Novým ministrem vnitra bude bývalý elitní policista Jan Kubice

19.04.2011 2:21

AKTUALIZOVÁNO Někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice se stane novým nestranickým ministrem vnitra. Po jednání K12 to na noční tiskové konferenci řekl premiér Petr Nečas (ODS). Dosavadní ministr a předseda Věcí veřejných Radek John zůstává vicepremiérem, odpovědný bude za boj s korupcí. Své křeslo ve vládě uhájil ministr školství Josef Dobeš (VV). Ministerstvo dopravy povede místo Víta Bárty (VV) jeho dosavadní náměstek Radek Šmerda.

Novým ministrem vnitra bude bývalý elitní policista Jan Kubice

Právě okolo obsazení resortu vnitra se v pondělí večer v Kramářově vile točil hlavní spor tuctu koaličních vyjednávačů. Zástupci ODS, TOP 09 a VV ale nakonec dospěli k dohodě. 

Kubiceho, který do obecného povědomí vstoupil především na jaře 2006 svou zprávou o údajném prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, navrhl premiér Nečas a vybrali koaliční vyjednávači z deseti kandidátů. 


John ustoupil důvěryhodnému Kubicemu

Podle dosavadního ministra Johna je Kubice jako bojovník proti korupci důvěryhodný. "Chci pomoci, aby byl přechod hladký," řekl John o předání agendy svého úřadu. 

Obsazení křesla ministra vnitra nestraníkem žádala ODS v reakci na informace o údajné snaze někdejší Bártovy společnosti, bezpečnostní agentury ABL, proniknout do státní správy. 

John, který měl s VV boj s korupcí jako jedno ze zásadních předvolebních témat, původně říkal, že se vnitra vzdát nehodlá. Nakonec tedy zástupci VV ustoupili. Vicepremiér o své nové funkci prohlásil, že hodlá antikorupční opatření ve vládě koordinovat. Odešel by prý ve chvíli, kdyby se ukázalo, že jeho pravomoci jsou jen formální. "Dohodu bereme jako prozatímní," řekl.

"Celou dohodu chápeme ovšem jakožto prozatímní, protože bude hlasování o důvěře po strukturálních změnách a poté, co budou vyřešeny ještě věci, kterých jsme se tady dotkli, ale nevyřešili a neřešili, což je pro nás například kauza Promopro," řekl John. Připomněl tak, že jeho strana požadovala odchod ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) spojeného s problematickým financováním tlumočnických služeb během českého předsednictví EU. 

Alexandr Vondra svou pozici uhájil a dál povede ministerstvo obrany.

Související: Peake u Moravce: Nevyměníme vnitro za trafiku pro Johna


Státní maturity zachránily Dobeše

Setrvání kritizovaného Dobeše v křesle ministra školství premiér v noci vysvětloval nutností zdárně dokončit přípravu státních maturit i "politickým kompromisem". 

"Dohodli jsme se a jsem šťastný, že budeme pokračovat v reformním úsilí," komentoval výsledek více než pětihodinového komplikovaného jednání ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. 

Prezident Václav Klaus má v tuto chvíli na stole Nečasovu žádost o odvolání Johna a Dobeše z funkcí společně s demisí ministra dopravy Víta Bárty (VV).

Očistí-li se Bárta, může se vrátit 

Neformální lídr VV Bárta odešel sám kvůli podezření, že uplácel vlastní poslance a kupoval si jejich loajalitu. Právě tato obvinění nynější vládní krizi odstartovala. Na jeho židli si nyní sedne jeho dosavadní náměstek Radek Šmerda s tím, že pokud se Bárta dokáže očistit z obvinění, kterým čelí, může se do čela ministerstva dopravy vrátit.

Související: Poslanec ODS: Bárta může znovu do vlády, až skončí s ABL


Nečas si prověří práci ministrů. Personální změny budou pokračovat
 

Nečas novinářům závěrem řekl, že nynější změny nejsou poslední. Další hodlá uskutečnit do konce června, kdy obnovená vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Hlasování spojí s "klíčovými reformními zákony". "Do té doby budou provedeny další personální změny ve vládě vycházející z hodnocení jednotlivých ministrů, jejich přínosu pro vládu, kvality práce, ale také toho, co vládě z hlediska veřejného mínění přinášejí, nebo nepřinášejí," uvedl Nečas. 

Kubiceho zpráva  

Sedmapadesátiletý Jan Kubice stál v čele ÚOOZ od ledna 1995 do prosince 2007. Od policie odešel počátkem roku 2008 po neshodách s tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS) a vedením policie. V květnu 2006, čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny, jako šéf ÚOOZ předal Kubice členům sněmovního branného a bezpečnostního výboru zprávu, v níž uvedl, že organizovaný zločin přerostl do státní správy a že někteří politici z ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých případů.

Podle ČSSD byla zpráva nepravdivá a poškodila její dobrou pověst. Kubiceho proto žalovala sociální demokracie i její bývalý předseda Jiří Paroubek. Soud Paroubkovu žalobu zamítl, strana ji později stáhla.

Kubice je nyní spoluvlastníkem soukromé firmy zabývající se bezpečnostním poradenstvím SUB S.A., s.r.o. "Zabýváme se bezpečnostní službou, detektivní službou, vyhledáváním odposlechů a ochranou před odposlechem, ochranou před sledováním a bezpečnostními audity. Specializujeme se také na bezpečnostní prověrky osob a firem," uvádí se na jejím webu.

Kdo je Jan Kubice

 
Datum narození: 3. října 1953

Současná činnost: spoluvlastník soukromé firmy zabývající se bezpečnostním poradenstvím SUB S.A., s.r.o., od roku 2008.

Praxe před rokem 1989: po střední škole pracoval jako mistr v podniku Vodní stavby, později byl vedoucím zásobování.

Politické či občanské aktivity: před rokem 1989 měl blízko k disidentskému hnutí, pohyboval se v evangelických kruzích, dobře se znal s evangelickým duchovním a pozdějším poslancem za Unii svobody Svatoplukem Karáskem.

Působení u Policie ČR: k policii nastoupil po roce 1989; v letech 1991 až 1992 byl ředitelem Služby na ochranu objektů zvláštního významu tehdejšího Federálního policejního sboru, která se zabývala například ochranou jaderných elektráren; v letech 1993 až 1994 řídil Ochrannou službu Policie ČR, která zabezpečuje ochranu vysokých ústavních činitelů; od ledna do prosince 1994 byl ředitelem útvaru operativní dokumentace kriminální policie; od ledna 1995 do prosince 2007 stál v čele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který se zabývá především vyšetřováním násilné trestné činnosti organizovaného charakteru; od policie odešel počátkem roku 2008 po neshodách s tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS) a vedením policie; u policie dosáhl hodnosti plukovníka.

Ostatní:

- V květnu 2006, čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny, jako šéf ÚOOZ předal Kubice členům sněmovního branného a bezpečnostního výboru zprávu, v níž uvedl, že organizovaný zločin přerostl do státní správy a že někteří politici z ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých případů. Zmínil se mimo jiné o vraždě kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či údajné korupční kauze biolíh. Část utajovaného dokumentu poté unikla do médií. Podle ČSSD byla zpráva nepravdivá a poškodila její dobrou pověst. Kubiceho proto žalovala sociální demokracie i její bývalý předseda Jiří Paroubek. Soud Paroubkovu žalobu zamítl, strana ji později stáhla.

- Letos v lednu v jedné z debat o odhalování a vyšetřování korupce Kubice uvedl, že vždy když ÚOOZ v minulosti vyšetřoval případ, v němž figurovali politici, přišla změna dozorového státního zástupce. Zároveň připustil, že mohlo jít o výsledek snahy politiků ovlivnit vyšetřování kauz.


Ptejte se premiéra Petra Nečase ZDE 

##MINIPAS 211##


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…