Barták: Sledují mě. Je to pokus o mou likvidaci. 20 let po listopadu

26.05.2011 21:59

Vyšetřování bývalého ministra obrany a pozdějšího náměstka ministra financí Martina Bartáka nebere konce. Už půl roku čelí obvinění braní úplatku, o který si měl údajně říct tehdejšímu americkému velvyslanci Williamu Cabanissovi.

Barták: Sledují mě. Je to pokus o mou likvidaci. 20 let po listopadu

Podle Bartákova právního zástupce Josefa Monsporta se navíc v případu dějí podivné věci, které mají Bartáka ještě více zdiskreditovat v očích veřejnosti.

Dva spisy, dvě podstaty

Bartákův obhájce Josef Monsport se pro deník Právo vyjádřil, že celé vyšetřování je uměle protahováno, dochází k antidatování dokumentů, narušování soukromého života Martina Bartáka tím, že je sledován a focen, a předně, že jsou vedeny dva vyšetřovací spisy, což je prý nestandardní.

Psali jsme:
Kauza Barták se protahuje. Advokát v tom vidí zákulisní tlaky
Topolánek útočí: Za zakázky nemohu, je to prasárna. Brutálního Kroupy

"Aby byly vedeny dva spisy na jednu osobu, musí se splňovat dvě skutkové podstaty. Pakliže Bartákův obhájce tvrdí, že vlastní spis má jak ÚOOZ tak ÚOKFK, musí se tedy jednat jak o finanční kriminalitu, tak o organizovaný zločin," vysvětluje ParlamentnímListům.cz bývalý ministr vnitra František Bublan.

Tiskový mluvčí Útvaru na odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Roman Skřepek informaci existence spisu potvrdil.

"U nás je veden spis, za jiné útvary podávat informace nemohu," uvedl pro ParlamentníListy.cz Skřepek. Jeho protějšek z ÚOOZ Pavel Hanták na totožnou otázku redakce jen odpověděl, že na kauzu Barták je vyčleněn speciální tým, kterému ÚOOZ nepředsedá, tudíž nemůže poskytovat jakékoli informace.

Sledujeme Kauzu Barták

Rodina trpí

Exministr Barták redakci řekl, že vyšetřování přerůstá únosnou mez a připomíná spíše štvanici a snahu o likvidaci jeho osoby.

"Pořád se snažím věřit, že žijeme v právním státě, ale některé metody, které používá stát 20 let po pádu komunismu, mě děsí. Člověk se potom ptá, zdali se nejedná o cílenou štvanici a likvidaci. Musím se pozastavit nad nestardními postupy, které se v tomto případě dějí. Je šokující, co je vůbec možné. Poškozuje to můj soukromý život, mé blízké, mou rodinu," řekl ParlamentnímListům.cz Barták.

„Jak je možné, že se 3,5 roku poté, co se ve skutečnosti žádný trestný čin nestal, na mě nasazují operativní prostředky typu sledování a focení? Jsem zděšen, že někdo přijde a řekne "najdi cokoli na Bartáka". Kdo tyto úkoly dává? Je to nějaká zpravodajská hra? Proč se nikdo nezabývá prošetřováním nesolidních amerických občanů, kteří mě křivě obviňují, zda se oni nedopustili trestných činů například daňovými úniky a tunelováním tatrovky? Celá takzvaná kauzu na mě dělá dojem předem připravené provokace," dodal Barták.

Dále čtěte:
Na tatrovky si posvítí i FBI
Sledujeme Kauzu Tatra

Na druhou stranu nic?

Bartákův dojem cílené likvidace je umocněn faktem, že Williama Cabanisse nikdo nevyšetřuje a jedná se jen a jen o diskreditaci Bartákovy osoby.

Podle něj se i často zapomíná na to, že se Cabannis 14 dní poté, co jako člen americké administrativy zlobboval zakázku, stal zaměstnancem Tatry. "Nejedná se v případě křivého obvinění mé osoby o snahu odvést pozornost od podivných praktik americké firmy," táže se Barták.

Průtahy

Barták, který před časem rezignoval na post náměstka, si údajně měl říci o úplatek v uzavřeném prostoru 30m čtverečních, kde byly přítomny i další osoby, mimo jiné i premiér Topolánek. Bartákův obhájce Josef Monsport tvrdí, že cílené průtahy vyšetřování mají za úkol ještě více Bartáka zdiskreditovat.

"Podle mého názoru, pokud se vede prověřování o tom, co mělo či nemělo být řečeno panem Bartákem, stačí dvě věci. Ztotožnit osoby, které byly na místě a vyslechnout je a máme výsledek. To mohlo být hotovo během měsíce, či dvou," uvedl Monsport.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera, Lukáš Petřík

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…