Véčka dnes vládu neopustí. Nečas ale dostal poslední ultimátum

07.06.2011 15:41

AKTUALIZUJEME Úterním dopolednem zněla mezi novináři v budově Poslanecké sněmovny jediná otázka: podaří se koaličnímu kabinetu na nadcházející schůzi poslanců prosadit klíčové reformní zákony a navíc v nezměněné podobě, tedy i s VV? Zásadní změny totiž plánuje kabinet premiéra Petra Nečase provést ve zdravotnictví, v sociální oblasti, v občanském právu či v boji proti korupci. Kvůli tomu se těsně před jednáním sněmovny sešli koaliční lídři ODS, TOP O9 a Věcí veřejných. Dokončovali debatu o tom, v jaké sestavě a zda bude kabinet pokračovat. VV nakonec řekly, že vypovědí koaliční smlouvu k 30. 6., pokud nebudou splněny jejich podmínky.

Véčka dnes vládu neopustí. Nečas ale dostal poslední ultimátum

Ve 14. hodin začala jednat Poslanecká sněmovna. Poslanci by na poslední schůzi před prázdninami měli projednat některé vládní reformy. Na stole mají například návrh na zvýšení DPH nebo na zkrácení státní podpory stavebního spoření, či změny ve vyplácení sociálních dávek a možnost zavést standardy zdravotní péče.

Sledujeme téma: Vládní krize
Pehe a další petičníci: Vládo, řeš už tu korupci. Nebo lidé vybuchnou
Nečas k požadavkům VV: Těžko lze očekávat, že změníme názor

Dopoledne zasedaly ale i poslanecké kluby jednotlivých stran. Co se ale na klubech dojednávalo, jakou taktiku zvolí strany pro příští schůzi dolní komory, která bude trvat 14 dní a začne od 14.00 hodin, to zůstalo celé dopoledne pro novináře v tajnosti.

Jako první zasedl v 9.00 hodin ráno poslanecký klub Věcí veřejných. Sněmovní klub KSČM začal jednat v 10:30, od 11:00 se sešli poslanci z ODS a ČSSD. Poslední se pak sešli poslanci z TOP 09, a to v 11:30.

Gazdík byl opět zvolen předsedou klubu

Jediná konkrétní informace, která unikla z jednání klubů do poledního času, ale byla od TOP 09. Klub totiž hlasoval o svém předsedovi. Byl jím opět zvolen Petr Gazdík. Žádného protikandidáta však neměl.

Zástupci ODS později dali najevo, že si nepřejí odchod žádného ze svých ministrů. Právě výměnu některých ministrů ODS dříve VV požadovaly. 

Přestože Věci veřejné začaly jednat už v 9.00 hodin ráno, v půl dvanácté sdělil předseda strany Radek John novinářům pouze to, že se jednání poslaneckého klubu VV protáhne až do 13. hodiny. Na tuto dobu také prý koaliční špičky nastartovaly čas začátku jednání koalice ve formátu  K6, tedy předsedové stran a šéfové jejich poslaneckých klubů.

Z vlády odejít nechceme, anebo chceme? Do konce června...

"Na poslaneckém klubu VV se schyluje k hlasování o vypovězení koaliční smlouvy," naznačil pak pro novináře půl hodiny po poledni poslanec Petr Skokan. V 13:30 pak zazněla od sněmovních novinářů informace, že VV se na jednání K6 dohodly, že chtějí zůstat ve vládě. Pět minut poté ale bylo všechno zase jinak: VV prý chtějí vypovědět koaliční smlouvu ke konci června.

Nakonec to vysvětlil pro iDnes.cz poslanec Petr Skokan. "Věci veřejné z vlády neodešly," řekl Skokan. Vedení klubu toto jeho prohlášení však nechtělo komentovat. "Tak ať to říká," reagovala na to prý Kateřina Klasnová. Podle informací ČTK pak postoj Věcí veřejných je takový, že pouze prodloužily své ultimátum vládě do konce června.

John: Byli jsme nezkušení nováčci

Věci veřejné posléze na brífinku k tomu dodaly, že vypovídaji koaliční smlouvu k 30. 6., pokud nebudou splněny jejich podmínky. Předseda strany Radek John vysvětlil, že jako nezkušení nováčci si museli projít začátečnickými chybami, ale nyní skutečně trvají na svém: když nebudou splněny jejich podmínky týkající se především protikorupčních zákonů, ke konci června půjdou z vlády pryč.

„Stejnou sebereflexi očekáváme od našich koaličních partnerů. Smlouvy se mají plnit," zdůraznil John. Mimo jiné VV požadují prosazení svých požadavků k reformním zákonům a písemný dodatek ke koaliční smlouvě. V něm se mají koaliční partneři mimo jiné zavázat ke splnění slibů o obměně kabinetu.

"Chceme, aby byl uzavřen písemný dodatek, aby byla písemná garance plnění dohod. A pokud nebude uzavřen do 30. června, tak vypovíme koaliční smlouvu," řekl John. Konec měsíce strana vybrala proto, aby se mohla v klidu uskutečnit nyní začínající sněmovní schůze a aby skončily státní maturity, jejichž konání prosadil ministr školství za VV Josef Dobeš, vysvětlil John.

"Už je splněno přes 18 bodů z 58, na kterých trváme, neboť změní klima v naší zemi....Zákon o veřejných zakázkách bude mezi klíčovými zákony, ktreý by měl být prosazen," podotkl také John. "Samozřejmě, že dále budeme jednat o reprezentaci VV ve vládě, to je jedna z hlavních otázek, máme tam ale i některá věcná témata, která chceme, aby byla řešena," dodala první místopředsedkyně VV Karolína Peake. Věci veřejné by chtěly mít v dodatku koaliční smlouvy i zrušení akcií na majitele.

Zrušit akcie na majitele není problém

K usnesení poslaneckého klubu Věcí veřejných se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

„Nejhorší, co se může politikům stát je, že jsou směšní a nečitelní, což se dnes stalo. Jako pozitivum vidím, že Věci veřejné přijdou s konkrétním návrhem, jak by si představovaly dodatek koaliční smlouvy. Co se týče zrušení akcií na majitele jako nástroj boje proti korupci, tak TOP 09 s tím nemá problém. Spíše se divím, že to Věci veřejné s ohledem na svůj program neprosazovaly víc dříve. Pokud vím, tak ODS s tímto návrhem také nemá problém, čili se domnívám, že je něco takového možné zanést do koaliční smlouvy," řekl ParlamentnímListům.cz Petr Gazdík.

Předseda strany Karel Schwarzenberg slova Gazdíka redakci potvrdil s tím, že to ale "moc nepomůže, je-li dotyčná společnost usazena například na Kypru."

Petr Nečas následně na tiskové konferenci novinářům s úsměvem oznámnil, že výroky koaličních partnerů berou politici ODS vážně. Reagoval tak na dotaz, co říká na další ultimátum od Věcí veřejných.

Sobotka: Jsou to jen ultimáta

„Věci veřejné neustále prodlužují ultimáta. Tento styl poltiky je neúnosný. VV si asi chtějí udělat hezké prázdniny, tak rozhodnutí stále odkládají," poznamenal k tomu na brífinku předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Už dlouho média upozorňují na to, že právě postoj Věcí veřejných, které trvají po ztrátě ministerstva vnitra a dopravy na plnohodnotném ministerském křesle, je v jednání o setrvání dosavadního kabinetu klíčový. VV navíc trvají na odchodu ministrů za ODS Alexandra Vondry a Ivana Fuksy. Premiér Petr Nečas tyto členy své vlády ale odvolat nehodlá.

Související:

Potopí VV zdravotnickou reformu?

Sněmovna by v nadcházejích dnech měla projednat některé vládní reformy. Na stole má například návrh na zvýšení DPH nebo na zkrácení státní podpory stavebního spoření, kdy by státní podpora pro stávající i nově uzavřené smlouvy měla klesnout na dva tisíce korun ročně. Úsporné opatření již poslanci schválili, avšak Ústavní soud je na základě stížnosti ČSSD zrušil. Jen na úterý je naplánováno projednání 13 zákonů.

Kabinet do sněmovny také předkládá předlohu, která vedle dalšího sjednocuje rodičovský příspěvek ve všech variantách na 220 tisíc korun či zavádí pouze dvojici dávek pro handicapované (na mobilitu a pomůcky).

Zdravotnická reforma má umožnit zavedení standardů zdravotní péče. V této věci se pro VV stala klíčovou zaležitost, aby amalgámové zubní plomby i nadále zůstaly bez poplatku. Ministr zdravotncitví Leoš Heger totiž chce plomby zpoplatnit.

Změny by měly být poslanci odhlasovány i kolem regulačních poplatků. Podle předlohy by se mělo nově platit za recept, nikoliv za každou jeho položku. Zároveň by si však měli lidé léky do padesáti korun platit.

Zákonodárci rovněž začnou řešit nový občanský zákoník, který mění téměř půl století starou normu. Čeká je rovněž projednání zákona o veřejných zakázkách, který by měl výrazně omezit možnosti korupce

Grilovat Vondru budou příští čtvrtek 

Co se týče schůze sněmovny, tak sociální demokraté zmínili, že trvají i na svolání mimořádné schůze ke kauze ProMoPro. Možná také budou iniciovat mimořádnou schůzi ke kauze Diag Human. Premiér by měl totiž podle ČSSD vysvětlit postup státu v této kauze.

„Budeme chtít, aby vystoupil především ministr financí Kalousek a informoval nás o zjištění ministerstva financí a finančně-analytického útvaru. A pokud ministr Kalousek potvrdí spekulace, které se objevily v médiích, pak je na místě, abychom navrhli usnesení, kdy bychom vyzvali premiéra, aby ministra Vondru odvolal," řekl k ProMoPru předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová pak během dne zveřejnila, že mimořádná schůze sněmovny ke kauze Promopro by měla pokračovat 16. června. Podle Němcové se na tom dnes dohodlo politické grémium dolní komory parlamentu.

"Schůze, o kterou požádala opoziční ČSSD, by měla začít příští čtvrtek po písemných interpelacích," řekla Němcová novinářům.

Vondra byl nemocný

Dnes ráno šéfka sněmovny v rozhovoru pro Český rozhlas ale upozornila na to, že mimořádná schůze na téma ProMoPro už byla svolána a byla přerušena. Důvodem byla absence ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) kvůli jeho hospitalizaci. Vondra byl jako někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti za předsednictví zodpovědný.

Těsně před zahájením schůze dolní komory uspořádala krátký brífink ODS. "Reformních zákonů do sněmovny přinášíme jedenáct, naši poslanci jsou připraveni je podpořit. Jsme ochotni jednat i po 21. hodině," řekl například místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bauer.

ČSSD nebyla přizvána k přípravě zákonů

Sociální demokraté před zahájením schůze dali najevo, že nebudou hlasovat pro reformní zákony, dokonce navrhnou zamítnutí těchto zákonů. Podle nich jsou mimo jiné nepromyšlené, nespravedlivé a ohrožují konkurenceschopnost české ekonomiky. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zdůraznil, že ČSSD nebyla přizvána k přípravě těchto zákonů. "Předlohy také nebyly dohodnuty na širším politickém půdorysu a mají podporu pouze tří vládních stran," vysvětlil Sobotka.

Ani komunisté reformy nepodpoří. Podle předsedy klubu KSČM Pavla Kováčika se změnami zákonů nesouhlasí 90 procent občanů. "V žádném případě nic takového nepodpoříme a budeme nadále požadovat, aby vláda odešla," doplnil k tomu Kováčik.

K tématu:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…