Johnova náměstka "mrazí v podbřišku". Čeká, zda na něho dojde

12.04.2011 16:45

V případě odchodu ministrů strany Věci veřejné z vlády určitě proběhnou čistky i v jejich úřadech. Někteří náměstci napojení na Víta Bártu a jeho bývalou firmu ABL odešli, jiní se funkcí stále drží. Právě oni byli vždy faktickými šéfy ministerstev. Například Michal Moroz na ministerstvu vnitra, který prý cítí mírné mrazení. Rozpadání vlivného kruhu kolem Víta Bárty však může být podle politologa Zdenka Zbořila zapříčiněno nárazem na ještě silovější skupinu kolem ministra financí Miroslava Kalouska.

Johnova náměstka "mrazí v podbřišku". Čeká, zda na něho dojde

„Považuji za nepřijatelné, aby lidé, kteří jsou spjati ať již přímo nebo nepřímo s firmou ABL či dalšími soukromými bezpečnostními službami, zastávali ve vládě, kde jsem jejím předsedou, pozice ať již ústavních činitelů nebo představitelů státní správy," prohlásil premiér Petr Nečas v reakci na zveřejnění byznysplánu Víta Bárty z roku 2008.

Podrobněji:
Deník poslal Bártovi kulku: Peníze plodí moc. Dinosaurus Bárta

Nečas tak proto požaduje vedle ministrů Radka Johna a Josefa Dobeše i odchod jejich náměstků. „Deklarace je jasná, ale až vývoj ukáže, jak to bude. Uvidíme," poukazuje pro ParlamentníListy.cz na nejistou současnou situaci vedoucí tiskového oddělení vlády Jakub Stadler. Nečas sice již návrhy na odvolání ministrů Bárty, Johna i Dobeše odevzdal prezidentovi Klausovi, ten ale bez "plánu B" ministry odvolat nechce. „Ministry zatím odvolávat nebude. Očekávám proto přesnější představu o budoucnosti vlády," vzkázal rozhodně Klaus Nečasovi.

Více:
Klaus trvá na svém: Výsledky jednání koalice mi nestačí

Ředitel Transparency International David Ondračka nekomunikuje, zato politolog Zdeněk Zbořil je k tématu sdílný: „Ano, na ministerstvech jsou nejvlivnější šéfové odborů a náměstci. Přitom o nich nikdo nic moc neví. Myslím ale, že si ABL na ministerstvech nestačila udělat až tak hustou síť vlastních lidí. Navíc dávání výpovědí a uzavírání pracovních smluv nejde dělat jako na běžícím páse. Na to ani nemají dost lidí, vždyť v té firmě je zhruba 1200 lidí a ti taky musejí chvíli vydělávat."

Dále vysvětluje, že bezpečnostní agentury jsou legální a proto jejich prorůstání do státní služby není nic nezákonného.

Psali jsme:
Škatulata ve vládě: Nečas sebral Véčkám vnitro

U Moroze mírné mrazení

Prozatím nejvýše postaveným bývalým přestavitelem bezpečnostní agentury ABL ve vládní pozici je po rezignaci ministra dopravy Víta Bárty (Klaus rezignaci nepodepsal) ministr školství Josef Dobeš. Ten býval členem vedení výše jmenované agentury jako personální ředitel.

Jinak na „véčkařských" ministerstvech zůstal na postu náměstka už jen zkušený bezpečák Michal Moroz. Je náměstkem ministra vnitra Radka Johna pro strategie a programové řízení, ale při jeho nepřítomnosti je vlastně prvním mužem vnitra. Ten ve svém životopise uvádí, že byl do roku 2010 jednatelem společnosti Moroz & Partner a konsultant společnosti Pinkerton ČR.

„Mírné mrazení v podbřišku," píše se smajlíkem Moroz na dotaz ParlamentníchListů.cz, co říká na Nečasův požadavek, aby lidé spjatí se soukromými bezpečnostními agenturami z vedení ministerstva odešli.

"Ale vážně, jako úředník se věnuji své běžné agendě a trpělivě čekám, co bude dál," pokračuje s tím, že z pozice nestranného úředníka politickou situaci více komentovat nechce.

Nicméně v krátkém životopise už neuvádí, že působil v agentuře na vymáhání dluhů Debtis Causa, zastupuje izraelskou společnost obchodující s technologiemi analýzy hlasu při odposleších, zastupoval Českou zbrojovku, dodavatele pistolí pro policii a s Bártou se zná dlouhá léta. Přesto se dodnes vedou podivné spekulace o tom, kdo ho do současné funkce nominoval. Jestli Kalousek nebo John.

Psali jsme:
Totální Moroz? Pecina varuje před stranickou čistkou na vnitru
John za Moroze ručí hlavou. Náměstek musí projít prověrkou
Tlustého dedukce: Za Morozem stojí Kalousek. Kalousek nechápe

Koloběh Bártových lidí

Hned po rezignaci Víta Bárty složil funkci náměstka na ministerstvu dopravy i Martin Sýkora. Na ministerstvu školství sloužil ještě dříve Kryštof Hajn. Oba bývalí vysoce postavení manažeři ABL. Právě bývalý majitel ABL Bárta, který firmu převedl na bratra, posouvání svých manažerů do vysokých funkcí ve státní správě zdůvodňoval tím, že se chce obklopit lidmi, kterým naprosto věří a o Sýkorovi hovořil jako o své pravé ruce.

Už na konci února skončil na školství Kryštof Hajn. Ten nejdřív zastával funkci prvního náměstka a měl na starosti vysoké školy. O post ale přišel po kauze údajného vydírání vedení Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Pak měl na starosti evropské záležitosti. Jeho odchod byl nejspíš spojen právě s aférou na českobudějovické vysoké škole, ale zamaskován tvrzením, že šlo o zeštíhlení a zefektivnění chodu resortu.

Pod šéfem vnitra sloužil v pozici náměstka i Miroslav Zahálka, kterému se kvůli krátkému působení začalo přezdívat letní náměstek. Loni v říjnu zkolaboval, na post rezignoval a nyní je nezaměstnaný. I on byl dříve členem vedení ABL. Nicméně různých styčných důstojníků ABL běhá ve státní správě i na nižších pozicích více.

Sledujeme témata vládní krize a peníze za mlčení ve VV

Kalousek versus Bárta

Dnešní rozpad osy vlivu Vít Bárta, ABL a strana Věci veřejné mohl zapříčinit podle Zbořila i náraz na ještě tvrdší vlivný triumvirát Miroslav Kalousek, Omnipol a strana TOP 09.

„Žádný moudrý politik nezačne zpochybňovat platy úředníků státní správy. To se stalo. Nižší úředníci státní správy se začali cítit ohroženi a dochází ke konfliktům. Válka byrokratů. Státní správa se bojí jakýchkoliv změn. Jde prostě o prdelní úředníky, co jsou zvyklí dělat kariéru v jednom úřadě celý život. Když odejdou, tak ale míří do podobných struktur," míní Zbořil.

„Kalouskovo současné rozhořčení je zvláštní. Proč se za dvacet let, co je ve vládě, nezasadil o to, aby zaměstnanci soukromých bezpečnostních služeb nemohli prorůstat do politických stran. Vždyť, kdo odcházel po revoluci do bezpečnostních agentur? Vyhození policajti. ABL  vznikla po roce 1990. Dnes je u těch služeb zaměstnáno kolem šedesáti tisíc lidí, což je jeden a půl násobek policajtů, ale nikdo moc neví, co jsou zač. A nedělejme si iluze, těch lidí se škraloupem z minulosti se mezi nimi najde nespočet," dodává politolog Zdeněk Zbořil.

Psali jsme:
Získali jsme SMS, kterou ODS varuje členy před Bártou
John čeká další nášlapné miny. Hraje se taky o Nečase?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…