Rudý právník vládě: Jen rušte KSČM. Čeká vás obrovská ostuda

21.07.2011 6:21

Analýzu možnosti pozastavení činnosti KSČM vzala vláda na svém středečním zasedání na vědomí. Nově zadala ke zpracování návrh na pozastavení činnosti komunistické strany ministerstvu vnitra. K tomu se vyjádřili šéf komunistů Filip i poslanec KSČM s právnickým vzděláním Grospič.

Rudý právník vládě: Jen rušte KSČM. Čeká vás obrovská ostuda


Zároveň vláda uložila ministru vnitra Janu Kubicemu, aby jeho ministerstvo zajistilo vypracování návrhu na pozastavení činnosti KSČM. Návrh by měl být připraven do 31. října letošního roku. Teprve na základě tohoto návrhu bude vláda rozhodovat, zda podá příslušnou žalobu k Nejvyšším správnímu soudu, nebo ne. „Jsme povinni postupovat v souladu se zákonem, jako ústřední orgán státní správy," konstatoval ve středu Nečas. Jedná se vlastně o další analýzu, kterou má pro vládu vypracovat skupina externích právníků ve spolupráci s vnitrem.

„Vláda musí mít jistotu, že důkazní břemeno bude dostatečné k tomu, aby mohla rozhodnout o možnosti podání příslušné žaloby ke správnímu soudu," dodal Nečas.


Vláda se prý bojí opozice, především komunistické

Výhrady k postupu vlády mají komunisté. „Vláda se bojí," říká stručně a jednoduše pro PralamentniListy předseda KSČM Vojtěch Filip. „Vláda se bojí a těmito kroky oslabuje opozici." Jiný důvod podle něj není. Ze strachu prý vláda předkládá lidem návrhy, které mají překrýt to, co dělají. „Oni se bojí, aby se nediskutovalo o skutečných problémech, které ve společnosti jsou - například zvýšení DPH a tím i zdražení všech potravin, obecné snížení koupěschopné poptávky. Proto vznášejí tento zástupný problém. Ale je to ze strachu, z ničeho jiného," tvrdí Filip.

O vládní analýze ke zrušení KSČM čtěte ZDE

„Rozhodnutí vlády mi připadá jako rozhodnutí chytré horákyně, kdy vlastně politické strany, které tvoří vládní koalici, nezvládají situaci v České republice a jsou si vědomy určitého napětí, mají strach z opozice, především z komunistické opozice, a snaží se vytvořit klima politického napětí," říká pro ParlamentniListy.cz komunistický poslanec-právník Stanislav Grospič.

Vláda záměrně podsouvá politické téma

Podle něj je to záměrně podsouvané téma. Rozhodnutí vlády se podle něj dalo předpokládat, zejména po výrocích, které zazněly od TOP 09, Věcí veřejných a některých poslanců z ODS. Na jedné straně skupina kvalifikovaných expertů došla podle něj k závěru, že KSČM nic neporušuje za celou dobu své existence, na straně druhé politické kruhy vládní koalice daly najevo, že by si přály takový stav, kdy se stále bude posuzovat, zda je ten či onen krok KSČM v souladu se zákonem či ne. „Prostě odmítají přiznat realitu jak právní, tak i politickou," konstatoval Grospič. Vláda podle něj podsunuje veřejnosti problémy politické, místo reálných problémů sociálních.

„Vláda se podle mého zabývá podružnými problémy, které ve společnosti prostě nejsou. No a protože se jí nepodařilo získat oficiální zdůvodnění (pro pozastavení činnosti KSČM), bude hledat všemi možnými způsoby, aby si za každou cenu našla nějakou berličku," argumentuje pro ParlamentníListy.cz Grospič. Podle něj si ale vláda za to ponese svůj díl odpovědnosti.

Podle právníka z řad komunistů je pozastavení činnosti strany nebezpečnější než zákaz činnosti. „Obrana proti tomu je samozřejmě složitější, nicméně stále je to věcí Nejvyššího správního soudu a zákona, podle nějž soud bude rozhodovat," říká poslanec. Vláda si prý objednala druhou analýzu tak, aby jí vyhovovala. „Tak uvidíme, co vymyslí jiná skupina expertů," dodává Grospič. Podle toho, k jakým krokům dospěje vláda, bude prý adekvátně postupovat také KSČM.

„Nejvyšší mezinárodní soud si nebude chtít udělat mezinárodní ostudu, jakou si připravila vláda," komentuje řešení vládního kabinetu Vojtěch Filip. Kdyby prý přesto správní soud rozhodl v rozporu s evropskou judikaturou, jsou komunisté připraveni se obrátit na Evropský soud pro lidská práva, který podle něj všechny podobné pokusy, které v Evropě byly, vždycky odmítl. „Nebyl jediný takový případ, který by Evropský soud pro lidská práva připustil," je přesvědčen Filip.


Čtěte také:


Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…