John chce v nové funkci pravomoci. K tomu ale chybí zákon

26.04.2011 8:04

Hlídací pes účinného boje proti korupci. Tím by se podle dalšího protikorupčního bojovníka Věcí veřejných Markéty Reedové mohl stát v nové funkci Radek John. I když funkce není zakotvena v kompetenčním zákoně, stačí prý silný vládní mandát a politická vůle. Jiné hlasy se obávají bezzubosti nového postu.

John chce v nové funkci pravomoci. K tomu ale chybí zákon

„Boj proti korupci přeci není jen zájmem Radka Johna. Celá vláda v tom musí být silná. V minulosti byly také různé strategie boje s korupcí, ale moc se nenaplňovaly. John by mohl být hlídacím psem a dohlížet na naplnění nejnovější strategie, kterou ostatně vláda schválila. Musí k tomu však být politická vůle a vicepremiér mít silný mandát," řekla ParlamentnímListům.cz Markéta Reedová VV, která se během své dosavadní politické kariéry snažila prosazovat tvrdé protikorupční strategie. Na pražské radnici byla například nekompromisní kritičkou kontroverzního projektu Opencard.

Prosadit tři zákony

Ohledně pravomocí vicepremiéra pro boj s korupcí Reedová zmiňuje tři novely zákonů, které by měly být co nejrychleji přijaty. Jde o novelu zákona o územně samosprávních celcích, o státní službě, ale i o veřejných zakázkách. První novela je prý před ukončením. „Pokud se je povede dokončit a prosadit, není to zanedbatelné," dodala Reedová.

Vicepremiér pro boj s korupcí Radek John VV prozatím nekomunikuje. „Takovou hrůzu jsem nečekal. Kdybych to věděl, tak bych to rozhodně nepodstupoval a do politiky bych nešel," vyjádřil se ale John před nedávnem v rozhovoru deníku Právo svůj názor na politickou situaci.

Podoba nové rady při Úřadu vlády závisí především na rozhodnutí a koncepci fungování Radka Johna. Ten chce v záležitosti potírání úplatků dál spolupracovat s některými velvyslanectvími, jezdit do krajů a starat se o naplňování vládní protikorupční strategie. Mezi velvyslanectvími, na nichž hodlá čerpat zahraniční zkušenosti s bojem s korupcí, jmenoval americké, německé a francouzské.


Nekompetenční funkce

„Jeho funkce není zakotvena v kompetenčním zákoně. Je vyčleněn na zanedbanou agendu, která je bez resortu. Aby to bylo efektivní, měl by mít nějaké pravomoci. Nedomnívám se, že to jinak bude efektní," řekla již dříve ParlamentnímListům.cz bývalá ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková ze Strany zelených.

Podle Markéty Reedové nezakotvení funkce vicepremiéra pro boj s korupcí v kompetenčním zákoně nevadí. Záleží na vládě, jestli dá Johnovi v jeho snahách zelenou a nebude mu házet klacky pod nohy. Reedová se v roce 2002 za Evropské demokraty Jana Kasla stala členkou zastupitelstva hlavního města Prahy, kde byla jako radní náměstkyní primátora a předsedala Komisi pro transparentní veřejnou správu.

Brzo na soudy

„Z funkce Radka Johna známe jen název a je brzo na soudy. Chtěl bych být optimista, ale není to záruka ničeho. Nevím, jestli bylo na vnitru za jeho vedení něco zrealizováno. Vše zůstalo spíše jen u koncepcí. Mnohem dál v realizaci je ministerstvo spravedlnosti," posoudil situaci pro ParlamentníListy.cz Stanislav Beránek, jenž se v Transparency International zabývá justicí a policií. I podle něj záleží hlavně na tom, aby současná strategie boje s korupcí nenásledovala ty předchozí, nenaplněné.

Strana Věci veřejné již po jmenování Radka Johna vicepremiérem pro boj s korupcí vydala prohlášení, že jestliže nebude mít John v nové funkci žádné kompetence, odejde strana za dva měsíce z koaliční vlády. Věci veřejné chtějí dál jednat o přesném vymezení vicepremiérových pravomocí. Sám John už zdůraznil, že pokud by zjistil, že by se jeho funkce stala formální, opustí ji. Opozice ji pokládá za trafiku.


Čtěte také:


Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…