Ekonomové proti Kalouskovi: Nezvedejte daně, hledejte úspory

15.07.2011 15:03

Na středeční poradě ekonomických ministrů se začalo mluvit o možném zvýšení DPH na 19 procent, i když dosavadní koaliční dohoda hovoří o finálním sjednocení DPH na úrovni 17,5 procenta. Ekonomové ve vyjádřeních pro ParlamentníListy.cz se shodli, že by pravicová vláda již daně zvyšovat neměla a peníze lze najít formou úspor ve státní správě.

Ekonomové proti Kalouskovi: Nezvedejte daně, hledejte úspory

O navyšování nepřímých daní hovořili před časem již premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v souvislosti s ekonomickou krizí vyvolanou finančními a ekonomickými problémy Řecka.

Čtěte více:


Podle Miroslava Kalouska může vláda dospět ke snížení rozpočtového schodku jen třemi způsoby. Buď snížením vládní spotřeby, sociálních dávek, nebo případným zvýšením některých daní. Kalousek uvedl, že je pro mix těchto opatření.

K tématu: Kalousek zase čaruje s rozpočtem: Výdaje a dávky osekat, daně zvýšit


Pravice nemá zvyšovat daně

Ekonomové se však staví proti navyšování dalších daní. Vedoucí Katedry ekonomie Národohospodářské fakulty VŠE a člen Národní ekonomické rady vlády Jiří Schwarz se domnívá, že nebyl využit prostor pro snižování veřejných výdajů a zde existují obrovské rezervy. Podle něho se ale nemusí vůbec jednat o škrty v investicích a někteří ministři tím podle něho jen straší, aby to vypadalo, že nelze již dále škrtat.

SLEDUJEME téma: vládní reformy
SLEDUJEME téma: DPH


Podle Schwarze lze ale škrtat v provozních výdajích jednotlivých ministerstev a úřadů, například ve správě budov, počtu úředníků a podobně, a to platí podle něho například i pro ministerstvo školství. Finance jsou zde neefektivně přerozdělovány. „Je velmi smutné, když pravicové vlády zvyšují daně. Velmi špatně se jim to vysvětluje, protože takto by se pravicové vlády chovat neměly. Chápu ministra financí, který chce mít vyrovnaný rozpočet, ale neměl by se snažit toho dosáhnout zvýšením daní," řekl pro ParlamentníListy.cz Jiří Schwarz.

Stát není dobrý hospodář

Podle něho je také potřeba reformovat systém výběru daní, který podle něho není dobrý a efektivní a vede k daňovým únikům. Schwarz si nemyslí, že by zvýšení DPH kvůli případnému omezení spotřeby mohlo negativně omezit konečné inkaso daně, ale přesto podle něho není správné, aby stát tahal další peníze lidem z kapes.

Psali jsme:
Kalousek: Při problémech eurozóny hrozí zvýšení daní

Kalousek: Budu skrblit úplně všude. Jsem ministr financí
Kalousek si hraje na premiéra, zlobí se stínový ministr Mládek


„Stát chce sebrat peníze lidem tam, kde to je pro něj nejjednodušší. Je potřeba lidem vysvětlit, že stát je každopádně horší hospodář než oni sami. Daňové zatížení by se nemělo zvyšovat, naopak stát musí šetřit," řekl redakci děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík, podle něhož ale při zvýšení daně nehrozí snížení inkasa daně.

Pravice slibovala daně nezvyšovat. Lhala

Lukáš Kovanda z Národohospodářské fakulty VŠE uvedl, že sice nezná konkrétní propočty, ale vláda by neměla jít cestou zvyšování daní, nýbrž úspor. „Zvyšování daní je v rozporu s tím, co sliboval Miroslav Kalousek. Pravicové strany před volbami slibovaly, že nebudou zvyšovat daně. Je to špatné ekonomicky i eticky, neboť sliby by se měly dodržovat," uvedl Kovanda pro ParlamentníListy.cz.

K tématu: Pravicový filozof o vládě: Slaboch Nečas, hloupý účetní Kalousek


Podle Kovandy lze najít úspory ve snižování počtu státních úředníků, vypisování a rozdělování státních zakázek, kde utíkají enormní částky, které by se měly lépe pohlídat. Stát by se měl také zaměřit na to, aby zde nebyl prostor pro neustálé prohrávání finančních arbitráží. „Rozhodně není správné zatěžovat občany. Utlumuje to hospodářskou aktivitu občanů, což se může projevit v konečném důsledku v nižším inkasu daně, pokud se to dostane přes Lafferův bod, kdy začíná daňový příjem i při zvýšení daní klesat," varuje Kovanda.

Vláda umí jen zvyšovat daně

Bývalý člen NERV Pavel Kohout též není ze zvyšováním daní nadšen. „Je to snaha podojit spotřebitele. Přitom správnou cestou je zkrotit neefektivní výdaje. Další zvyšování daní je špatný nápad a nedá se pro to najít žádná omluva. Je nakonec i možné, že se tolik nevybere. Občané mohou díky zdražení méně nakupovat, či například přes internet nakupovat ze zahraničí a zaplatit daň tam," řekl serveru ParlamentníListy.cz Pavel Kohout.

K tématu také: Pravicový profesor o vládě: Zkorumpovaná ODS, levičák Kalousek


Bývalý ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach varuje před tím, že může hrozit odliv daní do sousedních zemí. „Jediné, k čemu to povede, bude, že lidé utratí méně a vláda více. Přitom lze mnoho ušetřit na rušení zbytečných úřadů a podobně. Je rozumné sjednotit DPH, ale 15 procent je rozumnějších než 17,5 procenta či dokonce 19 procent. Jediné, co vláda umí, je zvyšování daní. Nic jiného nepředvedla," domnívá se Mach.

Podle dosavadní koaliční dohody by se v příštím roce nižší sazba DPH měla zvýšit na 14 procent a na 17,5 procenta v roce 2013.


Foto: Hans Štembera 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…