Progresívní zdanění? Změkčí se Kalouskova image tvrdého rasa

22.07.2011 17:38

Ministr financí Miroslav Kalousek prozradil, že TOP 09 byla ochotná na časově omezenou dobu připustit vyšší odvodovou zátěž pro vysokopříjmové skupiny, pokud pokud Věci veřejné souhlasit s rychlejším snižováním deficitu. Podle sociologa Jana Herzmanna by tím sebral jeden z argumentů ČSSD proti koalici, změkčil by i svůj obraz tvrdého rasa. Politolog Josef Mlejnek zase uvádí, že rovné zdanění je dlouhodobě stejně nehájitelné.

Progresívní zdanění? Změkčí se Kalouskova image tvrdého rasa

Vyšší odvodová zátěž pro vysokopříjmové skupiny byla na spadnutí. Stačilo, aby Věci veřejné kývly na rychlejší snižování deficitu. Změnu svého dosavadního postoje vysvětlil ministr financí Miroslav Kalousek v rozhovoru pro HN tím, že pro přechodnou dobu je třeba požádat vysokopříjmové skupiny o větší míru solidarity, tedy o větší daňovou progresi. Přestože to TOP 09 neměla ve svém volebním programu, její voliči by to podle místopředsedy strany pochopili.

„Voličům TOP 09 je opravdu bližší rovná daň než progresívní. Ale na druhou stranu to jsou převážně lidé uvažující o ekonomických důsledcích nejrůznějších věcí a možná by byli ochotni akceptovat mírný, ale opravdu mírný dopad," komentuje pro ParlamentníListy.cz možné zavedení daňové progrese Jan Herzmann, ředitel společnosti Factum Invenio.

ČSSD by zavedením daňové progrese ztratila část munice

Navíc si jsou podle něj voliči TOP 09 dobře vědomi, že volební program není absolutní dogma a že strana vládne v koalici. Daňová progrese by také mohla sebrat vítr z plachet nejsilnější parlamentní straně. „Pokud by k ní opravdu došlo, tak by to ubralo sociální demokracii část munice ve vymezování se proti koalici," upozorňuje Herzmann.

Také podle politologa Josefa Mlejnka by většina voličů TOP 09 zavedení progresívního zdanění pochopila, protože zdaleka ne všichni z nich jsou superbohatí. „Nehledě na to, že TOP 09 nezískala v posledních volbách hlasy díky pravicovému programu, ale díky osobě Karla Schwarzenberga," upozorňuje Mlejnek pro ParlamentníListy.cz, že program „nejpravicovější české strany" nebyl tím hlavním, co v loňských květnových volbách přineslo TOP 09 nečekaný úspěch.

Soucitným konzervativcům jde o eliminaci radikálních nálad

„Nemám ochotu věřit Kalouskovým slovům o vyšší míře solidarity ze strany bohatých. Jemu a ostatním soucitným konzervativcům jde jen o to, aby se eliminovaly ty nejokatější možnosti radikalizace společnosti, třeba formou nějakých cílených dávek, které by řešily ty nejožehavější případy," reaguje pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.

Proto místo progresívního zdanění připouští od Kalouska leda tak kompenzaci pro ty nejchudší ve stylu: „Tak my vám nějaké ty drobty ze stolu shodíme, abyste tolik neremcali." A takové kroky by podle něj podporou TOP 09 nijak neotřásly. „Rozložení elektorátu TOP 09 je velice nesourodé od nejúspěšnějších podnikatelů po zástupce středních vrstev, takže slova o tom, že by to volič TOP 09 pochopil, může Kalousek klidně pronášet," myslí si Jelínek.

Rovné zdanění bylo dlouhodobě nehájitelné

Podle Mlejnka je z vyjádření ministra financí zřejmé, že ustupuje tlakům v koalici. „Ten argument proti rovnému zdanění je silný a většina západních zemí v EU progresívní zdanění má. I proto je to dlouhodobě nehájitelné, a proto začíná Kalousek ustupovat," domnívá se politolog. Ve vyspělých zemích EU funguje progresívní zdanění jako doplňkový ventil k upouštění sociálního napětí.

„Také napětí v české společnosti by se tím mohlo oslabit, ale záleží hlavně na tom, jak se bude vyvíjet ekonomika. Když dobře, tak by to jako tlumič napětí posloužit mohlo. Když špatně, tak by ani případné zavedení progresívního zdanění snížit napětí ve společnosti nepomohlo," míní Mlejnek.

Názorové veletoče kolem daní se do podpory TOP 09 nepromítnou

Podle šéfa Factum Invenio jsou časté změny návrhů v daňové oblasti od ministra financí marginální v celém obrazu, který si o TOP 09 její voliči dělají. „Tohle samo o sobě by na sílu elektorátu nemělo mít žádný podstatný vliv. Leda tak na oblibu či spíše image Miroslava Kalouska, který si vybudoval pověst až tvrdého rasa, který jde neústupně za ekonomickým cílem. Tímto by se ten jeho obraz změkčil," podotýká Herzmann.

„Obecně platí, když politik často mění názory, tak mu to na důvěryhodnosti nepřidá. Ale nakonec bude důležité, jaké budou sazby DPH. Pokud budou dlouhodobě společensky akceptovatelnější, než se nyní jeví, tak lidé zapomenou, že Kalousek kolem daní měsíc tancoval a měnil názory," nespojuje ani Mlejnek názorovou pružnost ministra financí s oblibou TOP 09 u voličů.

Jde o dělostřeleckou přípravu na boj o rozpočet

Podle Jelínka lze prohlášení o výši DPH nebo nyní o vyšší míře solidarity ze strany bohatých považovat spíš za dělostřeleckou přípravu na to, jak bude vypadat státní rozpočet. „Kalousek vypouští balónky, aby zjistil, jaké mají jednotlivé varianty šanci. To by mi ani tolik nevadilo jako to, že se vláda pohybuje ve vyhrazených ideologických mantinelech a o progresívním zdanění uvažuje v hodně úzkém prostoru," dodává politolog.

K věci:


FotoKoláž: Hans Štembera

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Samá Afrika. A 50 Kč za kilo! Jarní nákup zvedá Čechům tlak

11:11 Samá Afrika. A 50 Kč za kilo! Jarní nákup zvedá Čechům tlak

Květák bezmála za 70 korun. Česká skleníková rajčata – 80 korun za čtvrt kila. Různé saláty mezi 35 …