B. Sobotka: Není důvod k legislativní nouzi. Kalousek by měl odstoupit

25.10.2010 15:10

Opoziční ČSSD s vyhlášením stavu legislativní nouze, v níž zamýšlí schvalovat některé zákony ministr financí Miroslav Kalousek, nesouhlasí. Podle statutárního předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by se totiž stav legislativní nouze měl používat pouze v krajních případech, například kdy je tady válka, anebo živelná pohroma.

B. Sobotka: Není důvod k legislativní nouzi. Kalousek by měl odstoupit

Ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek řekl Hospodářským novinám, že by ve stavu legislativní nouze rád nechal projednat například povodňovou stovku, zpětné zdanění podpory stavebního spoření, omezení porodného, snížení čtyřleté rodičovské dovolené, zrušení sociálního příplatku pro nejchudší rodiny s dětmi nebo zdanění výsluh pro vojáky a policisty.

Opoziční ČSSD ale tvrdí, že není důvod ke stavu legislativní nouze a vláda by se měla spíše omluvit za to, že sněmovnu dostává do legislativního tlaku, protože zákony související s rozpočtem předložila pozdě. Šéf socialistů Bohuslav Sobotka dokonce hovoří o tom, že Kalousek by měl na svou funkci rezignovat.

„Pan Kalousek je mistr v tom, aby odváděl pozornost od vlastních chyb. On to byl, který předložil všechny zákony související se státním rozpočtem tak pozdě do sněmovny, že ještě ani nezačalo  jejich projednávání. To začne teprve příští týden a máme konec října," upozornil pro Rádio Česko Sobotka.

Vláda Petra Nečase měla podle něj tři měsíce na to, aby připravila příslušné legislativní změny.

„Oni nejsou nijak rozsáhlé, šlo jen o to, nějak sepsat a předložit do poslanecké sněmovny. Teď když vláda zjišťuje, že za dva měsíce končí rozpočtový rok a je nutno schválit rozpočet, který by se měl opírat o schválené platné zákony, tak přichází s touto neuvěřitelnou konstrukcí. Já doufám, že předsedkyně Němcová se k něčemu takovému nepropůjčí," podotkl dále šéf ČSSD.

ČSSD se nakonec obrátí na Ústavní soud

Podle Sobotky je důležité, aby Senát mohl podat pozměňující zákony tak, aby nejkonfliktnější věci, které jsou sociálně tvrdé, nespravedlivé, či protiústavní, mohli senátoři z vládních opatření vypustit a dokázali je vrátit ze Senátu do poslanecké sněmovny tak, aby je poslanecká sněmovna musela znovu posoudit.

Jako příklad sociálně tvrdého zákona Sobotka uvedl, že se má zrušit sociální příplatek pro 140 tisíc nejchudších rodin v naší zemi a protiústavní je, jestliže vláda prosazuje zpětné zdanění stavebního spoření. „Jestliže sněmovna přehlasuje veto Senátu v této věci, tak se budeme muset obrátit na Ústavní soud," dodal Sobotka.

Stav legislativní nouze může vyhlásit předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS. Měl by se používat jen v mimořádných situacích, kdy jsou ohrožena lidská práva nebo hrozí státu velké bezpečnostní nebo hospodářské škody. Režim legislativní nouze může umožnit schválit zákon ve sněmovně během pár dní.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

14:01 Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

Nejsou banány a jejich cena roste. V plzeňském supermarketu došla leckterým Čechům slova, případně v…