Výbor OSN doporučuje Česku zavedení kvót pro ženy v politice

11.05.2011 5:43

Výbor pro odstranění diskriminace žen (CEDAW) při OSN kritizuje Českou republiku za nízký počet žen v rozhodovacích pozicích. Doporučuje zavedení kvót či jiných dočasných opatření, kterými vstup žen do politiky zajistí.

Výbor OSN doporučuje Česku zavedení kvót pro ženy v politice

"Od členek a členů výboru mimo jiné zaznělo, že současná nízká úroveň reprezentace žen ve vysokých exekutivních funkcích neodpovídá celkové úrovni rozvoje české společnosti," uvedla rada.

Podle odborníků se dá o rovném zastoupení mluvit tehdy, pokud zástupci jednoho z pohlaví tvoří aspoň 40 procent osazenstva. V české vládě není jediná ministryně. Zato dolní parlamentní komora má ale ve čtyřčlenném vedení tři ženy.

Ministerstvo pro rovnost

Na doporučení rady by měla vláda znovu zvážit zřízení samostatného ministerstva pro rovnost mužů a žen. V mezinárodním srovnání parlamentů téměř dvou set zemí skončila Česká republika na 49. místě. Lepším zastoupením žen ve vrcholné politice se mohou pochlubit severské země, ale například i Afghánistán nebo Mozambik.

Výboru se nelíbí ani přetrvávající předsudky o rolích žen a mužů na trhu práce, ve zdravotnictví, politice i v akademické oblasti.

"I když výbor bere na vědomí úsilí smluvní strany vymýtit patriarchální stereotypní postoje týkající se rolí a úkolů žen a mužů v rodině a ve společnosti obecně, je stále znepokojen přetrváváním těchto stereotypů," uvedl CEDAW a doporučil vyčlenit peníze a uspořádat kampaň, která by stereotypy bourala.

CEDAW pochválil Českou republiku za přijetí anti-diskriminačního zákona, za zařazení stalkingu mezi trestné činy nebo za vykázání z domova kvůli domácímu násilí.

Psali jsme:
ČT tlačí ženy do politiky. Čeho se dočkáme příště, ptá se poslanec
Kvo-kvo-kvóty EU v soukromých firmách. I levice se diví

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mad

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…