Popletená Peake je mimo. ČSSD reaguje na ostrá slova z LIDEM

03.02.2013 15:49

Ať se popletená Karolína Peake podívá do koaličních řad, radí ČSSD. Při hlasování v Senátu neprošla změna Ústavy, díky níž by Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) mohl dohlížet i na hospodaření obcí, krajů, veřejnoprávních institucí a firem, kde má stát podíl. Předsedkyně LIDEM Karolína Peake vzápětí vydala prohlášení, kde za tento neúspěch viní především ČSSD. Ta se však hájí – kdyby jako sociální demokraté hlasovala v Senátu i ODS, změna by prošla.

Popletená Peake je mimo. ČSSD reaguje na ostrá slova z LIDEM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně strany LIDEM Karolina Peake

„Řeči, řeči, řeči. Tak vypadá boj s korupcí podle ČSSD,“ uvozovala své prohlášení Karolína Peake. V Senátu totiž neprošla změna Ústavy, díky níž by se rozšířily pravomoci NKÚ. „Přitom by stačilo, aby pro návrhy hlasovala ČSSD, která ve sněmovně tvrdila, že změnu plně podporuje. V Senátu ale ČSSD jednotná není,“ dodává předsedkyně LIDEM.

Jenže taková ostrá slova ČSSD odmítá. „Myslím si, že paní Karolína Peake zahleděním do sebe přehlédla, co se v Senátu stalo,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda Senátu Milan Štěch. Zdůraznil totiž, že velká část sociálně-demokratických senátorů byla pro změnu Ústavy. Naopak v řadách ODS, tedy koaličního partnera LIDEM, se většina senátorů zdržela hlasování, a někteří dokonce hlasovali proti.

Pro první verzi návrhu zákona hlasovalo celkově 18 senátorů a mnoho z ČSSD se zdrželo. Ovšem když se hlasovalo podruhé, kdy Eliška Wagnerová (SZ) předložila pozměňovací návrh týkající se pouze jednoho data, pro zákon hlasovalo již 26 senátorů ČSSD a 14 se zdrželo.

Poprvé se zdržela dokonce i obhájkyně zákona Wagnerová. „Ten výsledek o ničem nevypovídá. Tudíž ráda bych načetla ten pozměňovací návrh. Ten se – znovu opakuji – týká článku II. návrhu ústavního zákona. Ten by měl znít: Dnem 1. ledna 2013 bude nahrazeno slovy prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení,“ vysvětlovala mezi hlasováními senátorka.

Zákon v tomto případě neprošel o jediný hlas. A nikdo z ODS nezvedl ruku. „Kdyby obdobně hlasovali senátoři vládní koalice, tak to projde,“ poznamenává Štěch.

Karolína Peake tak pravděpodobně vycházela z výsledků prvního hlasování, které nebylo rozhodující. Potvrzuje to i senátor za ČSSD, který schválení zákona prosazoval, Jiří Dienstbier. „Zřejmě byla Karolína Peake trochu popletená,“ míní. Stejně tak ParlamentnímListům.cz potvrdil, že pozměňovací návrh nic nezměnil na obsahu zákona a druhé hlasování bylo rozhodující.

Místopředsedkyně vlády Peake ale navíc zavřela oči nad hlasováním senátorů z ODS. „Oni to svedli na nás, protože máme v Senátu většinu,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz senátor za ČSSD František Bublan.

On zákon podpořil, ale má pochopení pro kritiky. „Chápu, že se většina senátorů pro to nepřihlásila,“ uvedl. „Ti, co jsou starosty, mají nějaké zkušenosti,“ dodal. Markantní zásah proti korupci by to podle něj nebyl – NKÚ by na tak velké kontroly stejně neměl kapacity.

Přestože také Štěch návrh podpořil, i on se zastal starostů, kteří nesouhlasili. „Namítali, že to je populistický krok, který bude zatěžovat obce,“ vzpomíná. Jako příklad starostové uváděli, že kontroly by byly neorganizované a NKÚ by stejně neměl potřebné pravomoci. „Ty starosty jsme nemohli přemlouvat,“ dodává předseda Senátu.

S návrhem souhlasila z ČSSD i místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. „NKÚ jako nezávislý orgán by měl mít kompetenci kontrolovat veřejné peníze i na obcích a krajích a je podle mého také nejjednodušším řešením pro zavedení kontroly hospodaření politických stran. Považuji za nešťastné, že současný návrh v Senátu neprošel,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz.

Stejně jako její kolega se ale zastává starostů. „Vím však, že starostové za ČSSD v Senátu mají vůli věc řešit, a společně najdeme cestu, jak tento návrh prosadit. Navrhnu senátorskému klubu návrh na změnu Ústavy ve věci kompetence NKÚ předložit znova,“ ujišťuje.

Slova Peake bere jako nesmyslnou kritiku. „Paní Peake je zjevně přesvědčená o tom, že jakmile dá čemukoliv nálepku boje proti korupci, tak je to svaté. Ale ať se zeptá, do jak kocourkovských řešení se dostává v praxi povinnost vzít jen nabídku s nejnižší cenou,“ poukazuje Gajdůšková.

Peake se měla sejít se starosty

Štěch má za to, že předsedkyně LIDEM se měla sejít právě se starosty a návrh jim vysvětlit. „Berou to jen jako plácnutí paní Karolíny Peake. Jako většina toho, co ona dělá,“ objasňuje názory starostů. Peake je podle jeho slov mimo realitu. „Ať se Karolína Peake věnuje profesionálně práci a komunikuje se starosty,“ vyzval šéfku nejmenší koaliční strany.

Mezi starosty, kteří vystoupili proti návrhu, byl například Petr Vícha, šéf senátorů ČSSD a starosta Bohumína. "Já jsem pro důkladnou kontrolu, ale tento návrh je plácnutím do vody. Vím, že si o sobě nejpozději zítra přečtu, jaký jsem lump, ale všechny obce by NKÚ zkontroloval asi za 1 200 let," prohlásil ve středu v Senátu.

Zákon předtím podpořili poslanci napříč politickým spektrem. „Tato novela byla dostatečně prodiskutována a myslím, že kdyby byla schválena, byl by to krok správným směrem,“ reagoval i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pořadu Partie na Prima Family.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavlína Nouzová

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To je psycho, tohle... Němcová odešla z místnosti. Ostatní hlasovali pro

14:30 To je psycho, tohle... Němcová odešla z místnosti. Ostatní hlasovali pro

Členové ústavněprávního výboru Senátu dali zelenou petici 15 tisíc zemědělců. Ti chtějí zrušit Fialo…