Pospíšilův návrh na morální odškodnění obětí dostal zelenou

01.03.2010 16:42

Poslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v pondělí uspěl u vlády se svým návrhem na nemajetkové odškodnění obětí trestných činů. Podle premiéra Jana Fischera jde o další pozitivní průlom v trestním zákoně, čemuž vláda dala plnou podporu.

Pospíšilův návrh na morální odškodnění obětí dostal zelenou

Návrh zákona rozšiřuje oprávnění soudu v trestním řízení rozhodnout o povinnosti obžalovaného nahradit poškozenému nejen majetkovou škodu, jako je tomu dosud, ale i škodu morální nebo jinou. „Jde o normu, která se týká novely trestního řádu," podotkl k tomu po jednání vlády premiér.

Pospíšil již před časem zmínil, že zákonodárci by novelu měli projednat ve zrychleném režimu ještě do konce tohoto volebního období. Sněmovna má ale podle Fischera na projednání novely trestního řádu málo času. "Pokud ji neschválí už v prvním čtení, nestihne ji projednat do voleb," podotkl k tomu Fischer.

Podle předkladatelů úprava posílí práva poškozených. Postavení obětí trestného činu v České republice totiž zaostává za standardem západní Evropy. Jedním z nedostatků je podle Pospíšila to, že oběť pouze může morální satisfakci a svůj nárok uplatňovat v občanskoprávním sporu.

Pokud by tento požadavek bylo možné vznést i v trestním řízení, pak o výši přiznané částky by měl rozhodovat trestní soud na základě ustálené judikatury, která by postupně vznikla. Oběti by tak už nemusely absolvovat další dlouhotrvající občanskoprávní jednání, aby se odškodnění domohly.

Zákon pomůže znásilněným ženám

„Morální újmu lze dohledat v zásadě u každého trestného činu. U velkého množství trestných činů je navíc mnohem vyšší než majetková škoda - třeba u pomluvy," uvedl k tomu Pospíšil. Novela by podle něj pomohla například znásilněným ženám a obětem pohlavního zneužívání či sexuálního nátlaku.

Znásilněná žena může v současné době žádat v trestním řízení od pachatele náhradu za poškozené oblečení či věci, ale satisfakci za samotný traumatizující zážitek paradoxně požadovat nemůže. Pokud se chce svého nároku přece jen domoci, musí po skončení trestního řízení podat občanskoprávní žalobu na ochranu osobnosti, zaplatit soudní poplatek a obvykle si také musí najmout právníka. Opakovaně je ale při těchto anabázích vystavena dalším traumatizujícím zážitkům. Náhrady nemajetkové újmy, které přiznávají české soudy, jsou navíc podle něj příliš nízké.

Pospíšil, který je v současné době děkanem plzeňské právnické fakulty, tuto novelu připravoval ještě ve funkci ministra. Inspiroval se v Nizozemsku, Francii či Rakousku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…