Mach (Svobodní): Opt-out vám sníží státní důchod o 1500 korun

22.05.2011 19:25

Člověk bude muset řešit tuto investiční otázku: Zhodnotí fondy mé platby ve výši 480 korun měsíčně tak, aby mi z toho plynula renta vyšší než 1500 korun?

Mach (Svobodní): Opt-out vám sníží státní důchod o 1500 korun

Vláda chystá reformu, podle které si budou moci lidé do 35 let snížit státní platbu na důchody z 28 % na 25 % své mzdy za podmínky, že ušetřená 3 % (a k tomu další 2 %) budou platit do penzijních fondů. Dosud se v souvislosti s chystanou reformou převážně mluvilo o možnosti vyvázat část plateb ze státního systému do fondů. Až nyní ministerstvo uvedlo, o kolik se lidem sníží státní důchody, když do státního systému budou platit méně.

Snížení pojistného do státního systému sníží státní důchod o cca 1500 korun, jak ukazuje graf níže. O pětinu se má totiž snížit lidem, kteří si vyvážou 3 % mzdy z průběžného systému do fondů, tzv. procentní výměra důchodů, jak nedávno uvedl Jiří Král z Ministerstva práce a sociálních věcí. Člověk se mzdou 16 tisíc korun bude moci státu platit o 480 korun méně. Ušetřené peníze bude muset investovat do fondů. Státní důchod se mu tím ale sníží o 1500 korun.



K výpočtům v grafu: Dle nyní platných pravidel se pro účely důchodů mzda do 11 tisíc započítává ze 100 %, zbytek do mzdy 28 000 se započítává ze 30 % a nad 28 000 z 10 %. Procentní výměra činí 1,5 % za každý rok pojištění. Kdo pracoval 40 let, započte se mu tedy procentní výměra jako 60 % redukovaného vyměřovacího základu. Nově by to bylo 1,2 % , tedy při době pojištění 40 let 48 % redukovaného základu. Kdo by měl tedy po dobu pojištění mzdu odpovídající v dnešních relacích 16 000 korun, vypočte se mu důchod následovně: 0,6 x (11000 + 0,3 x 5000) + 2230 = 9730 Kč. Po opt-outu by to bylo 0,48 x (11000 + 0,3 x 5000) + 2230 = 8230 Kč, neboli o 1500 Kč méně.

Člověk bude muset řešit tuto investiční otázku: Zhodnotí fondy mé platby ve výši 480 korun měsíčně tak, aby mi z toho plynula renta vyšší než 1500 korun? Pokud si na tuto otázku člověk odpoví záporně, bude chtít zůstat ve státním systému a „opt-out" nevyužije.

Lze očekávat, že opt-out využije jen menší část obyvatel, ostatním se nevyplatí. Vládní důchodová reforma tak může skončit politickým krachem. Vytvoří se nové instituce, zvýší se všem DPH o 50 miliard, proběhnou náborové kampaně a na konci celé akce zůstane drtivá většina lidí ve státním systému. Odhaduji, že pokud bude v roce 2013 důchodová reforma opravdu spuštěna a lidé do 35 let budou mít možnost zvolit opt-out, učiní tak méně než sto tisíc lidí.

Vyvázat peníze ze státního systému by jistě bylo lákavé pro svodomyslného člověka. To by nás ale vláda nesměla nutit výměnou za opt-out dávat peníze do přeregulovaných fondů povinně investujících do vládních dluhopisů.

Vládní důchodová reforma nejspíš dopadne fiaskem. Je ještě čas ji odvolat a připravit rozumnou důchodovou reformu, např. tzv. model rovného důchodu.

Petr Mach je předseda Strany svobodných občanů

Více:
Sobotka: Malá důchodová reforma je nespravedlivá a nedomyšlená

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Svobodni.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Vlastenci volí do Evropského parlamentu kandidáty SPD a Trikolory!

8:04 Rozvoral (SPD): Vlastenci volí do Evropského parlamentu kandidáty SPD a Trikolory!

Termín voleb do Evropského parlamentu se rychle blíží a nově zvolení europoslanci budou rozhodovat o…