Za co, Bože, trestáš tento prostý lid? bědoval Dryml a pak udeřil na církev

15.08.2012 10:45

AKTUALIZOVÁNO Senátoři začali dopoledne „drtit“ sporný zákon o vyrovnání mezi státem a církvemi. Normu senátorům představila osobně ministryně kultury Alena Hanáková. A nechala se strhnout slunečným letním dnem a vzpomenula na moderátora počasí Jána Zákopčaníka, který se úklonou a s rukou na srdci a větou „slunce v duši“ před lety vždy loučil s diváky České televize.

Za co, Bože, trestáš tento prostý lid? bědoval Dryml a pak udeřil na církev
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu se projednávalo schválení zákona o církevních restitucích

„Je krásný den. V  jedné relaci o počasí vystupoval moderátor, který, když se loučil, říkal "Slunce v duši". Já tedy přeji nám všem, aby dnešní den nebyl slunečný jenom venku, ale také uvnitř, v tomto sále Senátu,“ popřála dnes netradičně ministryně kultury Alena Hanákova (TOP 09) senátorům, z nichž minimálně ti levicoví ještě dnes ráno na brífinku senátorského klubu ČSSD uvedli, že pro normu rozhodně nezvednou ruku.

Sociální demokraté upozorňují na to, že jim k jasnému NE dává za pravdu i odborné stanovisko senátních legislativců. Ti v předloze podle senátora ČSSD Marcela Chládka totiž našli celou řadu chyb a náznaků porušení zákona. Církvím podle Chládka bude majetek vyplácen za jiné ceny, než ostatním restituentům. Není tam ani uveden soupis majetku, kterého se to bude týkat. Také hodnocení pozemků, jak zemědělské, tak lesní půdy je vysoce nadhodnoceno.

Podle Hanákové je ale ČR jedinou postkomunistickou zemí, která vztah k církvím ještě neupravila. „Církve na majetku hospodařily, ale tento majetek přešel na stát v roce 1949,“ poznamenala kromě jiného Hanáková.  

„Zákon nemá ambice napravovat josefínské reformy,“ učinila ve své řeči ministryně exkurz do historie, kterou se odpůrci zákona nechávají často ve svých vysvětleních inspirovat.

Také uvedla, že zákon nijak nezpochybňuje  pozemkové reformy, které proběhly za první republiky. Kvůli nepřijetí zákona má podle ní zablokované některé nemovitosti a pozemky více než 1500 obcí a měst. Církve, které majetek nedostanou, se podle jejího upozornění mohou majetku domáhat i soudně svého majetku, který je v držení státu. 

Na majetku zabaveném církvím stát přitom podle ní ročně vydělá tři miliardy korun, zatímco výdaje na platy duchovních jsou zhruba 1,4 miliardy.


Na majetku zabaveném církvím stát ročně vydělá 3 miliardy korun, zatímco výdaje na platy duchovních jsou zhruba 1,4 miliardy, řekla

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/jednani-o-cirkevnich-restitucich-v-senatu-fgh-/domaci.aspx?c=A120815_113945_domaci_kop

Církve budou muset svůj nárok na majetek dokázat

Připomněla, že o nutnosti vydávání církevního majetku už rozhodl předloni Ústavní soud, podle něhož je současný stav v rozporu s ústavním pořádkem. Zdůraznila, že církve budou muset svůj nárok na majetek dokázat a že se vrácení nebude týkat majetku v držení obcí, krajů nebo soukromých osob a společností. Vztahovat se tak nebude například na nemocnici a Střední odbornou školu vinařskou ve Valticích, pražskou Nemocnici Na Františku, zámky Řevnice a Horní Dunajovice nebo zdravotní středisko a statek ve středočeských Horoměřicích, uvedla ministryně. "Ohroženy nejsou ani školky nebo čističky na státních pozemcích," řekla.

Opoziční ČSSD chce ale návrh církevních restitucí zamítnout. Vadí jí například údajně nadhodnocená finanční náhrada za nevydaný majetek. Tvrdí také, že návrh údajně prolamuje hranici 25. února 1948. Podle předsedy senátorského klubu ČSSD Petra Víchy sice má klub vždy volné hlasování, přesto budou všichni sociální demokraté hlasovat proti. Stejně se podle něj zachovají i tři senátoři, kteří v poslední době klub opustili. Jde o Vladimíra Drymla, Jiřinu Rippelovou a Miroslava Krejču.

Dryml: Vy naivkové, budete na to mít?

Již zmíněný senátor Vladimír Dryml ve své velmi emotivní a důrazné řeči za debatním pultíkem vzpomněl slova jedné písně. „Za co, Bože, trestáš tento prostý lid? Za to, že jste občané volili TOP 09 a Starosty?“ otázal se řečnicky kromě jiného.

„Komu bude pan Kalousek nyní posílat své složenky protože půjde o zadlužení šesti tisíci Kč na hlavu každého občana této země? A ví vůbec, pan Kalousek, že na to tento stát nemá?“ tázal se také.

„Navrhuji církvím, aby tuto věc opatřily spravedlivějším zákonem a hledaly jinou alternativu, která nepoškodí Českou republiku,“ uvedl a řekl, že Ústavní soud pouze zmínil, že celá věc se měla řešit již dávno, ale nesdělil, jak se to má řešit. „Ale řešíme to v době, kdy se celá země ekonomicky propadá,“ řekl Dryml a zdůraznil také, že pokud půjde zákon přijat, pak dojde zcela nepochybně k prolomení Benešových dekretů a a k prolomení hranice 25. 2. 1948.

Jde také o nároky sudetoněmeckého landsmanšaftu

"Ohrožení 25. února 1948 jako základního a politického axiomu znamená ztrátu jistoty domácích vlastnických vztahů, destabilizující vztahy se sousedními státy. Je to – a to je velmi důležité – porušení hráze proti nárokům sudetoněmeckého landsmanšaftu," zdůraznil.

„Je to další tunel po kuponové privatizaci. Za co, Bože, trestáš tento prostý lid takovou vládou a takovými politiky, když jednu křivdu nahrazuješ jinou. Bohužel, to vůbec není o víře, ale jen o majetku, o penězích a o moci, prostě o mamonu,“ pronesl. „Kdo má moc, tak se snaží i vymývat mozky,“ poznamenal pak na konto samotné církve.

„Copak církev potřebuje k víře ty stovky miliard?“ otázal se také.  Podle něj tady byla 63 let církev financovaná státem, ale o tom se nikdy nemluví.

„Budete na to mít, vy naivkové?" tázal se pak zástupců státu a upozornil, že majetek spadne do klína Vatikánu. „Evropská rada se podivuje návrhu zákona a upozorňuje, že jeho schválením se zadlužení českého státu zvýší o dalších 1,5 %....Republika bude platit a platit a její občané chudnout a chudnout a platit stále zvyšované daně. Celá EU se nám možná směje,“ upozornil a poznamenal, že Vatikán byl od 1. 1. 2012 zařazen State Departmentem USA na seznam států, kde hrozí praní špinavých peněz.

Vatikán už je za dveřmi...

"Vatikánská banka IOR, v níž mohou skončit veškeré výnosy z případného prodeje majetku Vatikánu v České republice, protože nikde se nepíše, že církev to nemůže okamžitě prodat, se zmítá přitom ve skandálech spojených s praním špinavých peněz," uvedl.

Alena Palečková z ODS pak v reakci na Drymla řekla: "Přistupuju k těmto mikrofonům poněkud vyplašena předchozími vystoupeními, zejména jedním, protože mám strach, že Vatikán už je za dveřmi, šlechtici už se seskupují, aby si sebrali, co lze, a tak dále a tak dále. Trošku mě děsí, že se k obstrukcím uchýlili někteří senátoři z levé strany spektra."

Chládek:  Návrh porušuje ústavní pořádek

Senátor za ČSSD Marcel Chládek zmínil, že Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice projednal tento návrh zákona na své schůzi 14. srpna 2012.

„Zevrubně jsme se zabývali celou problematikou a zastavili jsme se i u některých legislativních souvislostí. Bohužel na řadu otázek jsme nedostali od zástupců Ministerstva kultury žádnou odpověď,“ řekl.

Podle něj ale sněmovní legislativa upozorňuje na jednu zásadní věc. „Paní ministryně tady hovořila o tom, že pokud nebude schválen tento zákon, tak bude porušena ústava. Nicméně náš právní odbor upozorňuje také na to, že tento návrh zákona porušuje ústavní pořádek. Paní ministryně má jistě tuto informaci od svých pracovníků z Ministerstva kultury a je jistě na to připravena. A já bych chtěl znát odpověď, jestli tomu tak opravdu je, protože to zpracovávali nezávislí právní odborníci Senátu Parlamentu České republiky,“ uvedl.

Právníci Senátu podle něj upozorňují i na to, že institut paušální finanční náhrady jako takový, který zavádí tento zákon, budí otázky o své právní podstatě. Výbor od ministerstva prý nedostal odpověď ani na to, jakým způsobem byla určena  věcná struktura finanční náhrady, protože legislativa upozorňuje na její neurčitost.

„Dnes jsme dostali odpověď od paní ministryně, že to bylo také podle některých odborných publikací. Já bych paní ministryni požádal, kdyby nám některé tyto publikace jmenovala,“ obrátil pak Chládek své otázky a prosby na Hanákovou.

„Zároveň jsme probírali při projednávání tohoto bodu na výboru i bod, který se týkal poskytování finanční náhrady i jiným subjektům, než vlastníkům původního majetku. Taktéž toto nám nebylo vysvětleno… Zároveň bylo výborem konstatováno, že nelze jednu křivdu napravovat křivdou druhou. A vzhledem k tomu, že paní ministryně tady uvedla problematiku, kdy církve se budou domáhat svého majetku soudní cestou, upozornili jsme na výboru, že to samé se může stát u ostatních restituentů,“ dodal.

V debatě také vystoupil Jiří Dienstbier  z ČSSD.  "Pokud někteří mluví o odškodnění komunistických křivd, tak si nejsem jist, jestli Masaryk s Benešem, za nichž se přijímala pozemková reforma a její revize, byli komunistickými zločinci, jejichž křivdy spáchané na církvi se mají odškodňovat. Myslím si, že jdeme velmi daleko v tomto směru," řekl kromě jiného socialista.

Debata bude dlouhá

Podle upozornění předsedkyně senátorského klubu TOP 09 a Starostové Soni Paukrtové (nestr.) v České televizi se dá prý předpokládat, že dnes v Senátu bude debata velmi dlouhá. "Já budu hlasovat pro zákon," upozornila.

Návrh zákona počítá s tím, že by se mělo církvím postupně vyplatit 59 miliard korun navýšených o inflaci a také vrátit 56 procent majetku zabaveného komunistickým režimem.

Komunisté už ve sněmovně chtěli zákon zamítnout jako celek. Poslanci ČSSD usilovali alespoň o zrušení finanční náhrady. Požadovali také, aby byl církvím vrácen jen majetek, který nejen vlastnily, ale také užívaly, nebo aby nebyl od daně z příjmu osvobozen první prodej restituovaného majetku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: olb

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

vedení

Pane Nachere, jste hodně výrazná osobnost a jako jeden z mála z ANO máte podle mě i schopnost se domluvit i s ostatními stranami. Proč tento váš potenciál nevyužijete a nekandidujete do vedení? Nebo to není podle vás možné, když je tam Babiš a jeho nejvěrnější? Podle mě je škoda, že vedení ANO není ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

21:40 „To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

Když na jaře 2019 zavítal Andrej Babiš coby premiér do sídla CIA, vzbudilo to rozruch. Vyjádřila se …