Vláda: Lisabonská smlouva je slučitelná s Ústavou ČR

15.10.2009 10:35

Lisabonská smlouva je jako celek slučitelná s Ústavou České republiky. Shodli se na tom ve čtvrtek ráno ministři, kteří schvalovali stanovisko kabinetu pro očekávané jednání Ústavního soudu koncem října.

Vláda: Lisabonská smlouva je slučitelná s Ústavou ČR

Vláda v podstatě zopakovala své stanovisko z 29. září tohoto roku, kdy senátor Jiří Oberfalzer doručil Ústavnímu soudu stížnost skupiny 17 senátorů na Lisabon.

"První část návrhu budí dojem, že se navrhovatel pouze snaží přesvědčit soud o svých právně politických úsudcích. Lisabonská smlouva je podle názoru vlády v souladu s českým ústavním pořádkem a charakterem ČR jako svrchovaného státu," citoval premiér Jan Fischer z vládního stanoviska.

Vláda nesouhlasí se stížností senátorů na Lisabon

Shoda s právním pořádkem panuje podle kabinetu i v druhé a třetí části senátorské stížnosti. V otázce tzv. Irských záruk, kterých se dotýká čtvrtá část návrhu, vláda trvá na tom, že záruky pro Irsko jsou vládní smlouvou, která na charakteru Lisabonu nic nemění, ústavní soudci navíc prý ani nemohou takový dokument posuzovat. Senátoři naopak míní, že záruky jsou mezinárodní smlouvou, a tu musí ratifikovat obě komory parlamentu, k čemuž podle nich nedošlo.

Stanovisko vlády k senátorské stížnosti musí Fischerova administrativa Ústavnímu soudu doručit do zítřka. Předseda sněmovny Miloslav Vlček už potřebný dokument dodal, stále se ale čeká na prezidenta Václava Klause, který na textu podle svých slov "usilovně pracuje".

Klausova nová podmínka

Soudci budou o Lisabonu jednat 27. října, původně to měl být i termín, kdy smlouvu v případě zamítnutí senátorské stížnosti podepíše prezident. Ten si ale stanovil novou podmínku, ratifikaci nedokončí, pokud v lisabonské smlouvě nebude pro Česko výjimka z unijní Listiny základních práv. Premiér Fischer k tomu poznamenal, že hradní i vládní skupina expertů pracuje na textu požadavku, který zřejmě předloží na říjnové Radě EU. Výjimka pro Česko by pak mohla vstoupit v platnost příští rok jako součást přístupové smlouvy s Chorvatskem. Úvahy o opětovné ratifikaci smlouvy celou evropskou sedmadvacítkou jsou podle Fischera "mimo realitu této galaxie".

Foto: vlada.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…