Všechno špatně. Bobošíková nenechala na vládě nit suchou

31.07.2011 20:45

JINÝMA OČIMA Předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková popsala názory strany ohledně vládní důchodové reformy a zvyšování daní. Představila i alternativní program a částečně poodhalila plány své Suverenity.

Všechno špatně. Bobošíková nenechala na vládě nit suchou

Strana Suverenita - Blok Jany Bobošíkové (SBB) vznikla na ustavujícím sjezdu konaném 4. června v Praze. Její předsedkyně prozradila, že strana má nyní zhruba 1500 členů a další přicházejí.

„Lidé mají zájem k nám vstupovat a my z toho máme radost. Vstoupila k nám Olga Zubová z Demokratické strany zelených a společně s ní mnoho členů této strany. Média o nás moc neinformují, v České televizi se spíše promenuje Ondřej Liška, ačkoli Strana zelených získala ve volbách méně hlasů než my. Čili my se snažíme právě oslovovat lidi přímo a prostřednictvím našich členů a příznivců oslovit co nejvíce lidí v Česku," řekla pro ParlamentníListy.cz Bobošíková. 

 

 


Celostátní struktura a další integrace

Bobošíková prozradila, že Suverenita je pro integraci s dalšími politickými uskupeními, k jednáním dochází, ale není to ještě tak daleko, aby prý mohla sdělit podrobnosti. „Chceme integrovat názorově příbuzné strany nebo osobnosti, aby nebyla politická scéna tak rozdrobená, jak je. Při krajských volbách může spolupráce fungovat i formou různých koalic v různých krajích. Je ale předčasné říkat kde a s kým," říká Bobošíková.

Ta si také pochvaluje, že se podařilo vytvořit celostátní strukturu strany: „Za těmi adresami, ať kamkoli zavoláte, tak tam jsou reální živí lidé, ne žádní virtuální příznivci, ale lidé, kteří prosazují myšlenky Suverenity."

Chaotické vládnutí současné koalice

Bobošíková se vyjádřila i k vládnutí současné koalice. „Já považuji kroky vlády za chaotické. Z hlediska úspor je nepovažuji ani za úsporné, ani za reformní. Říkat, že deficit 135 miliard či 105 miliard je úspora, to mi přijde poněkud komické. Vláda přežívá, maličko se snaží deficit snižovat, ale bohužel chaoticky a na úkor těch, kteří se vůbec nemohou bránit. Tato vláda přežije. Vůle ke křeslům a korytům tam je. Neočekávám bohužel od vlády nic dobrého," kritizuje Nečasovou vládu šéfka Suverenity.

Bobošíková souhlasí s názory ekonomů, kteří říkají, že lepší cestou, než zvyšovat daně, je snažit se zefektivnit státní správu, propustit nadbytečné úředníky a lépe zaplatit méně, ale více kvalitních úředníků.

Více: Ekonomové proti Kalouskovi: Nezvedejte daně, hledejte úspory 


Boj proti byrokracii a úspory

„Suverenita má ve svém programu omezení ministerstev. Teď vyplouvá na povrch, že úředníci  berou dvou set tisícové, tří set tisícové měsíční platy. To je něco naprosto neuvěřitelné. Jak si tato vláda může říkat, že je vládou úspor a rozpočtové zodpovědnosti, když tak to nezodpovědně rozhazuje. To je výsměch občanům. Jak je možné, aby úředníci měli trojnásobek platu prezidenta či ministra vlády? Jde o to, aby se přestala vláda chovat nemorálně. Zločinně, to už se nemůže říkat, jak jsem si přečetla," zlobí se Bobošíková.

Čtěte také: Pravicový filozof o vládě: Slaboch Nečas, hloupý účetní Kalousek


„Je to nehoráznější v rámci současného kontextu, kdy ministři sobě dávají a ostatním berou. Snižují se dávky, zvyšují se poplatky, zvyšuje se DPH. Copak je normální, aby ministr Heger, který chce lidem zvedat poplatky, za sebe nezaplatil?" dodala Bobošíková. Také řekla, na jakých místech by šetřila Suverenita. „My bychom stopli zbrojní zakázky. Tam dochází k mnoha únikům. Je třeba zacpat i díry ve zdravotnictví, odkud odcházejí peníze," říká ParlamentnímListům.cz.

Zvyšování daní není pravicové, ani správné

Předsedkyně Bobošíková kritizuje také to, že současná vláda zvyšuje daně, ač slibovala, že tak činit nebude. „Nechápu, jak se mohou nazývat pravicí, když na zvyšování daní není vůbec nic pravicového. Aby řešili svou neschopnost a mohli dát kšefty svým kamarádům, tak na to chtějí tahat peníze z kapes občanů. My jsme zásadně proti zvyšování daní," uvedla Bobošíková.

Čtěte také: Pravicový profesor o vládě: Zkorumpovaná ODS, levičák Kalousek


Suverenita má v programu dvě sazby DPH, základní a sníženou. „Základní by byla asi 17 či 18 procent, to ještě počítá Vlastimil Tlustý, a snížená sazba by byla nulová. To, co dělá tato vláda ale nemá s pravicovou politikou nic společného," míní bývalá europoslankyně.

Vláda podporuje socialismus pro spřátelené firmy

Bobošíkové se také nelíbí, že ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 chce snížit výdajové paušály osobám samostatně výdělečně činným a tím pádem jim de facto zvýšit odvodovou zátěž, ačkoli se vláda zavázala jejich zátěž nezvyšovat a podnikání podporovat.

Čtěte více:


„Ta vláda, která chce, aby Česká republika byla prosperující zemí, by měla vytvářet podmínky pro podnikání, ale tato vláda vytváří podmínky pouze pro ty, kteří jsou nějakým způsobem navázáni na státní zakázky a dotace. Je to firemní socialismus pro vybrané firmy, které jsou dotované z peněz všech. Ostatní lidi jsou vládě dobří jen pro to, aby jí a těmto lidem tento mejdan zaplatili. My proto chceme obnovit v této zemi tržní podnikání, a ne socialismus pro velké korporace. Zde neexistují firmy, které by prosperovaly na základě rovné volné soutěže, ale prosperují zde pouze firmy a lobbisté navázaní na stát. Samozřejmě jsme proti zvyšování odvodové zátěže pro OSVČ, protože to podvazuje konkurenceschopnost," říká Bobošíková.

Čtěte také: Je pravičák a vzteká se: Nečas lže a zrazuje ODS


Důchody a klasická rodina

Suverenita je také proti současné podobě důchodové reformy. „My nesouhlasíme, že vláda chce vyvést peníze do soukromých fondů, i když souhlasíme, že má být více pilířů. Pokud vytvořit druhý pilíř, tak ne u soukromých fondů, protože v této zemi byly vytunelovány banky, kampeličky, investiční fondy, tak si nemyslím, že je dobrý nápad nutit občany, aby spořili do privátních fondů. Pro druhý pilíř by bylo správným řešením zřídit zvláštní fond u ČNB," navrhuje Suverenita.

Strana je pro podporu rodiny. „Považujeme za naprosto nemorální a pro zdravou společnost škodlivé, že svobodná matka je v sociálním systému více chráněná než matka vdaná. Kvůli sociálním dávkám zůstávají páry žít na hromádce. Nepodporujeme společné zdanění manželů, ale vytváření společného důchodového základu manželů. To znamená, že když je žena na mateřské, tak se část příjmu manžela ženě započítává do výpočtu budoucí penze. Když je jeden z manželů nemocný, tak se započítává do penze toho druhého z platu prvního," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Bobošíková.

Čtěte také: Echt pravičák: Vláda jde proti rodině. Obrovská chyba


Takový systém je podle ní dobrý i pro případ, kdy se manželé rozvedou. „Není to tak, že si muž odejde a ženě nezůstane nic, najde si dvacetiletou milenku a ta po něm všechno zdědí a původní manželka nemá nic. Po dobu manželství existuje společný důchodový fond. To není náš nápad, ale inspirovali jsme se u pana Bezděka. Toto by upevnilo rodinné svazky. My jsme zastánci klasické rodiny. Zbavilo by to lidi strachu ze stáří a nemoci a snahy vychovávat děti. Mohlo by to pomoci i v hodnotové funkci rodiny, protože ta má své úkoly i co se týče výchovy dětí a předávání morálních hodnot dalším generacím," říká Bobošíková.

Nečas podporoval Lisabon. Nemůžeme od něho nic čekat

Co se týče zahraniční politiky, tak Bobošíková aspoň oceňuje to, že se nechystá v nejbližší době přijmout euro. „Pokud budeme mít tu možnost, tak Suverenita udělá vše pro to, aby vyvázala ČR z povinnosti přijmout euro. Každý snad již ví, že se nám euro může hodně nevyplatit. Jinak nevím, co mám pochválit. Jsem zdrcená, když ministr zahraničí Schwarzenberg chce místo orla sojku a místo lva krtečka a degradujeme občany země, kterou zastupuje a současně se kamarádí se sudetskými Němci," říká k zahraniční politice Bobošíková.

Čtěte také: Monarchista: Schwarzenberg vypadá jak blbeček, ale není jím


Bobošíková dále doufá, že vláda neprosadí schválení novely Lisabonské smlouvy, které má zajistit vznik evropského záchranného mechanismu, do kterého by Česká republika musela přispět 250 miliardami korun.

Více: Česku hrozí ztráta 250 miliard. Senátoři chtějí zablokovat Lisabon


„Premiér Nečas, kdyby chtěl a trochu se zamyslel, mohl vyjednat pro Českou republiku spoustu věcí včetně výjimky z eura či jistého schválení výjimky z Lisabonské smlouvy. Neočekávám od lidí, kteří hlasovali pro Lisabonskou smlouvu, a mnohdy, aniž ji četli, že pro tuto zemi něco vybojují. A jsou to ti samí lidé, kteří podporovali naše servilní podřízení Bruselu v Topolánkově vládě. Bohužel prezidentův vliv není tak velký, aby o tom vládu přesvědčil. Vládě je asi jedno, jaké může mít přijetí eura důsledky pro Česko v budoucnu. Jedná dle ´hesla po nás potopa´.   

Havel republiku zviditelňoval, Klaus ji hájí

Bobošíková zhodnotila i svůj pohled na prezidenta a exprezidenta. „Václav Havel bezesporu udělal mnohé pro zvýraznění jména České republiky ve světě, na druhé straně nejsem přesvědčená o tom, že hájil zájmy České republiky. Václav Klaus zájmy České republiky jednoznačně hájí, a v tom já spatřuji jednoznačný rozdíl mezi oběma," uzavřela Bobošíková.

Strana Suverenita má v programu například obranu národní suverenity, tedy zachování stávajících pravomocí České republiky a snahu o jejich rozšíření, důslednou imigrační politiku, chránící respekt ke křesťanským hodnotám, kulturnímu a historickému dědictví a zákonům České republiky, zodpovědnou hospodářskou a rozpočtovou politiku, která povede ke snížení veřejného dluhu, boj proti korupci, obnovu svobodného trhu, omezení byrokracie, rozvoj jaderné energie, podporu tradičního modelu rodiny a aktivní populační politiky, boj proti cenzuře atd.

Hájek bědoval nad pravicí. Vidí jen pravicové socany 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…