Stát přestane hradit povinné očkování, varují kritici

22.06.2011 15:37

VÍME PRVNÍ Povinné očkování dětí čeká po mnoha letech v souvislosti s reformou zdravotnictví změna. Jak upozorňuje senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD), podle návrhů vlády by se mohlo stát, že by děti nebyly už očkovány v ordinacích pediatrů, ale specializovaných centrech. Proti návrhu se bouří i lékaři, kterým způsobí nemalé potíže, poněvadž zatím nikdo neví, kdo bude očkovací látky od nového roku kupovat. Stát to totiž od ledna už nebude.

Stát přestane hradit povinné očkování, varují kritici

Zdravotní reforma vedle zdražení některých poplatků - například za pobyt v nemocnici, přináší s sebou i celou další řadu změn v českém zdravotnictví. Ne o všech však veřejnost dosud ví a ne o všech byli informováni i lidé, kterých se to týká. A to často zřejmě i odborníci v řadách lékařů.

SLEDUJEME téma: Zdravotnická reforma

Příkladem toho jsou třeba změny v systému povinného očkování dětí. Vláda totiž prý navrhla, aby děti byly očkovány jen ve specializovaných centrech.

"Jde o záměr vyčlenit celý systém očkování z praxe dětských a praktických lékařů a tzv. očkování outsorcovat. Pro neznalé manažerské hantýrky to znamená, že očkování bude zajišťovat soukromá firma, která buď bude to, co doposud v rámci své činnosti dělali pediatři a praktikové, účtovat pojišťovnám (to v lepším případě) nebo prostě jako komerční služba vás „zkásne" ještě než vaše děťátko nebo vás „bodne"," upozornila ParlamentníListy.cz na změnu v zavedené dlouholeté praxi senátorka ČSSD a viceprezidenta Svazu pacientů Alena Gajdůšková.

Čtěte také:
 Julínkův mluvčí varuje: Nevíte, zda léčí či zabíjí. Reforma teprv přijde
Stát již nebude moci trestat odepření očkování: Odborník se bouří

Ministerstvo zdravotnictví však podobné změny odmítá. Mluvčí Vlastimil Sršeň reagoval následně na dotaz, zda varování senátorky Gajdůškové nebrat na lehkou váhu, pouze emailem:  "Uvedené informace se nezakládají na pravdě ani žádném reálném základě."

Vše je jinak

Předseda zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Boris Šťastný (ODS) o problému, který nastínila senátorka Gajdůšková, ví, nicméně tvrdí, že vše je poněkud jinak.

"Ne, tak jak o tom hovoříte, to nebude. A kdyby to tak mělo být, určitě bych s tím nesouhlasil. Jde o to, že se celý režim bude nyní pouze více systematizovat. Pediatrům by to větší komplikace přinést nemělo, rodičů dětí by se to pak dotknout nemělo vůbec. Jediné nepohodlí to může způsobit lékařům v tom, že budou muset do očkovacích látek investovat. I když ani to nebude nijak dramatické, poněvadž distributorské firmy většinou dávají rezervu mezi dodáním látky a platbou 14 dnů až měsíc," reagoval pro ParlamentníListy.cz Šťastný.

To, že však asi nejde o úplnou "hloupost", potvrdila i pediatrička Hana Cabrnochová, která se již řadu let také věnuje problematice povinného očkování u dětí.

"Ano, o novele v tomto směru jsme se 1. června dozvěděli a musím říci, že se někteří lékaři opravdu obávají toho, že si budou muset nakupovat očkovací látky sami. Vakcíny pro povinné dětské očkování přece musí být dostupné zdarma ve všech ordinacích praktikujících pediatrů.  Jsme totiž také proti tomu, aby rodiče s dětmi museli odcházet někam do specializovaných center za očkováním - vždyť by tam neznali detailně podrobnou anamnézu dítěte, všechny další okolnosti, které zná jeho ošetřující lékař a které mohou všechny mít vliv na to, jakým způsobem bude dítě na očkování reagovat," odpověděla ParlamentnímListům.cz Hana Cabrnochová.

Od ledna už vláda očkovací látky nenakoupí

Dodala, že ihned poté, co se o plánované změně lékaři dozvěděli, byli ohledně ní jednat i na ministerstvu zdravotnictví.

"Zatím totiž není jasné, jak bude vše probíhat po přjetí novely technicky. To tedy bylo předmětem jednání. Naší snahou je, aby při změně legislativy, která umožní hradit očkování látky z pojistného pojištovnám, se pro očkovací lékaře při zajištění očkovacích látek a další administrativy nic nezměnilo oproti stávajícímu stavu. Problém, u kterého zatím není vidět řešení, spočívá také právě v otázce vlastnictví očkovacích látek v ordinacích pediatrů. Ti by je neměli nakupovat, zdravotní pojištovny je nemohou vlastnit...Zbývají tedy jen distřibutoři...I o tom se tedy jedná," popsala situaci ParlamentnímListům.cz Cabrnochová.

Lékaři také bojují s tím, aby se nakonec praxí nestalo to, že by sice děti v ordinaci očkovali, ale látku by si museli rodiče pořídit sami. Upozorňují na rizika spojená s nesprávnou manipulací, které opět může děti ohrozit.

Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára může novinka s sebou přinést i další nepříjemnosti. "Kvůli tomu, aby lékaři zbytečně nemuseli skladovat drahé očkovací látky ve velkém množství, může se to pak řešit nějakými pořadníky, závaznými objednávakami očkování ze strany rodičů, které by redukovaly počty skladovaného léčiva - jež bývá mimochodem, poměrně drahou záležitostí. No a když dítě dostane rýmu nebo dojde k jiné změně, vše může opět působit zbytečné komplikace," řekl Olejár ParlamentnímListům.cz. Doplnil, že všechny podobné kroky vlády ve zdravotnictví, o kterých se dozvídají i mnozí lékaři až s výrazným zpožděním ve chvílích, kdy už s nimi nejde příliš manipulovat, jsou důvodem k tomu, proč i odboráři budou nadále trvat na dalších protestních akcích a případných stávkách, jež by podobným postupům zabránily.

Kdo bude očkovací látky distibuovat? Tendr vypsán nebyl...

Problém tak může ještě přinést tendr o distribuci očkovacích látek. Ten byl totiž vždy vypisován do konce února, letos žádný vypsán nebyl. Pokud k němu dojde, bude tedy v mimořádném režimu.

Čtěte také:

Jak uvádí server naockovani.cz pravidelné povinné očkování dětí v Česku stanovuje zákon. Pokud se rodiče rozhodnou, že své dítě očkovat nenechají a nemají k tomu opodstatněný důvod (např. lékařské doporučení), dopouštějí se přestupku a mohou být stíháni podle přestupkového zákona. V Praze i na mnoha dalších místech Česka je neočkované dítě odmítáno i pro přijetí k docházce do mateřských škol.

K očkování dětí se dnes používá především hexavakcína. Ta zahrnuje očkovací látky proti šesti nemocem - záškrtu, tetanu, dávivému černému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě typu B. Vakcína se musí podávat v přesném časovém rozmezí. Pokud se tak nestane, musí se dítě očkovat znovu od začátku.

Všechny zmíněné nemoci jsou velmi nakažlivé, s těžkým průběhem, při nedostatečné lékařské pomoci smrtelné. Povinné očkování hradil stát až do letošního roku ze státního rozpočtu.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…