Johnovi přibyly vrásky. Ústavní soud zkomplikuje práci policii

31.03.2011 21:14

Uchovávání dat z mobilních telefonů je protiústavní a porušuje práva občanů České republiky. Ústavní soud tímto verdiktem zrušil zákon, který uchovávání dat umožňoval. Soudci označili zákon za nepřiměřený zásah do soukromí, který se týká obrovského množství lidí.

Johnovi přibyly vrásky. Ústavní soud zkomplikuje práci policii

Soud vyhověl stížnosti poslanců vedené Markem Bendou s ODS. Dopady tohoto rozhodnutí mohou být však dalekosáhlé a v mnohém mohou omezit či ztížit práci policie ČR.

Mobilní operátoři museli až dosud podle zákona z roku 2005 nejméně půl roku uchovávat záznamy o veškerých hovorech, SMS, emailech nebo i o návštěvách lidí na konkrétních internetových stránkách.

Na vyžádání je pak museli předávat policii. Z takto nashromážděných dat bylo totiž možné zjistit detailní informace o prověřované osobě. Od přátel, míst pobytu, společenských zájmů, koníčků až po politické názory a detailnosti nejintimnějšího zrna.

Související:
Operátoři se bouří. Chtějí za odposlechy peníze. John se brání
ÚS dal za pravdu poslancům. Operátoři už nebudou uchovavat korespondenci

Protikorupční čeká

Policie během minulého roku využila možnosti analyzovat elektronickou komunikaci v 86 000 případech a právě toto číslo přišlo poslancům přehnané. Podle jejich názoru zde došlo ke zřetelnému nadužívání, přičemž původní záměr zákona boj proti terorismu se minul účinkem.

Úplný zákaz uchovávání dat však velmi pravděpodobně zbrzdí vládní boj proti korupci. Tiskový mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek je v úsudku zdrženlivý a redakci sdělil, že se nejprve musí detailně seznámit s nálezem ÚS.

"Jakékoli nynější vyjádření je předčasné, navíc by se k věci mělo nejprve vyjádřit vedení policie, neboť nález ÚS bude mít dopad na trestní řízení obecně," vysvětlil ParlamentnímListům.cz Skřepek.

Vedení policie už teď ví, že to problémy přinese. "Vznikne tu informační vakuum a policisté budou moci požadovat data jen několik měsíců zpětně, v závislosti na interních předpisech mobilních operátotů. Kupříkladu u společnosti Vodafone byla tato doba 6 měsíců," vysvětluje ParlamentnímListům.cz mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Co korupce, ale pohřešování

Dopady na boj proti korupci a trestní řízení obecně jsou prozatím nejasné, ale obavy se objevují v jiných souvislostech. Ministr vnitra Radek John pro ParlamentníListy.cz uvedl, že jej verdikt Ústavního soudu velmi zajímá a zvláště jeho následná precizace.

"V současnou chvíli zkoumáme, zda to nebude mít dopad na práci policie při hledání pohřešovaných osob," obává se John.

A právě tento dopad nyní souběžně analyzuje vedení policie, jakož i mobilní operátoři a shodně připouštějí problémy, které mohou nastat.  "Jisté komplikace u pohřešování osob jsou nasnadě ," potvrzuje ministrova slova Kopecká.

Při pohřešování se totiž jedná se totiž o tzv. polohovací data, tedy odkud kam bylo voláno. "Tyto informace jsme policii poskytovali, ale z verdiktu vychází, že již nemusíme, " připustil mluvčí Vodafone Miroslav Čepický.

Psali jsme:
Pomocná stráž VB? Policie zatím naráží na neochotu

BIS by ráda, ale přes soud

Bezpečnostní informační služba rozhodnutí soudu akceptuje, nicméně se obává, že jej operátoři nebudou akceptovat. "Tento billing, neboli doprovodné údaje jsou pro operátory klíčová data. Jak by bez nich účtovali poplatky, faktury, nebo případné reklamace zákazníků," táže se mluvčí BIS Jan Šubrt.

Podle mluvčího společnosti Vodafone Miroslava Čepického však operátoři uchovávali jen informace o tom, kdo komu odkud volal, případně psal  (nikoli detaily nahrávek či texty SMS) a sdělovali je jen policii na příkaz soudce. Tuto možnost BIS na rozdíl od Policie ČR neměla, ačkoli o ní v minulosti několikrát usilovala. "My bychom ji rádi měli, ale nebráníme se, aby o každém předání dat rozhodl soud," ujišťuje Šubrt.

Jiný zdroj informací odposlechy, které kontrarozvědka využívá, byly v minulosti používány se souhlasem soudu, ale v poměrně malém množství. Tiskový mluvčí ÚS Jan Fořt v minulosti prozradil, že soud dal v roce 2004 povolení BIS k odposlechům pouze v 243 případech.

Čtěte dále:
Na korupčníky se chystá bič. Bude se odposlouchávat
Třeste se. Vzniká tu obří databáze s osobními údaji, hlásí expert

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…