Vláda chystá klacek na odbory. ČSSD: To je totalita

12.06.2011 14:48

V nedělních Otázkách Václava Moravce se mimo jiné také hovořilo o vzniku nového zákonu o právu na stávku. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) uvedl, že toto právo je třeba projednat i v zájmu samotných odborů. Jeden z odborářských šéfů ve studiu, Bohumír Dufek však oponoval. "Každý zákon o stávce bude stávku jen a jen regulovat," řekl.

Vláda chystá klacek na odbory. ČSSD: To je totalita

Podle Dufka však také v případě, že se vytvoří nový zákon, může dojít k tomu, že bude, jak v Česku bývá zvykem, mnohokrát upravován, doplňován.

"Jednoznačně se domnívám, že návrh na projednání tohoto zákona vznikl účelově - nebyl v plánu jednání vlády," uvedl Bohumír Dufek. Podle něj je rychlá snaha o vytvoření zákona útokem na odbory. "Tato země se 21 let bez takového zákona obešla a najednou to je nutné? Podívejte se raději, pane ministře, na to, jak se lidem v této zemi žije a udělejte s tím něco. Pak nebude třeba stávkovat a ani vytvářet zákon," doplnil dále Dufek směrem k ministru spravedlnosti.

Čtěte také:

V debatě však zaznělo i to, že odboráři budou respektovat rozhodnutí soudu ohledně vydání předběžného opatření a budou také vyčkávat, jak soud rozhodne dál. Bohumír Dufek se však pozastavil nad tím, jakým způsobem bylo rozhodnutí soudu v sobotu předáno. Vláda si totiž odborové předáky v sobotu odpoledne pozvala k jednání o stávce, v předsálí jim však byla doručena Justiční stráží obsílka.

Ministr Pospíšil však i tento postup obhajoval. "Když jde o předběžné opatření soudu, je povinností, aby ti, koho se týká, dostali rozhodnutí co nejdříve a obsílka mohla být předána ještě před tím, než by mohlo dojít k tomu, proti čemu soud rozhodoval. Vždy se rozhoduje rychle, proto je to předběžné opatření," snažil se vysvětlit ve studiu ČT odborářským předákům.

SLEDUJEME téma STÁVKA

Ti mu ovšem vypočetli hned několik pochybení, která rozhodnutí soudu obsahovala. Například to, že má soudní obsílka razítko o rozhodnutí ze zcela jiného dne - 11. července 2011, nikoli června.

"Ano, jde o technickou chybu. Ovšem vznikla jen proto, že rozhodnutí soudu bylo učiněno v pátek odpoledne, v jistém spěchu a tlaku, to se přece může stát, protože chybovat je lidské," pokračoval v obhajobě postupu i rozhodnutí soudu ministr spravedlnosti. Podle něj argumentace, proč bylo předběžné opatření vydáno, u soudu obstojí, protože hlavním cílem bylo minimalizovat možné škody, které by stávkou vznikly. Zdůraznil, že však jde pouze o jeho soukromý pohled a názor, kterým nechce ovlivňovat další rozhodování soudu.

Kdepak, podle zákona to není, oponuje právník

Rychlé vydání předběžného opatření Městského soudu v Praze, kterým je původně plánovaná pondělní stávka odborů zakázána, je však i podle právníka Kolji Kubíčka, kterého ParlamentníListy.cz oslovily, chybné. Argumentuje rozhodnutím pléna Ústavního soudu.

"Na stávku v České republice pamatuje pouze jediný zákon. A ten stanoví jistá pravidla stávky v případě, že jde o Kolektivní smlouvy odborářů se zaměstnavateli. V tomto případě však o kolektivní vyjednávání nejde, proto je rozhodnutí soudu chybné a nesprávné," řekl ParlamentnímListům.cz Kubíček. Dodal, že v krajním případě by mohlo dojít i k tomu, že by vláda mohla ke svým restrikcím použít takzvaný Krizový zákon, při čemž by však musela v zemi ohlásit krizový stav. "To snad ale zatím nehrozí. Nicméně pokud by k tomu došlo, znamenalo by to, že by vláda mohla lidem přikázat neshromažďovat se a jít do zaměstnání," uvedl dál advokát.

Ano, je to nezákonné, vyjádřil se i šéf ČSSD

Slova advokáta Kubíčka potvrzuje i předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který je také vystudovaný právník. "Předběžné opatření Městského soudu v Praze, kterým byla zakázána pondělní stávka odborových svazů v dopravě, považuje ČSSD za nezákonné a odporující judikatuře Nejvyššího soudu i Ústavního soudu," reagoval ve svém vyjádření novinářům.

Prohlášení předsedy vlády Petra Nečase, že „veřejnost očekává, že stávky jí nebudou komplikovat život" považuje ČSSD za flagrantní nerespektování práva na stávku, zaručeného ústavním pořádkem České republiky i mezinárodními smlouvami o lidských právech a základních svobodách, jimiž je Česká republika vázána.

Čtěte také:

Sociální demokracie se také ohradila již v sobotu proti tomu, aby vláda navrhla zákon o právech na stávku. "Pokud tento zákon bude projednáván ve vládě, budeme iniciovat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Nemůžeme dopustit, aby mohly být snahy o omezení odborářského práva, akceptovány. To bychom opět pustili do země totalitu," shrnul postoj strany předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…