Podpora biopaliv hrozí jako podpora fotovoltaiky, varuje Drobil i Havel

14.11.2010 21:29

Po maléru se solárními elektrárnami, kdy hrozilo skokové zvýšení elektřiny, se rojí obavy, zda se stát nemůže dostat do problémů, když bude neúměrně podporovat vysazování plodin, které lze využít na výrobu biopaliva.

Podpora biopaliv hrozí jako podpora fotovoltaiky, varuje Drobil i Havel

Už i Evropská komise začíná být v otázce biopaliv a pěstování řepky opatrná. Zmínil to ministr životního prostředí Pavel Drobil, když reagoval pro ParlamentníListy.cz na otázku čtenáře, zda nám nehrozí po problémech s fotovoltaikou i potíže při přílišném vysazování dřeva na výrobu elektřiny nebo osázení lánů za účelem výroby biopaliva.

Ministr připomněl poslední publikovanou studii z pondělí 8. listopadu (Institute for European Environmental Policy), která upozorňuje na to, že naplnění závazků týkajících se biopaliv může mít negativní dopad na životní prostředí. A vysoké cíle pak mohou být ve svém důsledku kontraproduktivní.

Každý zdroj energie by měl dostat jen rozumnou míru podpory

„Každé extrémní vychýlení podpory některého zdroje energie vede nakonec k nerovnováze na trhu a spekulativnímu jednání. To je jeden z důvodů, proč by politici měli trvat na tom, aby každý takovýto zdroj energie - například biomasa - byl využíván co nejhospodárněji a ve zdrojích, které zaručí vysokou účinnost využití, ale s rozumnou mírou podpory," přesvědčuje Drobil.

Agrární analytik Petr Havel míní, že biopaliva měla určitý smysl jen jako odčerpání zemědělské „nadprodukce", v žádném případě nešlo o ochranu přírody a krajiny a téměř vůbec o snížení závislosti vyspělého světa na ropě z arabských zemí. „Kdyby se tak mělo při dnešní stále rostoucí spotřebě pohonných hmot skutečně stát, zřejmě bychom za pár let neměli na zemi jediný strom a málokdo by měl co jíst. Všechna biomasa by totiž byla zkapalněna," myslí si Havel.

Z původní likvidace nadprodukce se stává ještě větší produkce

„Co je přirozené, stane se nepřirozeným. Místo likvidace nadprodukce dochází k ještě větší produkci," poukazuje Havel pro ParlamentníListy.cz na to, jaké důsledky může mít volání po biopalivech. „Aby se vyrobilo čím dál více řepkového oleje, je třeba tím dál více hektarů půdy. Intenzívní produkce tam, kde není nutná, způsobuje, že krajina nezadržuje vodu. Teď způsobují povodně lijáky, za chvíli na to bude stačit každý déšť," varuje Havel.

Stejně jako ministr Drobil proto apeluje na rozumnou míru podpory. „S podporou fotovoltaiky jsme se dostali za únosnou hranici, s řepkou se jí už blížíme. To ostatní má rezervy, ale je třeba to hlídat," upozorňuje Havel s tím, že nemusí jít jen o finanční, ale i politickou podporu. „Při populismu politiků existuje takové nebezpečí vždy. Ti by si proto měli jakékoli deklarace o podpoře odpustit," domnívá se agrární analytik.

K věci:

Mám problém se socialistickými závazky EU, svěřil se Drobil 

Matějka (SSO): Evropský soud by měl jít před soud. Razí diktátorské praktiky 

Poslanci přehlasovali Klause. Zákon o biopalivech přijali 

Foto: mze.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…