Očesávání invalidů? Frustrace novinářů z okurkové sezony, míní Drábek

01.08.2011 16:54

Zcela protichůdné informace přináší deník Právo o situaci invalidů. Zatímco od představitelů Národní rady osob se zdravotním postižením zaznívá, že stát postiženým lidem odebírá invalidní důchody, ministerstvo práce a sociálních věcí oponuje, že celkový balík peněz na invalidy zůstává stejný.

Očesávání invalidů? Frustrace novinářů z okurkové sezony, míní Drábek

Tisícům invalidů začal stát letos v tichosti odebírat jejich důchody, nebo je začal přeřazovat do méně závažného stupně postižení, aby jim mohl platit méně, píše deník Právo v článku pod titulkem „Stát už šetří i na invalidech, očesává jejich důchody". Podle jeho informací se to týká nejen občanů přes padesátku, kteří i tak obtížně hledají uplatnění, ale i mladých lidí, kteří mají handicap například po těžkém úrazu.

Stát začal letos naplno aplikovat na invalidech vyhlášku číslo 359 z roku 2009, která umožňuje překvalifikaci zdravotního stavu. „Současná posudková služba jde často i nad rámec této vyhlášky a nezohledňuje situaci člověka. Hlavní motivací systému je snaha redukovat počet příjemců invalidních důchodů," říká pro Právo předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása.

MPSV: Nesnižuje se objem invalidních důchodů ani počet příjemců

Naopak podle mluvčí MPSV Viktorie Plívové stát rozhodně nešetří a ani šetřit nehodlá na těch, kteří mají nárok na invalidní důchod. „Také není pravda, že by se celkový počet příjemců invalidního důchodu snižoval, o čemž vypovídají statistiky České správy sociálního zabezbečení," popírá dramatickou situaci zdravotně postižených Plívová.

Argumentuje i tím, že na přelomu let 2009 a 2010 došlo ke změně legislativy, která stanovila, že invalidní penze po dosažení 65 let věku bude převedena na starobní důchod. A tak jsou peníze i nadále vypláceny, pouze nikoli ve formě invalidního, ale starobního důchodu. „Celkový objem výdajů se tím tedy v podstatě nemění," tvrdí mluvčí.

Ministra vyznění článku netrápí, ví své

Navzdory jejím informacím převládá v článku obviňování státu ze zhoršující se situace zdravotně postižených občanů. „Komentáře a údaje MPSV považuji za adekvátní. Titulek článku nejspíš odpovídá novinářské frustraci z okurkové sezony," poukazuje pro ParlamentníListy.cz ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek na možné zavádějící vyznění textu.

Přesto NRZP zaznamenává v poslední době především dramatické případy lidí, kteří pobírali invalidní důchod třetího stupně (dříve plný invalidní důchod) a dnes je jim snižován na druhý nebo první stupeň, někdy dokonce odebírán. Tím přicházejí i o několik tisíc korun měsíčně. Ve třetím nejtěžším stupni totiž čini průměrný invalidní důchod 10 tisíc, ve druhém 6860 a ve třetím 6237.

Invalidé odkázáni na žebrácké sociální dávky

„Evidujeme případy, kdy člověk třeba pobíral dvacet let invalidní důchod, je mu 58 let a má dva roky do předčasného důchodu. A přesto mu teď zcela neomaleně odeberou invalidní důchod s tím, že se má přihlásit na úřadu práce a jít dělat. Zdravotní stav takového člověka je přitom podstatně horší, než když mu byl invalidní důchod vyměřen," zlobí se Krása.

Vedoucí poradny NRZP Jitka Vrchotová k tomu dodává, že u lidí invalidních v prvním nebo druhém stupni je odebírání důchodů častější. „Ale protože nikdy nepracovali, neboť jim to zdravotní stav neumožňoval, tak končí na úřadech práce a poté jsou stejně odkázáni na žebrácké sociální dávky," upozorňuje Vrchotová na tíživou situaci mnohých invalidů.

K věci:

Předseda postižených Krása: Vláda si právě vykopala hrob 

Optimista Kalousek: Šťastná to země. Nikdo nemá hlad 

Opozice občanům: Vláda vás podvedla. Kalousek vám sebere víc peněz 

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…