Ze Strakovy akademie se stane nedobytná pevnost, plánuje policie

07.05.2010 13:17

Nábřeží před Úřadem vlády se možná uzavře pro nákladní dopravu. Policejní prezident o to chce požádat pražský magistrát. Důvodem je zlepšení ochrany Strakovy akademie po průniku aktivistů Greenpeace na střechu budovy.

Ze Strakovy akademie se stane nedobytná pevnost, plánuje policie

„Budeme požadovat zákaz vjezdu pro nákladní automobily do určitého úseku nábřeží Edvarda Beneše. Posílíme i takzvaný obranný perimetr, takže uzavřeme i chodník před Strakovou akademií," popsal plány bezpečnostních složek policejní prezident Oldřich Martinů. Na uzavření komunikace pro nákladní vozy se ale policisté musí nejprve dohodnout s pražským magistrátem.

Magistrát zatím nechce podobné nápady policistů nijak komentovat. „Doposud jsme nedostali oficiální žádost od policie, takže se k tomu nebudeme vyjadřovat," uvedl pro ParlamentníListy.cz mluvčí magistrátu Jiří Volf. Posléze dodal, že jeden důstojník policie před dvěma měsíci magistrát v této věci navštívil, avšak ani výsledek této schůzky mluvčí sdělit nechtěl.

S nápadem posílení ochrany Úřadu vlády přišel tento týden ministr vnitra Martin Pecina. Svůj záměr ale oznámil na tiskové konferenci sociální demokracie, za kterou kandiduje z prvního místa v Praze do sněmovny.

Více čtěte:
Policie musí navrhnout řešení dopravy u vlády, vyhlásil Pecina

Více mužů, střešní jednotka a nový trestný čin

Police podle svého šéfa chystá celkem tři kategorie opatření. Kromě výše zmíněných dopravních to budou i personální a legislativní. Policie chce výrazně posílit ostrahu objektu zvýšením počtu mužů po celých 24 hodin služby. Kromě toho se během zasedání policisté ze speciálního útvaru uhnízdí na střeše.

V otázce legislativy si Martinů stěžuje, že narušitelům nyní hrozí jen pět tisíc korun pokuty. „To jednání není posuzováno jako společensky nebezpečné, přitom ale může vést k fatálním následkům," uvedl Martinů. Neměl přitom na mysli pád zkušených horolezců Greenpeace ze střechy, ale teroristy.

Martinů proto požádá o novelizaci trestního zákoníku, aby podobné akce byly posuzovány jako podezření ze spáchání trestného činu. „Nevztahovalo by se to jen na Strakovu akademii, ale i na různé objekty důležité pro chod státu," popsal Martinů. Jinými slovy aktivisté Greenpeace by měli smůlu i v případě elektráren, hlavně pak Temelína a Dukovan. Jak by se nový trestný čin pro aktivisty netrpící závratí měl jmenovat, ale Martinů neví.

Greenpeace se nenechají zastrašit 

Nápad policejního prezidenta nechává v klidu šéfa energetické a klimatické kampaně českých Greenpeace Jana Rovenského. Tvrdí, že už nyní by policie aktivisty obvinit z trestného čin u klidně mohla. "Existuje totiž trestný čin výtržnictví. Pokud bychom tedy překročili určitou mez, mohou toho využít. Ale jak sám vidíte, tak to ani nezkouší, oni by totiž neuspěli," řekl Parlamentním Listům známý aktivista.

Greenpeace se prý nenechají zastrašit ani pokud by podobný zákon, o jehož průchodu Parlamentem pochybuje, začal opravdu platit. "Chceme v tom pokračovat a dále upozorňovat na fakt, že ČEZ řídí tento stát," dodal Rovenský s tím, že by šlo o stejný legislativní zmetek, jakým je zákon proti sprejerství.

Zaplatí Greenpeace i zasahující policista

Aktéři akce na střeše vládní budovy by prý měli zaplatit celou policejní akci, což může znamenat částku v řádu desetitisíců korun. S prázdnou neodejde ani policista, který na místě zasahoval.

Podle Martinů byl sice na místě včas, ale nedokázal Greenpeace zabránit ve vstupu na střechu. Vyfasuje za to kárný postih a snížení platu. Policejní prezident v pátek také s díky odmítl pomoc nabízenou Ministerstvem obrany. „Vážíme si toho, ale policie musí toto zvládnout organizačně sama," konstatoval šéf českých policistů.

Policejní prezídium začalo plánovat nová bezpečnostní opatření poté, co členové Greenpeace 3. května vylezli na střechu novinářského atria Úřadu vlády, aby zde protestovali proti způsobu modernizace elektrárny Prunéřov. Jde už o druhou střešní akci ekologů, předtím se na střeše Strakovy akademie objevili v říjnu minulého roku. V obou případech použili vysokozdvižnou plošinu na nákladním automobilu. „Vlastně bych jim měl poděkovat, neboť poukázali na díry v bezpečnostních opatřeních v budově, kde zasedá premiér se svým kabinetem," konstatoval závěrem Martinů.

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…