Zlé vyhlídky vlády: Když neumře, budou ji týrat odbory

14.04.2011 6:49

Ve víru současných rychlých a dramatických událostí kolem vládní krize, už připadá mnohým velmi vzálené období, kdy v důsledku protestní akce lékařů: Děkujeme, odcházíme hrozila celému Česku krize ve zdravotnictví. Teď se protesty v tomto rezortu dají očekávat opět - pokud nebude odvolána vláda. Hrozí tedy znovu exodus zdravotníků?

Zlé vyhlídky vlády: Když neumře, budou ji týrat odbory

Včera se zdravotničtí odboráři dohodli na tom, že chtějí donutit politiky, aby změnili návrhy důchodové, zdravotnické a sociální reformy. A trvají na odvolání vlády, poněvadž té současné, jež se zmítá v posledních dnech v krizi, nedůvěřují.

"Chceme vyčkat do 21. dubna, kdy se má sejít tripartita, tedy zástupci zaměstnanců, zaměstnavatelů a vlády. Pokud se tam na úpravách nedohodnou, hrozí protesty," uvedla pro ParlamentníListy.cz předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. To, jakou formou chtějí případné protesty realizovat, neupřesnila. "Vyloučit se však nedá v tuto chvíli nic," uvedla.

Čtěte také:
Zvýšení DPH ohrozí zdravotnictví. Dopadem bude 15 miliard
Sestry čeká nárůst platů. Podepsaly s ministrem memorandum

Eventuálně tedy může v blízké budoucnosti Česko postihnout další krize zdravotnictví. V ní by však tentokrát ani tak nešlo o hrozbu exodem ze strany odborů, jako tomu bylo v případě protestu lékařů, ale o to, že by podle odborářů byly snižovány i personální kapacity v nemocnicích. "A tím by klesala úroveň zdravotní péče. To nechceme dopustit. Zdůrazňuji proto, že nejde o politický apel, ale apel celé řady odborníků, kteří situaci v českém zdravotnictví důvěrně znají a kteří připravované reformní kroky vlády kritizují již delší čas," vysvětlila důvody možných protestů ParlamentnímListům.cz Žitníková.

Čtěte také:
Heger podepíše dohodu s kraji a pojišťovnami o rušení lůžek
Engel: Šmucler a Chrenek chtěli ovládnout zdravotnictví. A nevyšlo to

Upozornila také na to, že to nyní sice možná vzdáleně vypadá, že vláda s odbory o všem mluví, a vše s nimi prodiskutovává, ale není to podle ní pravda. Podle ní dále ale ani není jasné, o čem by se konkrétně mělo 21. dubna debatovat, když už vláda skoro všechno schválila.

Sice nás k projednání pozvali, před tím však už všechno schválili...

„Mělo se ten den mluvit o důchodové reformě, reformě zdravotnictví, sociální reformě. Část reformních změn ve zdravotnictví byla novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění ve vládě ale už schválena. Stejně tak byla schválena i důchodová reforma. Proto nevíme, o čem ta debata má být, když si vláda ty změny a zásadní věci už schválila sama a přitom je na tripartitě 21. dubna měla s námi projednat," pozastavila se Žitníková nad postupem vlády.

Podle ní proto není jiné východisko, nežli právě protesty.

SLEDOVALI jsme: EXODUS lékařů

„V úterý proto zasedla na odborovém svazu zdravotnictví a výkonné péče odborová Výkonná rada. Jednomyslně se usnesla na tom, že všechny připravované zdravotnické a sociální reformy jsou asociální a poškozují naše členy," upozornila Žitníková.

Co je vůbec lepší péče? To, co je prý nyní standard

Na myslí tím má například to, že vláda minulou středu schválila navýšení poplatků za pobyt v nemocnici a zrušila zákaz připlácení si za lepší, nadstandardní péči.

"Co se týká péče ve zdravotnictví, tam je ale otázkou, co vůbec je to lepší péče. Vláda, aby schválila možnost připlácení na lepší péči, tak tu péči, která je nyní standardní, vyjjmula. A pacient si tak pak vlastně doplatí na tu péči, která je dnes běžná," upozornila Žitníková. Vysvětlila také proč to tak je. "Vláda tak učinila proto, že ve veřejném zdravotním pojištění nejsou peníze a ty teď chce dostat touto formou od lidí. To ale odborům na té reformě vadí," dodala pro ParlamentníListy.cz. Podotkla také, že restrukturalizace zdravotnických lůžek v podobě, jak ji ministerstvo zdravotnictví představilo, očekávané zlepšení zdravotní péčehlavně v menších nemocnicích údajně nepřinese.

SLEDUJEME téma: Vládní krize

"Už teď v nemocnicích v menších městech slouží jedna sestra třeba na třicet pacientů, při nočních službách je to často běžný standard. Pokud se počet lůžek sníží, což je také velmi diskutabilní, nezdá se, že by to znamenalo to, že lidé dostanou lepší péči. Třeba při tom, pokud si budou platit nadstandard, ke kterému by automaticky mělo patřit to, že má i svoji vlastní ošetřovatelku k dispozici po celých 24 hodin denně. Signály, jež máme, spíše napovídají o tom, že by jen došlo k dalším personálním škrtům - tedy že by zdravotníci museli ze svých míst odejít. A to péči nezlepší, spíše naopak," uvedla dál Žitníková.

I podle Zavadila vláda ztratila jakékoli právo prosazovat reformy

I podle šéfa ČMKOS Jaroslava Zavadila současná vláda ztratila mandát prosazovat reformy. "Nemůže provádět zásadní nevratné kroky, které ovlivní životy většiny lidí na desítky let. Aféry vlády potvrzují, že lidé by se měli skutečně stát prostřednictvím takzvaných reforem oběťmi byznysu a lobbistických skupin," uvedl v rozhovoru por deník Právo Zavadil.  Podle něj by si vláda měla uvědomit, že rekonstrukci vlády o které hovoří premiér Petr Nečas, budou lidé chápat spíše jako nechutné handly o posty a snahu udržet se u moci. Tlak zdravotnických odborů na odstoupení vlády, proto Zavadil podporuje.

Šéfa sněmovního Zdravotního výboru Borise Šťastného (ODS) aktivity odborářů netěší. Nicméně ParlamentnímListům.cz řekl, že nevěří v to, že by se protesty tentokrát snad dostaly na stejnou úroveň jako byly ty lékařské.

Čtěte také:
Šťastný (ODS): Nátlaku lékařských odborů by neustoupila žádná vláda na světě 

"Ostatně právě kvůli protestní akci lékařských odborů, kdy se nakonec vláda zavázala naplnit dohodu a požadavky lékařů, je třeba urychleně do rezortu zdravotnictví získat peníze. A ty nejsou, což všichni víme. Další ranou je pak avízované navýšení DPH. I proto jsou na to navázaná opatření, která by peníze do rezortu přinesla - například zmiňovaná restrukturalizace nemocničních lůžek," řekl Šťastný.

Vláda? Nemocný pacient, možná už na kapačkách. Ale nepohřbívejme ji...

K tomu, zda se obává toho, že tlak - jak se ukázalo, velmi silných odborů - povede k tomu, aby skutečně vláda odstoupila, odpověděl Boris Šťastný stylově formou lékařské terminologie.

"Nepohřbívejme vládu, stále přece existuje. Uznávám však, že je to velmi nemocný pacient, možná dokonce už na kapačkách. Přesto věřím, že se podaří ji uzdravit," shrnul pro ParlamentníListy.cz poslanec Šťastný.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…