Sněmovna podpořila normu o změnách ve státních zastupitelstvích

12.06.2013 13:37

Sněmovna dnes podpořila návrh zákona o státním zastupitelství, který kromě jiného ruší vrchní státní zastupitelství a zřizuje specializovaný protikorupční útvar. Předloha, která míří do ústavně-právního výboru, počítá i s tím, že nejvyššího státního zástupce bude jmenovat prezident na návrh vlády. Poslanci už ohlásili, že budou chtít normu upravit.

Sněmovna podpořila normu o změnách ve státních zastupitelstvích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny mělo poklidný charakter. Chvíli se jen řešila politická prostituce strany LIDEM

Cílem předlohy je podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) zefektivnění činnosti soustavy státních zastupitelství, její větší nezávislost a boj proti korupci. Blažek změny normy připustil; uvedl, že vše ve vládním návrhu nemusí být dogma.

Jde o revoluci?

"Vláda příliš podlehla diktátu státních zastupitelství," soudí šéf poslanců ODS Marek Benda. Předloha podle něho vede k centralizovanému modelu, přičemž větší pravomoci by měla vyvážit i vyšší odpovědnost. Předseda sociálnědemokratické frakce Jeroným Tejc ocenil, že vláda o normě debatovala s opozicí. Také on nadnesl otázku, zda se posílení postavení nejvyššího státního zástupce dostatečně odráží v možnostech jeho odvolání.

Ačkoli někteří poslanci hovořili v souvislostech s návrhem zákona o revoluci, podle Borise Šťastného (ODS) se ve skutečnosti o žádnou revoluci nejedná. K posílení nezávislosti státních zástupců by podle Šťastného pomohlo, pokud by byli nejvyšší žalobce a krajští žalobci voleni přímo obyvateli. Podle Blažka by ale hrozilo, že by státní zástupci rozhodovali jednotlivé kauzy podle momentálních nálad lidí.

Návrh zákona počítá s tím, že nejvyšší státní zástupce bude jmenován prezidentem na deset let bez možnosti znovujmenování. Odvolat ho nebude moci vláda, ale pouze kárný senát Nejvyššího správního soudu. Desetiletou lhůtu zpochybnil předseda ústavně-právního výboru Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové), podle kterého by měla být kratší. Otázkou podle něho zůstává další postup v případě, pokud by prezident nejvyššího státního zástupce nechtěl jmenovat.

Úřad pro potírání korupce má podle návrhu vzniknout při Nejvyšším státním zastupitelství

Ostatní vedoucí státní zástupci, tedy okresní a krajští, budou jmenováni na základě výsledků výběrového řízení, pro jehož provádění budou stanovena jednoznačná kritéria. Také je bude moci odvolat pouze kárný senát Nejvyššího správního soudu.

Úřad pro potírání korupce má podle návrhu vzniknout při Nejvyšším státním zastupitelství. Složka bude mít celorepublikovou působnost, bude se zabývat vyšetřováním trestných činů přijetí úplatku, podplácení a nepřímého úplatkářství, závažnou finanční kriminalitou a závažných zločinů úředních osob. Jeho vedoucí, který bude ze zákona současně náměstkem nejvyššího státního zástupce, bude jmenován na deset let bez možnosti znovujmenování. Odvolat jej může také jen kárný senát Nejvyššího správního soudu.

Současnou čtyřstupňovou soustavu státních zastupitelství zákon omezuje na tři stupně, a to zrušením vrchních státních zastupitelství v Praze a v Olomouci. Agenda bude převedena na Nejvyšší státní zastupitelství a v omezeném rozsahu i na krajská státní zastupitelství. Nově by měl vzniknout jedenáctičlenný poradní sbor státního zastupitelství, se kterým budou muset být projednány například návrhy na jmenování státních zástupců. Členství ve sboru bude neslučitelné s funkcí vedoucího státního zástupce a jeho náměstka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…