Hrozí krach Nečasovy vlády. Kvůli majetkovým přiznáním boháčů

25.06.2011 10:56

Do razantního střetu s koaličními partnery se dostaly Věci Veřejné kvůli dodatku ke koaliční smlouvě. Ten uvádí, že vláda zpracuje návrh zákona, podle nějž bude muset každý vlastník majetku vyššího než 20 milionů zveřejnit své majetkové poměry.

Hrozí krach Nečasovy vlády. Kvůli majetkovým přiznáním boháčů

Tuto informaci potvrdila pro ParlamentniListy.cz poslankyně a vyjednavač za Věci Veřejné, Karolína Peake.

„My jsme dali do koaliční smlouvy závazek prosadit zákon o povinném majetkovém přiznání lidí, jejichž majetek přesahuje 20 milionů korun. A v tomto jme se střetli s našimi koaličními partnery, protože jak ODS tak TOP 09 jsou zásadně proti," řekla ParlamentnímListům.cz Peake.

Sledujeme téma KORUPCE

Zásadní opatření v boji s korupcí

Věci Veřejné si podle Karolíny Peake uvědomují, že ani tento zákon není v boji s korupcí všespasitelný, je však přesvědčená, že je to jeden ze zásadních způsobů jak hodit písek do soukolí korupce. „Myslím, že když někdo bude muset dokazovat jak přišel k jachtě, baráku na Floridě nebo v Dubaji, „zašmelování" majetku se mu přece jen poněkud zkomplikuje," dodala.

Psali jsme:
Zoufalý Láska: Nezbývá moc času. Korupčníci jsou stále drzejší
Protikorupční Marvanová: Stíhat Bártu, to je málo. Přitvrďte i jinde

Velmi rozezlen byl také místopředseda Věcí Veřejných pro boj s korupcí Tomáš Jarolím. „S tím ať na mě nikdo nechodí," zlobil se. Podle něj vyřadili jejich koaliční partneři všechny body, které by umožnily skutečný boj s korupcí a předložili „cosi", co je podle Jarolíma pro VV naprosto nepřijatelné.

„V návrhu dodatku koaliční smlouvy není ani slovo o zákonu o přiznání majetku nad 20 milionů korun pro všechny občany země a občany trvale zde žijící a pracující, či podnikající. Nejsou tam ani akcie na doručitele," řekl pro ParlamentniListy.cz Tomáš Jarolím.'

K tématu:
Otec privatizace: Akcie na doručitele nezruší. Jsou zlobbovaní těmi parchanty

Akcie na doručitele se podle Jarolíma řeší jen povrchně a nejednoznačně. „V otázkách průhlednosti vlastnické struktury u veřejných zakázek se navrhuje, aby byl k dispozici seznam vlastníků, jejichž podíl vyšší než 10 procent," což podle místopředsedy VV umožňuje jednoduché obejití tohoto zákona.

Zcela se podle Jarolíma vynechal odstavec o respektování výstupů NERV a jejich strategie boje proti korupci. FAU je řešen jen naoko a netransparentně. Podle Jarolíma je ale nutné přijmout zákon, který jednoznačně definuje pravomoci a odpovědnosti FAU.

„Namísto konkrétních rozšíření pravomocí NKÚ ve vztahu k akciovým společnostem se státní účastí, bude jen vytvořena "jalová" pracovní skupina, která bude projednávat pouhé možnosti", zlobí se Jarolím.

Navíc podle Jarolíma nikde nejsou v dodatku definovány „žádné termíny nebo konkrétní a kontrolovatelné kroky, včetně sankcí".

Pouze maskování skutečných záměrů

„Toto pojetí boje s korupcí našich koaličních partnerů považuji jen za maskování skutečných záměrů. Minimálně ukazuje na neochotu seriozně a zodpovědně řešit boj s korupcí v ČR, která je jednoznačně zdrojem všem ekonomických problémů této země", řádí místopředseda Jarolím.

„Oba koaliční partneři a vesměs všechny politické strany podle něj deklarovaly boj s korupcí jako závazek vůči společnosti a voličům. Bohužel, asi není možné očekávat, že politické subjekty, nebo politici, kteří se posledních dvacet let podílejí na chodu této země a střídavě také na vládnutí, mohou doopravdy chtít překročit vlastní stín a reálně s korupcí, kterou minimálně tolerovaly, bojovat a odhalovat", prohlásil Jarolím.

Je to jen o závisti, nesouhlasí Benda

Že má ODS dlouhodobě problém se zákonem o majetkových přiznáních u osob nad 20 milionů korun, přiznal Parlamentnímlistům.cz místopředseda poslaneckého klubu občanských demokratů Marek Benda.

„Nemá to žádný jiný důvod, než když nechci zavádět majetkovou daň, což je dávný sen sociálních demokratů. My jsme majetková přiznání v tomto směru vždy odmítali. Je to jen pro zvyšování závisti u občanů," konstatoval Benda  Představa toho, že to zprůhlední korupční prostředí je podle Bendy naprosto nesmyslná.

Tejc už véčkům nevěří

Značně skeptický a nedůvěřivý postoj k jednání Věcí Veřejných zaujímá sociální demokrat poslanec Jeroným Tejc. Pro ParlamentíListy.cz konstatoval, že ho už prohlášení  VV nechávají chladným, protože zjevně upřednostňují setrvání ve vládě a koalici před vlastním programem.

„Dostali se do stejné situace jako Strana Zelených, která také dávala nekonečná ultimáta, aby v důsledku hlasovala s vládou," upozornil Tejc.

Podle Tejce je podstatné, aby VV našly odvahu hlasovat se sociální demokracií u zákonů, které mají VV ve svém programovém prohlášení. „Co si o tom mohu myslet, když konkrétně návrh o veřejných majetkových přiznáních u výše majetku nad 20 milionů v tomto volebním období předkládala ČSSD, ale VV hlasovaly pro zamítnutí tohoto zákona," konstatoval Tejc. Stejná situace se podle něj opakovala také u zrušení anonymních akcií.

Tejc považuje veškerá hlasitá prohlášení za nesmyslná, dokud Věci Veřejné nenajdou odvahu pro zákony shodné s jejich programem zvednout ruku. „Budou-li mít nějaké připomínky k našim návrhům zákona, nemám osobně problém s nimi usednout k jednání, abychom se u konkrétních zákonů dobrali k rozumným kompromisům," řekl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Rozuzlení by měl přinést výsledek nedělního jednání K9, na němž by mělo mezi koalicí buď dojít k rozumné dohodě, nebo podle četných vyjádření členů vedení Věcí Veřejných ukončit jejich setrvání v koalici.

Související:
Bárta: Jsem nevinný. Fanoušek: Já taky, tak proč mi zvyšujete DPH?
Komentátor Pečinka uklidňuje: Vláda vydrží. Bourá ji už jen Bárta
ČR má problém s korupcí, hlavně ve státní správě, všimly si Financial Times

Koláž: hns

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…