Jednání koaličních špiček o Vondrovi skončilo mlčením

23.03.2011 23:45

AkTUALIZOVÁNO Lídři stran vládní koalice na jednání K9 dnes večer domluvili společný přístup k mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, kterou opozice svolala ke kauze Promopro. Jeden z účastníků jednání, které se protáhlo do 23:00, řekl, že strany budou na mimořádné schůzi postupovat jednotně. Konkrétní obsah jejich domluvy ale zveřejněn nebyl.

Jednání koaličních špiček o Vondrovi skončilo mlčením

Jako první by se vše měly dozvědět poslanecké kluby tří vládních stran, řekl večer mluvčí kabinetu Jan Osúch, který jako jediný přišel novináře ve dvou stručných větách seznámit se závěrem několikahodinového jednání. 

Po jednání K9 dosud bývalo zvykem, že na novinářské dotazy odpovídali tři předsedové vládních stran či jejich nejbližší zástupci. 

Vondra bude opět vysvětlovat

Koaliční špičky ve středu večer v souvislosti se čtvrteční mimořádnou schůzí sněmovny jednaly o kauze spojené s firmou Promopro, která za českého předsednictví EU získala předražené zakázky. Vicepremiérem pro evropské záležitosti byl tehdy nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který ale odpovědnost odmítá. 

Svůj postoj bude podle všeho muset poslancům dvou menších vládních stran vysvětlovat právě na čtvrtečním jednání jejich poslaneckých klubů, které bude předcházet hlasování o programu mimořádné schůze. 

Menší vládní strany na středeční schůzce žádaly i "vyvození politické odpovědnosti" za kauzu. "Bylo by ideální, kdyby si to ODS vyřešila sama, ale to (Vondrův odchod) by bylo samozřejmě nejlepší řešení," řekl například ČTK vlivný člen jedné z menších koaličních stran. "Jasně,(budeme chtít), aby odešel," potvrdil jeho slova výrazný politik třetího z koaličních partnerů. 

TOPka zvažuje, že proti programu sněmovny ruku nezvedne

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová už v úterý řekla, že klub zvažuje, že ve čtvrtek nebudou zákonodárci TOP 09 hlasovat proti programu mimořádné schůze, kterou iniciovala ČSSD. Vondra a ministr financí a Kalousek by na ní měli hovořit o "podezření z plýtvání veřejných prostředků v souvislosti s českým předsednictvím". Langšádlová uvedla, že poslanci TOP 09 možná při schvalování programu odejdou ze sálu. 

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka pak vyzval poslance VV, aby v případě, že chtějí osvětlit kauzu Promopro, hlasovali ve čtvrtek pro program mimořádné schůze. 

Server Euro.cz zveřejnil v úterý interní vládní oběžníky, takzvané referátníky, z nichž některé se týkají zakázky pro firmu Promopro. Dokumenty ukazují, že informace o zakázce dostával na vědomí Kabinet vicepremiéra pro evropské záležitosti. Jeden dokument hovoří o tom, že dostal kopii na vědomí přímo Vondra. Z toho podle serveru vyplývá, že Vondra zásadní informace o zakázce měl. Vondrův podpis na dokumentech nicméně není, je z nich patrné to, že směřovaly do jeho kabinetu, tedy nejbližšího administrativního zázemí. 

Jiný referátník informující o zakázce zveřejnil už v lednu Úřad vlády, také na něm bylo uvedeno, že dokument byl poslán na vědomí do Vondrova kabinetu. Informace o tom, že důležité dokumenty o zakázce směřovaly do Vondrova kabinetu, se už několikrát objevily v médiích a už dříve je potvrdili úředníci jeho útvaru. 

Čtěte také:


Navýšení poplatků ve zdravotnictví neprošlo

Na schůzce K9 se probíralo i téma zdravotnictví a jeho návrh na zvýšení zdravotnických poplatků. Zhruba v půl desáté podle informácí ČT opustil jednání ministr zdravotnictví Leoš Hegera zástupci K9 dokončili diskuzi na téma zdravotnictví.

Koaliční strany ve zdravotnictví neplánují zavedení poplatků nad rámec koaliční dohody. Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných v takzvaném formátu K9 diskutovali také o změnách nároků ze zdravotního pojištění.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger zvažoval před středečním jednáním navýšení poplatků za návštěvu lékaře ze 30 korun na 50, za den v nemocnici okolo stokoruny a padesátikorunový poplatek za recept. Návštěva u specialisty bez objednání praktického lékaře by pacienti mohli platit až 200 korun.

Heger plánoval zpoplatnit dopravu sanitkou 

Podle České televize ministr uvažoval také o zpoplatnění dopravy sanitkou a neakutních vyšetření. To však není v koaliční smlouvě obsaženo, a dnes tedy zřejmě z diskutovaných návrhů vypadlo. Podle informací ČT mělo být za převoz sanitkou, který je nyní zdarma, účtováno pět korun za kilometr. 

Podle koaliční smlouvy uzavřené loni mezi ODS, TOP 09 a VV se měla poplatkem regulovat návštěva ambulantního specialisty bez doporučení a měl se zvýšit poplatek za pobyt v nemocnici nejméně na 100 korun. 


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…