Na ulici i v průvodu. Protivládní akci ČSSD nikdo neuteče

28.04.2011 13:12

Vyjádřit nedůvěru současné vládě Petra Nečase v poslanecké sněmovně se opozici nepodařilo. Proto se nyní ČSSD zaměří na lidi v ulicích a začne při prvomájových oslavách sbírat podpisy naštvaných občanů pod petici nazvanou Zastavme devastaci naší země. Datum prvního května vyhlásila strana sociálních demokratů dokonce Dnem protestu proti vládním reformám.

Na ulici i v průvodu. Protivládní akci ČSSD nikdo neuteče

Zaregistruj se a vyhraj. Více info

 

Podpisy pod petici budeme sbírat na 130 místech v České republice. Na všech místech, kde budou probíhat tradiční akce ke Svátku práce, ale i ve stáncích na ulicích v dalších městech," slibuje předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Podle reakcí na sociální síti Facebook je to krok, který vítají hlavně mimopražští lidé.

Den protestu proti vládním reformám - jak akci nazvali její organizátoři - má tak sice potvrzenou účast na facebooku  jen něco přes 120 fanoušků, kolik se jich však do akce postupně zapojí, si nikdo netroufá odhadnout. Ani to, kolik se nakonec sejde podpisů pod peticí nazvanou Zastavme devastaci naší země.

Text petice ZDE

Čtěte také: 
 Akademici již vědí: Nečas stejně skončí. ČSSD pomohla jen na chvíli
Vláda poslouchala půl dne nadávky. Hlasování o nedůvěře přežila

Hlavní cíl akce podle Sobotky je, aby se přímo občané také vyjádřili k tomu, co si myslí o Nečasově vládě. "Všichni totiž do sněmovny přijít nemohou," zdůvodňuje akci B.Sobotka i na svém profilu na facebooku. Připomíná tím, že v úterý se levicoví poslanci marně pokoušeli vyslovit vládě nedůvěru. Pro pád Nečasova kabinetu bylo 84 poslanců - z ČSSD, KSČM a tři odpadlíci od Věcí veřejných. 

Majetková přiznání a žádné zvyšování poplatků u lékaře

V petici budou mít lidé šanci podpořit sedm požadavků ČSSD. Je mezi nimi znovuzavedení daňové progrese a zdanění hazardu, přijetí zákona o majetkových přiznáních a zákaz anonymních akciových společností. Také ale třeba nesouhlas se zvýšením DPH na 17,5 procenta, zvyšováním poplatků ve zdravotnictví, zavedením školného na vysokých školách či s důchodovou reformou založenou na privátních penzijních fondech.

Čtěte také:
Petice proti vládě mocnářů má 3000 hlasů. A není jediná
Zapněte žehličku a vyžehlete vládě rubáš, vyzývá Bobošíková

Vláda podle petice totiž škodí celé zemi. "Od nástupu Nečasovy vlády jsme svědky permanentní krize vládnutí v naší zemi. Vládní koalice se nám snaží namluvit, že k její politice neexistuje alternativa. Svobodu volit alternativu si ale jako občané demokratické země nesmíme nechat upřít," píše se také v petici, pod kterou bude ČSSD sbírat podpisy občanů a pak ji předá do sněmovny, kde se jí poslanci budou muset zabývat.

 Je rozdíl 200 tisíc lidí na Václaváku a 200 tisíc lidí podepsaných

Podle politologa Bohumila Doležala je podpisová akce možnou prezentací toho, že sociální demokraté nesložili ani po neúspěchu v Poslanecké sněmovně, ruce do klína. "Ovšem nevím, zda podpisová akce má možnost něco změnit, je to jen další forma určitého protestu. I když by se však do ní zapojilo 200 tisíc lidí, nebude to mít takový důraz, jako kdyby se těch 200 tisíc lidí sešlo na Václaváku. Ale sečteme-li to na mandáty, tak i takové množství lidí, hypoteticky, by ve volbách rozhodlo zhruba jen o pěti mandátech," upozorňuje pro ParlamentníListy.cz politolog Doležal.

Politolog Jan Kubáček, jehož ParlamentníListy.cz v souvislosti s peticemi a podobnými protesty už i v minulosti oslovily, se domnívá, že podobné kroky hodně napovídají o současných náladách ve společnosti a mají pochopitelný cíl něco změnit.

"Ovšem většinou proti sobě dvě názorové skupiny postaví ještě víc tvrdě, než před peticí. Propast se prohloubí, názory na obou stranách se zatvrdí a jen velmi těžko se dá očekávat, že to nakonec pomůže k hledání nějakého konstruktivního řešení problému," shrnul Kubáček.

Čtěte také: 
 Profesorka Dvořáková vládě: Přežijete. Ale bude vám to k ničemu
Profesorka Dvořáková má strach: Lidé vyjdou do ulic. A bude to zlé

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…