NERV souhlasí s tím, aby farmaceutické firmy přestaly ovlivňovat lékaře

24.02.2011 17:29

Reformu Leoše Hegera dnes posuzovala Národní ekonomická rada vlády (NERV). Shodla se na tom, že zástupci farmaceutických firem by už v budoucnu neměli mít šanci ovlivňovat lékaře, aby předepisovali jejich přípravky. NERV také pochválil návrhy Hegera na potlačení korupce ve zdravotnictví.

NERV souhlasí s tím, aby farmaceutické firmy přestaly ovlivňovat lékaře

NERV totiž ustavila zvláštní pracovní skupinu, která se věnuje jen Hegerově reformě zdravotnictví. Její činnost koordinuje Miroslav Zámečník. Ten návrhy Hegera ke koncepci reformy zdravotního systému schválil.  

Především by lékaři neměli mít už žádné výhody, které se týkají například přímých plateb a různých výhod při jejich zahraničních cestách. NERV navrhuje zřízení fondu, do něhož by farmaceutické firmy přispívaly a z něhož by se takové aktivity a vzdělávání doktorů platily. O rozdělení peněz by pak rozhodovala komise.

"Je třeba oddělit tu sféru tak, aby nevznikala zbytečná podezření, že existuje komerční zájem a snaha vyhovět tomu, kdo se na financování podílí," vysvětlik k tomu Zámečník. Cílem podle něj není snížit objem peněz, které do systému putují.

Fondy by mohly mít podle ministra Hegera fakultní nemocnice, podle Zámečníka by mohl existovat jeden centrální pro celou republiku. 

Praktiky farmaceutických firem jsou v reformě
    

Heger o praktikách farmaceutických firem hovořil nedávno, když veřejnosti představoval svou reformu zdravotnictví. Tehdy naznačoval, že lékaři dostávají peníze od farmaceutických firem jen za to, že třeba pracovali na "studii" o účincích jejich přípravku, který pak přednostně předepisovali. Někteří doktoři za to získali třeba i pobyt u moře, který se pak oficiálně označoval za kongres. Podle Hegera se taková "kongresová turistika" nebezpečně rozmohla a on by to rád omezil.

Ministr zdravotnictví NERVu představil i způsob nákupů zdravotní techniky a jiného materiálu. Všechny vstupy a výstupy podle něj totiž budou v budoucnu na internetu.

Vymezení standardní péče

Klíčové body reformy spočívají ve vytvoření úhradových standardů, definování správného postupu při poskytování péče, kontrole vstupu nových technologií a úpravě pravomocí a povinností zdravotních pojišťoven.

V plánu legislativních prací pro letošní rok má Heger 22 návrhů zákonů, novel, věcných záměrů a nařízení vlády. Vyhlásil protikorupční strategii. Chystá se novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění umožnit pacientům legálně si připlatit na nadstandard. Hodlá také zvýšit platbu za den v nemocnici z 60 korun na stovku.

Univerzitní nemocnice jako páteřní síť

Z balíku reformních zákonů představil už ministr veřejnosti tři zákony, o zdravotních službách, specifických službách a zdravotnické záchrance. Mimo jiné chce do konce roku předložit věcný záměr zákona o univerzitních nemocnicích. Ty by měly tvořit páteřní síť, která by zajišťovala péči v krizové situace, jaká mohla nastat, kdyby z nemocnic k 1. březnu odešlo 3800 lékařů.

Čtěte:

Sledujeme téma: Exodus lékařů

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…