Senát možná opět navrhne Mašíny. Bylo by to popáté

13.06.2010 8:21

Senát na své příští schůzi začne znovu jednat o nominacích na nejvyšší státní ocenění. Po loňké odmlce by mezi navrženými měli znovu být i členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů.

Senát možná opět navrhne Mašíny. Bylo by to popáté

Nominace doporučil senátní podvýbor pro státní vyznamenání. Podle ČTK horní komora navrhovala Mašíny vyznamenat v minulosti už pětkrát, prezident však zatím nevyhověl.

Skupina bratří Mašínů se do ozbrojeného střetu s komunistickým režimem dostala v 50. letech, jejich činnost však dodnes vyvolává rozdílné reakce. Podle kritiků se dopustili vražd, podle zastánců bojovali ve válce s komunismem.

Ctirad a Josef Mašínové a Milan Paumer letos získali ocenění od bývalého premiéra Mirka Topolánka. Mezi členy skupiny patřili také Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák, kteří byli dopadeni a popraveni.

Šestice je nominována na Řád bílého lva. Na stejné vyznamenání je navržen i bývalý legionář generál Ondřej Mézl, který by měl ocenění obdržet in memoriam.

Mezi 21 doporučených kandidátů na nejvyšší státní ocenění patří známý televizní režisér František Filip, který se letos dožívá 80 let.

Další letošním nominovaným osmdesátníkem je Stanislav Štýs, expert na rekultivaci krajiny po hnědouhelné těžbě.

Mezi nominovanými válečnými veterány a odbojáři jsou i podplukovník František Štamprech, plukovníci Vladimír Maděra, Květoslav Prokeš a Josef Bernat, pilot z období druhé světové války, nebo účastník studentské demonstrace z roku 1948 Miroslav Růžička.

Z lékařů byli na vyznamenání navrženi Václav Provazník, mikrobiolog Dimitrij Slonim, autor způsobu přípravy očkovací látky proti pravým neštovicím, nebo zakladatel Baťovy nemocnice ve Zlíně Bohuslav Albert.

Na Řád T. G. Masaryka je posmrtně nominován novinář a sociální demokrat Josef Veverka, který byl vězněn nacistickým i komunistickým režimem.

Senát rozhodne na červnové schůzi

Senát bude o nominacích rozhodovat na schůzi, která začne 23. června a jak ČTK podotýká, doporučení svého podvýboru obvykle nemění.

Poslanecká němovna už své návrhy na nejvyšší státní vyznamenání schválila v dubnu, ještě před volbami, kdy nominovala 26 osobností.

Schválené nominace sněmovna podobně jako Senát a vláda předkládá prezidentovi. Ten může k návrhům přihlížet, ale může si vybrat i vlastní kandidáty.

Loni sněmovna navrhla prezidentovi 32 osobností a Senát 27 osobností. Klaus pak vyznamenal 23 významných osobností, z toho pět nominovaných parlamentními komorami.

Vyznamenání hlava státu uděluje a propůjčuje zpravidla 28. října.

Související:
Paumer od bratří Mašínů: Paroubek si o sobě moc myslí

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ro

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…