S Pecinou jsme nácky zatlačili do děr, chlubí se Kocáb z Řecka

12.07.2011 21:16

Sdružení Romea, které monitoruje pravicový extremismus, přerušilo kvůli špatnému přístupu spolupráci s ministerstvem vnitra. Na Kolínsku rasisti útočili na obydlí Romů. Pravicový extremismus opět získává pevnou půdu pod nohama. Exministři pro lidská práva Michael Kocáb a Džamila Stehlíková se bojí, že současná vláda v této oblasti nic nedělá a problémy mohou narůstat.

S Pecinou jsme nácky zatlačili do děr, chlubí se Kocáb z Řecka

Vlivné občanské sdružení Romea přerušilo spolupráci s ministerstvem vnitra. Jako důvod na svých stránkách uvádí, že odbor bezpečnostní politiky vnitra zrušil pracovní skupinu Task Force C a jeho přístup v boji proti extremismu se obecně změnil k horšímu. Před několika hodinami navíc došlo k rasovému útoku na romskou rodinu. V Býchorech na Kolínsku hodili výtržníci do bytu Romů zapálenou pochodeň. Bojovníci za lidská práva se obecně shodují na tom, že politika vlády je v této oblasti pasivní a problémů bude přibývat.

Psali jsme:
Kocáb že dostal Rusy z Česka? Ani nápad, jenom měl počítač
Starosta Bydžova je rozčílen: Liška a Kocáb si na nás dělají kariéru

Kocáb přijel uklidňovat Romy do Přerova: DSSS na vás nezaútočí


Na vině jsou úředníci vnitra

„Na sezení Task Force C jsme ještě donedávna chodili. Sdělovali jsme si tam zkušenosti využívané pak v boji proti extremismu. Kvůli chování úředníků z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra a některých politiků jsme usoudili, že boj proti extremismu se dnes mění v nahrávání extremistům a v boj proti menšinám, konkrétně Romům. V Novém Bydžově letos policisté nechali nacistické projevy bez povšimnutí. To samé v Krupce," řekl ParlamentnímListům.cz František Kostlán z občanského sdružení Romea.

SLEDUJEME téma Romové v Bydžově

Ve sdružení Romea prý registrují za posledních deset let celkem deset případů útoků zápalnou lahví na Romy, na které se policie vykašlala. Podle Kostlána je nečinná hlavně místní policie. Naopak ochránci pořádku z krajů dovádějí řešené případy až k soudu. Za nejlepšího vládou jmenovaného ochránce lidských práv považuje Petra Uhla, jenž byl zmocněncem vlády v letech 1998 až 2001. Současného ministra vnitra Jana Kubice vnímá jako člověka na svém místě a doufá, že s ním Romea v nejbližší době začne o problémech jednat.



Podle Kocába vládne pasivita

„Romea poukazuje na slabou figuru zmocněnců pro lidská práva. Jak Romana Jocha, tak i Moniky Šimůnkové. Když jsem tam byl já, ale i mí předchůdci, tak jsme se snažili komunikovat a ono to šlo. Scházeli jsme se s náměstkem ministra vnitra Jiřím Komorousem a problémy řešili. Dnes je politika v oblasti lidských práv pasivní. A podle toho to i vypadá. Problémy se budou množit. Pokud se nebude klást náckům žádný odpor, budou vystrkovat růžky. My jsme je s Pecinou úplně zatlačili do děr. Dnes je situace jiná," doplnil bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny v úřednické vládě premiéra Jana Fischera Michael Kocáb.

Na projevy pravicového extremismu podle něj dnes zůstali zástupci měst a obcí osamoceni, přičemž v tom občas hodně plavou. Nicméně zmiňuje i zářný příklad. „Chci ocenit postup Přerova, který pochod Dělnické strany zvládl vždy skvěle. Nebrali to na lehkou váhu," řekl Kocáb, jenž stále řeší otázky lidských práv. Nyní je na dovolené Řecku.

Vnitro musí obnovit spolupráci s Romeou

Exministryně pro lidská práva v druhé Topolánkově vládě Džamila Stehlíková hodnotí ukončení spolupráce sdružení Romea s ministerstvem vnitra jako obrovskou chybu. „Musí najít společný prostor pro komunikaci. Vnitro má v boji s extremismem nezastupitelnou úlohu a jeho informace, které občanský sektor nemá, jsou klíčové. Doufám, že ministerstvo a Romea spolupráci obnoví," zmínila pro ParlamentníListy.cz.

Občanské sdružení Romea je podle ní nejsilnější organizací, která promlouvá k širokému spektru romské společnosti. Na druhou stranu Stehlíková podotýká, že Česko je na tom v chování vůči extremismu celkem dobře. Rasově motivované činy jsou zatíženy vyšší trestní sazbou a z parlamentu vymizely extrémní strany, jako byla dříve Republikánská strana Československa Miroslava Sládka.

K věci:
Propagační videoklip: Neviditelní Romové pracují
Starosta: Romové mi nabourali audi. Ať mi komunistka vleze na záda
Romové u Jílkové: Hlasité hádky a expresivní výrazy

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…