Kalousek si ťuká na hlavu. To zas novináři nezvládli. Peněz bude dost

05.05.2011 12:11

Stát sjednocováním daně z přidané hodnoty (DPH) přijde na vlastních výdajích o 20 miliard korun z dvaadvaceti miliard, které operací získá. Tvrdí to Mf Dnes, podle které tak zisk státu bude jen dvě miliardy korun. To je argumentace postavená na hlavu, zlobí se strážce státní kasy Miroslav Kalousek. Vydané peníze navíc musí resorty ušetřit, řekl ParlamentnímListům.cz.

Kalousek si ťuká na hlavu. To zas novináři nezvládli. Peněz bude dost

Zaregistruj se a vyhraj. Více informací zde

"Zvýšení DPH, ke kterému dojde v příštím roce, nakonec státu může vynést jen dvě miliardy korun čistého. Vyšší daň s sebou totiž kromě příjmů ponese také vyšší výdaje na dávky pro nízkopříjmové, kompenzace rodinám s dětmi či větší útraty státních institucí třeba za stavební úpravy," píše čtvrteční Mf Dnes.

Podrobněji:
Stát si bude muset našetřit na zvýšení DPH

Na zvýšené výdaje musí resorty ušetřit

Deník připomíná, že sazba této daně má příští rok vzrůst z 10 na 14 procent a v roce 2013 se pak sjednotí na 17,5 procenta. List současně dodává, že za své nákupy utratí nejen třeba spotřebitelé, ale i státní instituce - například za stavební úpravy, nákup tepla nebo ubytovacích služeb. Na ně se dosud vztahuje snížená sazba daně 10 procent. „Žádnému z resortů nevyšlo, že by na sjednocení daně vydělal," konstatuje deník.

„Jak jsem tak prolétl ten článek, ta argumentace je docela absurdní a postavená na hlavu. Oni započítávají jednotlivá ministerstva, jaké to na ně bude mít dopady při nákupu zboží a služeb a předpokládají, že se jim ty peníze budou muset dát," zlobí se pro ParlamentníListy.cz Kalousek.

To je ale podle něj nesmysl. „Žádné peníze se jim nedají. Oni na svých provozních výdajích musí tyto vyšší výdaje za vstupy ušetřit. I tohle je totiž způsob, jak nutit organizační složky státu k vyšším úsporám. Takže čisté inkaso jak bylo avizované zůstane a půjde ve prospěch důchodové reformy," vysvětlil pro ParlamentníListy.cz ministr financí Kalousek.

Tak i tak, stát vydělá

„Určitě se dá očekávat, že konečná výše výnosu sjednocování DPH nebude až tak vysoká, jak se předpokládalo. Protože jsou zde skryté věci, jako třeba zdravotnictví a podobně. A je jasné, že tu bude tlak na valorizaci výdajů státní správy," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Přesto katastrofický scénář nepotvrzuje. „I kdyby k té valorizaci došlo, důležitou věcí je, že ty změny nejsou okamžité. Stát získá čas, než se na jeho výdajích ty změny projeví. Řekněme, že hypoteticky zvýší DPH od roku 2012, tak valorizace různých dávek mu naskočí až další rok. Mezitím bude mít rok vyšší příjmy z DPH ponížené jen o přímé provozní výdaje. Zvyšování dávek či důchodů a podobně se projeví až za rok. Čili tak i tak na tom stát vydělá," uzavřel Sklenář.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…