Primátor Svoboda: Úspěch. Polovina všech nových senátorů ODS je z Prahy

24.10.2012 14:44

Občanští demokraté získali ve druhém kole voleb do Senátu na území celého Česka pouze čtyři senátory, z toho rovnou dva v hlavním městě. Pražský primátor Bohuslav Svoboda takový výsledek považuje za úspěch, jeho odpůrci tvrdí opak, protože by rádi využili senátní volby jako záminku ke Svobodovu odvolání z čela pražské organizace ODS.

Primátor Svoboda: Úspěch. Polovina všech nových senátorů ODS je z Prahy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy

„Považuji za úspěch, že paní Filipiová obhájila mandát, když ve druhém kole výrazně porazila komunistického představitele. To je zásadní,“ prohlásil Parlamentním listům pražský primátor Bohuslav Svoboda. A ocenil i vítězství Tomáše Grulicha proti sociálnímu demokratovi Františku Adámkovi, který byl podle Svobody „původně také komunista“. „Je to nejen poloviční úspěch z kandidujících občanských demokratů v Praze, ale je to i poloviční úspěch v celé republice. Praha dala signál, že chce politiku otevřenou a komunikativní,“ řekl Svoboda.

Cestu do Senátu komunistovi Dolejšovi ukončila Daniela Filipiová

Senátorka ODS Daniela Filipiová ukončila cestu místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše, který poprvé v historii jako kandidát KSČM vyhrál první kolo senátních voleb. Pražské ODS se podařilo vyburcovat pravicové voliče, Filipiová dostala téměř trojnásobek oproti prvnímu kolu. Na rozdíl od ní druh úspěšný kandidát ODS – Tomáš Grulich – vyhrál i první kolo o 710 hlasů, ale ve druhém získal víc než sociální demokrat o 4 575 hlasů.

Jak mohl sociální demokrat vyhrát v Praze nad hercem Tomášem Töpferem?

Ale jeden ze Svobodových největších odpůrců v pražské organizaci – poslanec Boris Štastný – je přesvědčen, že problém ODS „není v lidech“, protože vypadlo mnoho kvalitních kandidátů, kteří prohráli v souboji s levicí. Neúspěch v podzimních volbách vytýká především vedení ODS. „Jak je možné, že poprvé v Praze se dostal do Senátu sociální demokrat, když zvítězil nad populárním hercem, který kandidoval jako nezávislý za ODS, Tomášem Töpferem?,“ ptá se poslanec za Prahu.  Ředitel Divadla na Vinohradech a dosavadní senátor Tomáš Töpfer prohrál rozdílem 1 167 hlasů, porazila jej vědkyně Eva Syková, která kandidovala za ČSSD.

Dlouholetá starostka a zastupitelka podlehla bojovníkovi s korupcí

Stejně tak prý nerozumí tomu, že v Praze 2, volebním obvodu pražského primátora Bohuslava Svobody, který je vnímán jako populární reprezentant ODS, skončila kandidátka ODS Milena Kozumplíková až na 4. místě. Kozumplíková byla dvacet let zastupitelskou Prahy 3, zastávala funkci místostarostky i starostky.  „Zvítězil levičák Michálek, není to nic jiného než levičák, když kandidoval za piráty,“ tvrdí Šťastný o bojovníkovi s korupcí Liboru Michálkovi, který se proslavil sporem s tehdejším ministrem životního prostředí za ODS Pavlem Drobilem. Michálek, kterého podpořili vedle pirátů také lidovci a zelení, získal 74,59 hlasů, což byl nejvyšší poměr pro vítěze z celé republiky. V hlavním městě se volili čtyři senátoři a všechna křesla měla dosud ODS. Ale popularita ODS po aférách exprimátora Pavla Béma výrazně klesla. Přesto Šťastný před volbami prohlásil, že když on jako předseda regionu získal pro ODS dvě senátní křesla ze tří, za úspěch by tentokrát považoval tři křesla ze čtyř.

Boj o křeslo svede i samotný primátor Svoboda

Pražský primátor Bohuslav Svoboda podpořil v senátních volbách kandidáty ODS, ale za chvíli bude pomoc sám potřebovat. Nebýt ostatně záštity premiéra a předsedy ODS Petra Nečase, už by v čele radnice nejspíš nestál. Jenže teď se křeslo šéfa strany kýve i pod Nečasem. Části pražské ODS Svoboda vadí, je prý velký sólista a důležitá rozhodnutí s nimi předem nekonzultuje, proto vyjednává o jeho odvolání. Ale Svobodovi odpůrci nejsou jednotní, jejich představy, kdo by nastoupil na Svobodovo místo do čela pražské ODS, se liší. Jednotlivé skupiny by chtěly získat moc pro sebe.

Proti Svobodovi stojí lidé kolem Šťastného a zrádci

Proti Svobodovi stojí dvě hlavní skupiny, členové kolem poslance a bývalého šéfa pražské ODS Borise Šťastného, ale i lidé, kteří ho dlouho podporovali, ale před časem ho opustili. Do druhé „sekce“ patří například náměstek Josef Nosek, zastupitel Ondřej Pecha, kontroverzní podnikatel z Prahy 3 Pavel Hurda, Pavel Klega a poslanec David Vodrážka. Primátor má na své straně podle kuloárních informací pražské obvody 1, 2, 5 a 9, proti němu stojí obvody Prahy 6, 10, 11, 13 a 15. V ostatních městských částech jsou občanští demokraté rozděleni.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…