Modří senátoři příště zasáhnou a omezí sněmovnu. Kubera se zasnil

08.11.2011 19:07

Zesílit pravomoc Senátu chce v souvislosti s volbou prezidenta senátor Jaroslav Kubera (ODS). Mělo by jít o jakousi výměnu, pokud se přímá volba začne seriózně řešit, přišli by jeho kolegové o jednu z rolí, kterou Senát má. A co víc, ODS i celé pravici se silný Senát a nesnadné přehlasování jeho členů sněmovnou může v budoucnu hodit. Že Senát není pro jakoukoliv 101kovou a silnější koalici překážkou, ukázalo víkendové odhlasování vládních reforem poslanci.

Modří senátoři příště zasáhnou a omezí sněmovnu. Kubera se zasnil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor za ODS Jaroslav Kubera

Kdo ovládá Poslaneckou sněmovnu, ovládá i tuto zem. Bez ohledu na názor Senátu či prezidenta. Situaci, kdy mít 101 poslanců znamená prosadit cokoliv kromě změn Ústavy, chce změnit senátor Jaroslav Kubera (ODS). V souvislosti s možnou politickou debatou o přímé volbě prezidenta hovoří o posílení legislativní úlohy nejen u hlavy státu, ale i horní komory parlamentu.

"Nebylo by od věci, aby nesouhlasné stanovisko prezidenta i Senátu znamenalo víc, než jen nutnost sehnat 101 poslaneckých hlasů. Pokusím se v rámci strany i koalice prosadit, abychom o podpoře přímé volby hlavy státu hovořili spolu s posílením prezidentské i senátní role v procesu schvalování zákonů," uvažuje Kubera.

Podle svých slov si je vědom, že se jedná o běh na dlouhou trať. "Přesto věřím, že se to jednou podaří. Chodníkový zákon mi trval tři roky a nakonec prošel," připomíná Kubera normu, podle níž přechází povinnost uklízet v zimě sního z chodníku z majitelů přilehlých domů na majitele komunikace, tedy místní samosprávy.

SLEDUJEME téma Přímá volba prezidenta

Mysleme dopředu, silný Senát se hodí

"Samozřejmě, pokud by taková věc platila, je jasné, že při současném rozložení sil by to asi znamenalo stop vládním reformám. Na druhou stranu musíme myslet dopředu," naznačuje Kubera, že v některém z příštích volebních období by se pravici mohlo podobné omezení moci Poslanecké sněmovny dost dobře hodit. Ať už se prý jemu osobně současné reformní kroky líbí nebo ne, je jasné, že opozice během obstrukcí ve sněmovně legitimně dělala to, co se od ní očekává.

Sledujeme téma Obstrukce

"My jsme jen vykulení z toho, že se někdo ve sněmovně hádá, ale nevím proč. Toto je v zákonodárných sborech, které jsem navštívil, naprosto běžná věc," komentuje proběhlou parlamentní bitvu, která trvala skoro týden.

Psali jsme:
Socialisté jednotně: Až budeme u moci, Nečasovy "nehumánní" reformy zrušíme
Ať jdou do p*dele, ulevil si po 70 hodinách obstrukcí oranžový poslanec
Okamura kritizuje občany: Pořád si stěžují a pak nejdou volit. A diví se

Podobná bitva nejen na půdě Senátu a sněmovny, ale i uvnitř vlastní strany, se prý dá očekávat i okolo jeho návrhu na změnu Ústavy. "Kolegové senátoři se na to budou tvářit pozitivně, ale od poslanců to nemůžeme čekat. Pokud ale chtějí přímou volbu, musí pro to něco obětovat, o tom je přeci politika. Nemluvě o tom, že přímou volbou Senátu berou určitou pravomoc. Tak silná sněmovna by tu navíc nevznikla, pokud by obě komory vznikly současně," vysvětluje Kubera.

Jak sjednotit sněmovnu? Začněte mluvit o Senátu

"O pravomocích obou komor můžeme diskutovat, ale v daném okamžiku se stoprocentní jistotou vím, že Poslanecká sněmovna by nikdy na tento názor nepřistoupila. Vždycky to narazí, poslanci si jsou vědomi své síly a takovou změnu ústavy nepřipustí," vyjadřuje svou skepsi nad Kuberovou iniciativou jeho kolega z ODS a dlouholetý šéf horní komory parlamentu Přemysl Sobotka. Změna pravomocí Senátu je prý jedinou spolehlivou metodou, jak vytvořit pevný a jednotný šik dvou stovek poslanců a poslankyň.

Politolog Rudolf Kučera pak Kuberův nápad hodnotí jako vyloženě nevhodný do středoevropského prostředí. "To je spolehlivě neprůchodné. Všechny režimy v EU jsou parlamentní. Všude je také dominantní ta dolní komora," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Kučera. Český Senát má podle něj zvláštní okolnosti vzniku a ústavně zakotvenou funkci jakési ozdoby parlamentního uspořádání s nijak velkou vahou.

"Ale má své opodstatnění, které nechci znevažovat. To však nic nemění na faktu, že rozhodující politickou vahou musí být i s ohledem na volební systém právě sněmovna. Zdá se to jako absolutní převaha jedné instituce nad ostatními včetně možnosti přehlasovvat prezidentské veto. Poslanci jsou ale voleni přímo lidmi, takže takovou pravomoc by asi měli mít," dodává Kučera.

Faktická bezmocnost Senátu proti Poslanecké sněmovně se naplno ukázala i během víkendu. Poslanci v nočních hodinách přehlasovali stanoviska Senátu u norem týjkajícíh se důchodové, zdravotní i sociální reformy a sjednotili od roku 2013 obě sazby DPH na 17,5 porcenta. Do té doby se dolní sazba daně zvýší na 14 procent. Veta Senátu prolomila sněmovní pravicová většina i přesto, že ČSSD spolu s KSČM dokázaly dolní komoru po několik dní velice účinně blokovat.

Dále čtěte:
Politolog: Že je Huml nevyspalý, je mi líto. Ale Ústavní soud bych nezatěžoval
Schváleno jako po másle. Po týdnu obstrukcí vláda zvítězila
Sobotka: Po volbách tzv. reformy buď přehodnotíme, nebo přímo zrušíme


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …