Drábkova novela zákoníku práce prošla vládou

29.06.2011 15:10

Zpružnit pracovní trh a motivovat firmy k vytváření nových míst - to má přinést novela zákoníku práce. Ministři ji dnes na zasedání kabinetu schválili. Norma zásadně mění podmínky pro práci na dobu určitou a mění i výši odstupného, které se má nově řídit počtem odpracovaných let.

Drábkova novela zákoníku práce prošla vládou

Upravený zákoník práce předložil vládě ke schválení ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Norma například zvyšuje limit pro dohody o provedení práce z dosavadních 150 na 300 hodin ročně.

"Navíc nastavuje strop měsíčního příjmu na základě dohody o provedení práce na 10 tisíc korun. Z příjmů do této částky se nebude platit zdravotní a sociální pojištění," upozornil na brífinku po jednání vlády Drábek s tím, že zákon zároveň prodlužuje zkušební dobu u vedoucích a klíčových pracovníků na šest měsíců, u ostatních by neměla přesáhnou tři měsíce.

Pokud firma se zaměstnancem výslovně nesjedná dobu trvání pracovního poměru, bude podle novely na dobu neurčitou. Na dobu určitou by pak neměla přesáhnout tři roky a u stejného podniku by se neměla opakovat víc než dvakrát.

Předloha také mění výši odstupného, která by se nově mohla řídit počtem odpracovaných let. Člověk, který odpracuje v podniku méně než rok, při propuštění dostane jeden průměrný měsíční plat. Pokud bude ve firmě od jednoho do dvou let, náležet mu budou dva platy. Když odpracuje více než dva roky, dosáhne jako dosud jeho odstupné výše tří průměrných výdělků.

Výpověď bude možné dát i kvůli neležení v posteli
    

Norma navíc rozšiřuje výpovědní důvody například o hrubé porušení nemocenské. „Dnes za porušení léčebného režimu neexistuje adekvátní sankce," upozornil k tomu již dříve ministr Drábek.

„V tuto chvíli pokud zaměstnavatel nebo správa sociálního zabezpečení zjistí, že dotyčný nedodržuje léčebný režim, že například nemá vycházky a přitom pracuje někde u souseda na zahradě nebo si maluje byt, tak jediná sankce, která existuje, je odebrat mu tu dávku anebo mu dát pokutu. A to samozřejmě není dostatečně odstrašující penalizace," uvedl dále k normě Drábek.

Je podle něj potřeba, aby pracovně právní vztahy byly postaveny na zásadě, že kdo se chová podle pravidel, ten je zvýhodněn, a kdo se nechová podle pravidel, zvýhodněn není.

„Všechna tato opatření mají vést ke zpružnění pracovního trhu," upozornil Drábek pak na brífinku po zasedání vlády.

Nový zákoník práce má Česko od ledna 2007. Před volbami v roce 2006 kodex prosadila i přes prezidentovo veto levice. Ústavní soud v roce 2008 dal částečně zapravdu stížnosti pravicových zákonodárců a některá ustanovení zrušil. Zatím poslední novelu podepsal prezident před týdnem.

Vláda dnes:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…