Senátor Kubera ukázal, čeho se většina poslanců při hlasování bojí

13.02.2013 17:45

Výrazný krok směrem k omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců učinila Poslanecká sněmovna, když návrh předložený všemi pěti poslaneckými kluby odsouhlasila jasnou většinou. Senátor Jaroslav Kubera však zákon považuje za nekvalitní a lituje, že poslanci nenašli odvahu schválit návrh místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

Senátor Kubera ukázal, čeho se většina poslanců při hlasování bojí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Rozhodnutí sněmovny, která jasnou většinou schválila omezení poslanecké imunity, považuje senátor ODS Jaroslav Kubera za úlitbu hysterii, jež se kolem imunity rozpoutala už v minulosti. Zákon považuje za nedokonalý, a i proto mu vadí, že neprošel návrh místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, jenž navrhoval ještě větší omezení imunity s tím, že by se měla vztahovat pouze na projevy na parlamentní půdě.

„Tím, že neprošel návrh pana ministra Kalouska, který je obdobný s tím, který Senát přijal v roce 2006, ale sněmovna ho odmítla, ten příběh neskončil. To je na tom smutné. Já bych byl rád, kdyby se ten příběh dal odškrtnout a skončit, ale on bude pokračovat,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Kubera k zákonu, s nímž souhlasilo 148 poslanců a jen pět bylo proti.

Kdyby se poslanci nebáli, proti by jich hlasovalo alespoň padesát

Senátor je přesvědčen, že stejně jako poslanecké platy bude i imunita nekonečným příběhem. „Tenhle problém všechny baví v domnění, že něco znamená, že je pro něco důležitý, i když ve skutečnosti není skoro o ničem. Kdyby ti poslanci mohli říct svůj názor, jako že se bojí, tak by jich nebylo proti pět, ale padesát, protože vědí, že to je špatně. Ale protože veřejnost je náležitě vzrušená amnestií i prezidentskou volbou, tak poslanec nehlasuje svobodně. Ale tomu se nedá odolat, tak to někdy ve společnosti chodí,“ konstatuje Jaroslav Kubera.

Absurdnost schváleného zákona ilustruje na poslancích, pro něž je sněmovna jediným poznaným pracovištěm. „Na příběhu některých poslanců, kteří se ve sněmovně ´narodili´, jsou tam od malička, si člověk uvědomí, že kdyby takový zákon platil od jejich prvního funkčního období a oni něco provedli, tak by se mohlo stát, že po třech nebo čtyřech jejich volebních obdobích, kdy by je konečně policie mohla začít stíhat, tak by už také většina svědků mohla být mrtvých,“ upozorňuje senátor, že po šestnácti letech by to s dokazováním viny neměla policie vůbec snadné.

Vlastní plat si sníží jenom idiot, to normální člověk neudělá

V názoru na hlasování sněmovny ho nezviklá ani argument, že se na zákonu shodly všechny strany ve sněmovně. „Připodobnil bych to k tomu, když mektají do televize, že by si nejraději snížili platy. Nebo teď, jak se dohadují, jestli dají Zemanovi do prezidentského fondu třicet procent. Někteří je dají, aby vypadali hezky. Takového poslance, který by si odhlasoval snížení platu, bych nikdy nevolil. Když se neumí postarat o svoje a hlasuje pro opak, než si myslí, nepostaral by se ani o moje zájmy. Přece vlastní plat si sníží jenom idiot, to normální člověk neudělá,“ tvrdí Jaroslav Kubera.

Nepochybuje však o tom, že Senátem zákon o omezení imunity projde hladce. „Senátoři nebudou hlasovat podle svého vědomí a svědomí, ale budou hlasovat tak, aby se zalíbili, protože jinak by se ocitli na pranýři a dostávali by sprosté maily. Oni se bojí reakcí médií, následně pak veřejnosti, kdy na facebooku a na internetu si různí zakomplexovaní jedinci vylévají vztek. Tím, že jsou anonymní, tak jsou hrozně silní. To je kombinace té celonárodní hysterie, která v poslední době spíš ještě eskaluje,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz senátor Jaroslav Kubera.

Měla by se rozšířit ochrana zákonodárce i o výroky mimo Parlament

O sobě tvrdí, že sám se nenávistných reakcí nebojí, v jeho věku mu to prý je jedno a imunita pro něj není nijak důležitá. Přiznává ale, že by strašně rád rozšířil indemnitu, což je ochrana osoby před stíháním za její výroky během výkonu funkce. „Chtěl bych, aby poslanec či senátor byl chráněn nejen za své výroky na půdě Parlamentu, ale i mimo něj. Jako zákonodárce bych měl mít možnost říct do médií nebo na mítinku, co si myslím, a ne pořád dávat pozor, abych neřekl Cikán, když se to nesmí a musí se říkat Rom,“ vysvětluje senátor, že jiné imunity než na projevy není třeba.

V současné hysterii prý Poslanecká sněmovna vydá každého, i kdyby její členové měli stoprocentní pocit, že toho kolegu vydávat nemají, protože to je zinscenované a někdo ho chtěl zničit. „Stejně by ho vydali, protože se sami nevystaví tomu lynči, který by následoval. Většina poslanců mluví a koná tak, jak si myslí, že to chtějí voliči. Nejdou do žádného střetu, zejména ne proti většině. Seriózní diskuse se tady o ničem už dlouhá léta nevede,“ stěžuje si Jaroslav Kubera.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To je psycho, tohle... Němcová odešla z místnosti. Ostatní hlasovali pro

14:30 To je psycho, tohle... Němcová odešla z místnosti. Ostatní hlasovali pro

Členové ústavněprávního výboru Senátu dali zelenou petici 15 tisíc zemědělců. Ti chtějí zrušit Fialo…