufá Fajmon.

ODS je pořád eurorealistickou stranou, která je kritická k hlavnímu proudu v EU

Ale ani občanští demokraté nejsou v pohledu na Evropskou unii zcela jednotní. „ODS byla vždycky velká strana, kde je široké řečiště pohledů, ale myslím, že v těch hlavních věcech je ODS pořád eurorealistickou stranou, která se staví k tomu dnešnímu hlavnímu proudu kriticky,“ podotkl europoslanec Hynek Fajmon.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…