Romský hudebník Banga: Debilní články, kvůli tomu nás lidi nenávidí

02.08.2011 4:56

Bývalý lidovecký předseda a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) bude v senátních volbách napřesrok znovu obhajovat svůj mandát. Už nyní prohlašuje, že cestu k přízni voličů si opět bude razit přes své koncepce soužití s romskou menšinou, pro niž před lety jako starosta postavil na okraji Vsetína sídliště z unimobuněk. Podporu ke kandidatuře má nejen ve Vsetíně, kde před pěti lety kandidoval, ale přímo u předsedy strany Pavla Bělobrádka. Lidé, kteří se romskou otázkou zabývají, však oprášením starých problémů nadšení nejsou.

Romský hudebník Banga: Debilní články, kvůli tomu nás lidi nenávidí

"Můžeme si o něm myslet, co chceme, ale ve Vsetíně je Jiří Čunek volitelný. Já osobně si myslím, že je to schopný senátor," uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz Bělobrádek.

Pro ParlamentníListy.cz pak předseda KDU-ČSL připustil, že o ožehavé problematice Romů a obecně sociálně nepřizpůsobivých se musí začít otevřeně hovořit. A senátora Jiřího Čunka, který byl v minulosti za mnohé své výroky kritizován, se zastal. "Lidé by se neměli bát o něm otevřeně mluvit, protože lidi štve, že musí živit ty, kterým se pracovat nechce," řekl Bělobrádek s tím, že tato problematika není z hlediska státního rozpočtu tou největší dírou, ale je to věc, která lidi nesmírně dráždí.

Čtěte také:

"Jestliže vidíte člověka, který je práceschopný, ale nikdy do práce nejde a nepůjde, protože mu vyhovuje žít na sociálních dávkách, tak je to samozřejmě věc, nad kterou je třeba se zamyslet a nevidím důvod, proč bychom se neměli k těmto věcem vyjadřovat. Je to politický a celospolečenský problém a je evidentní, že jsou nejenom zneužívané některé dávky. Problémem ale také je, že v něčem máme dostatečnou právní úpravu, pouze ji nevyužíváme. Tento problém se odsouvá už 20 let," upozornil ParlamentníListy.cz Bělobrádek.

Dodal také, že se problém takzvaně sociálně vyloučených a nepřizpůsobivých v poslední době rozšířil i mezi neromskou populací a není to v současnosti již jen doména Romů. Proto míní, že by ti, co pobírají sociální dávky, měli ukázat nějakou aktivitu a snahu a plnit alespoň nějaké závazky.

ROMEA k problematice Romů mluvit nechce, Banga mluví o "anticikánismu"

ParlamentníListy.cz proto zjišťovaly, zda i lidé, kteří se romskou problematikou zabývají, vnímají to, že se situace stále zhoršuje.

Radek Banga, hudebník známý z romské kapely Gipsy.cz se příliš k tématu však vyjadřovat nechtěl. Podle něj se problém skutečně stále prohlubuje. "Ale je to všechno dáno tou debilní propagandou, která se kolem Romů stále vede - anticikánismus neexistoval, dokud o tom nenapsal jeden server u nás. Nyní se všechna média i novináři snaží o to, aby tohle téma využila, protože na tom vydělávají. Já jsem muzikant, chci se věnovat hudbě, tyhle věci mě fakt nezajímají," reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz Banga.

Čtěte také:

Skoupá na slovo byla i organizace ROMEA. Na žádost redakce, aby se vyjádřili k tomu, zda se situace v romské komunitě u nás skutečně zhoršuje, se nikdo vyjádřit nechtěl.

I proto zaznívají ,zdá se, s daleko větší silou slova Ivana Šaraye - romského aktivisty, bývalého poradce pro romské otázky Michaela Kocába.

Šaray: Organizací na podporu Romů je hodně, výsledky ale žádné...

"Organizace, které tady na podporu Romů vznikají od Sametové revoluce, s velkou pravděpodobností problémy Romů ve skutečnosti řešit nemají zájem. Dávám to za vinu české vládě i Evropské unii, které takové projekty podporují, protože vůbec nekontrolují jako správní hospodáři jak je s těmi opravdu nemalými finančními prostředky naloženo. Neexistuje žádná zpětná vazba, žádný efekt. K čemu tedy? Proč vznikla nedávno Agentura pro sociální začleňovaní při Úřadu vlády - k čemu? Proč? Žádnou změnu k lepšímu za ty roky, prostě nevidím," řekl ParlamentnímListům.cz Šaray. Se snahou o logické souvislosti dodal, že kdyby všechny ty organizace dělaly svoji práci dobře, výsledky už by někde být vidět musely.

Čtěte také:

"Nemůžu však chválit ani různé proromské organizace - ani za nimi se nedá říct, že by bylo něco lepšího. naopak - situace mezi Romy je v posledních letech opravdu stále horší. Vidím to, přicházím z mnohými, kteří opravdu jsou již na samém dnu, do styku a naděje na změnu žádná nepřichází," posteskl si dále romský aktivista Šaray.

Čtěte také:

Přitom by podle něj stačilo málo. Kdyby ty organizace vycházely z toho, že základ všeho je v rodinách - a ty by měly být snahy udržet. "K správnému fungování rodiny jsou potřeba samozřejmě peníze, tedy to, že matka i otec pracují a mohou zajistit dětem vzdělání, svačiny, pomůcky do školy, mají z čeho zaplatit nájem i se slušně oblékat. Dneska se na funkci rodiny zapomíná, ty rodiny se dostávají do potíží, nemají na nájem, jsou vystěhovány, pak se rozdělí žije každý někde jinde. To je špatně," upozorňuje Šaray.

Rasismus v Česku je. Je potřeba lidí, kteří to opravdu začnou řešit

Podle něj by bylo na čase, aby skutečně už přišli lidé, kteří opravdu romskou problematiku začnou řešit. Jinak se vše bude i nadále jen zhoršovat. "Populismus politiků tomu nepomůže, pan Čunek to dělá účelově. Jisté je, že v Česku rasismus existuje - a za tím si stojím," shrnul pro ParlamentníListy.cz Rom, který vystudoval andragogiku, má doktorát z filosofie, dvě děti, po nocích taxikaří. Jedenáct let pracoval na úřadě, pracoval také u ministra pro lidská práva. Nyní už bezmála dva roky hledá i přes své vzdělání a praxi marně práci. Pokaždé, když přijde na osobní jednání na místo, o které se uchází, je nakonec odmítnut, často i ve prospěch někoho, kdo zdaleka nemá požadované vzdělání, ale není Rom.   

Liška: Lidovci opakují chybu - sázejí na populismus

Podle Ondřeje Lišky, předsedy Strany zelených, dělá KDU-ČSL chybu, pokud se rozhodla stavět na populismu a tváři jako je Jiří Čunek. "Jeho řešení, která navrhoval jako řešení romské problematiky, se ukázala jako neefektivní, drahá a nehumánní - je vidět, že se lidovci zřejmě nepoučili z minulých chyb," řekl Liška pro ParlamentníListy.cz.

Čtěte také:

Připomněl, že Čunkovo vystěhování romských rodin ze Vsetína mělo údajně osudové následky hlavně pro děti, které si musely násilně zvykat na zcela nová cizí prostředí a podmínky v jiných okresech. Podle Lišky řešení, jež nabízí Čunek, nebo chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS), nikdy nemohou být v konečném efektu účinná. "Naopak nakonec na ně doplatí celá společnost, protože bude muset do nápravy těchto chyb investovat," uzavřel Ondřej Liška.

Řešení romských problémů je téma, které jsem nikdy neopustil, říká Čunek

Senátor a vsetínský politik Jiří Čunek však trvá opět na svém. "Téma sociální nerovnosti a řešení romských problémů jsem nikdy neopustil a hodlám se tomu věnovat i nadále. Dokonce to bude součástí mé kampaně. Ještě coby ministr jsem napsal koncepci romské integrace, ale problémem se tady evidentně nikdo nezabývá, problémy jen narůstají," řekl Čunek.

Za jeho názory, které jsou často označovány za populismus, však podle předsedy KDU-ČSL Bělobrádka stojí prý jednotně celá strana.

Čtěte také:

Ilustrační foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

13:22 To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

Ministr vnitra Vít Rakušan neříká české veřejnosti pravdu o migračním paktu. Tvrdí to už i koaliční …