Seznam, co bude standard, nefunguje. A šíří se strach, říká Julínek

07.08.2011 21:43

Iluze o tom, že někdo přesně vytvoří nějaký seznam toho, co bude standardem a co nadstandardem ve zdravotnictví, je mylná, řekl ParlamentnímListům.cz exministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). A v rozhovoru pro server iDnes.cz se ostře obul do navrhované zdravotnické reformy. A to navzdory tomu, že se část původních návrhů přisuzuje právě jemu.

Seznam, co bude standard, nefunguje. A šíří se strach, říká Julínek

"Český občan nemá žádnou zkušenost s tím, že by musel vybírat něco z nabídek a možností zdravotních pojišťoven. A proto je nyní vyděšený z toho, co mu říkají opoziční poslanci, co říkají odboráři i co se dočítá v tisku. Ano, pozoruji to i v e své praxi - jde o typ nekonkrétního strachu ze změny, kterou nikdo neumí, zdá se, zatím detailně rozšifrovat," řekl pro ParlamentníListy.cz bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Od politiky i zdravotnické reformy se v současnosti drží dál, pracuje však i nyní  pro náměstka ministra zdravotnictví i premiéra Petra Nečase (ODS). Byl to přitom právě on, kdo stál u změn, které nyní řeší parlament.

SLEDUJEME TÉMA ZDRAVOTNICKÁ REFORMA
SLEDUJEME TÉMA NADSTANDARD V PRAXI

"Je jen pouhou iluzí, pokud si však někdo myslí, že někdo vytvoří pro připravovanou zdravotnickou reformu přesně definice toho, co bude standardem a co nadstandardem ve zdravotnické péči. To prostě nejde, každá péče, každý zákrok je individuální, nelze říci jednoznačně o nějakém zákroku, že bude plošně patřit už do nadstandardu. To prostě takto zjednodušit nejde. Ovšem lidé, tedy pacienti, o které jde v první řadě, by měli být infomováni o tom, na co budou mít nárok ze svého zdravotního pojištění - ne, co bude standardem," upozornil dále Tomáš Julínek na mezeru v současném (ne)vysvětlování reformy zdravotnictví.

Komplexnost se vytratila. A to je chyba

Zkritizoval pak však i to, že z reformy, kterou z velké části pomáhal zpracovávat on, ale také například jeho další nástupkyně ve funkci ministryně Dana Jurásková (ODS), byla vyňata komplexnost, díky které na sebe změny a plány navazovaly ve všech detailech.  

Čtěte také:

"Nejprve musím zdůraznit, že v tuto chvíli nemám žádné politické ambice a není to žádná politická kritika. Prostě se na to, co se odehrává ve zdravotnictví, dívám odborně, věcně. Mrzí mě ústup z komplexnosti, alespoň mohl být přijat kompromisní materiál Dany Juráskové. Zákony, na kterých pracoval můj tým, byly promyšlenější, komplexnější a ucelenější. Komplexní změna znamená, že zákony jsou nastaveny tak, že když tady uložíte nějakou povinnost pojišťovně, proti tomu stojí právo pacienta nebo naopak. Když na něco má zdravotnické zařízení nárok, tak jinde musí být zakotveny nějaké povinnosti a někdo ten nárok musí zkontrolovat. To všechno do sebe zapadalo v našich materiálech jako kostičky puzzle. Ale jestliže někdo z toho balíku vytáhne jeden zákon a ještě ho pozmění, pak nelze očekávat takový efekt, jako když se to bude dělat komplexně," řekl Julínek v rozhovoru pro server iDnes.cz. 

Hegerovi nepomáhá

Přiznal, že na vzniku nebo dolaďování zdravotnické reformy se v současné době už však nepodílí. Leoš Heger z TOP09 s ním prý komunikoval na jeho žádost pouze krátce po nástupu na ministerstvo zdravotnictví. "Od té doby mě o žádnou konzultaci nebo spolupráci nepožádal," přiznal Julínek.

Čtěte také:

I když pracuje nyní pro Hegerova náměstka pro zdravotní péči Vítězslava Vavrouška, je to prý dílčí poradenství na velmi drobné úvazky. "Pro pana náměstka dělám jen posuzování norem, které mi dá. Vysvětloval jsem mu například některé odborné záležitosti legislativního rázu u zákona o zdravotnické záchranné službě a tak dále. Jde v podstatě o historickou paměť někoho, kdo to stvořil. Co se týká záměru reforem, na ministerstvu s nikým prakticky nespolupracuji," uvedl dále v nedělním rozhovoru Julínek s tím, že ho to do jisté míry mrzí.

Čtěte také:

"Těch, kteří té problematice opravdu rozumí, je v České republice opravdu málo. Tady vidím tu lítost nad tím, co taková spolupráce mohla nabídnout. Celý úřednický a politický tým, který tam nově nastoupil, se mohl dozvědět, proč a nač ten paragraf takto formulovat," dodal exministr zdravotnictví Julínek.

K reformě má Julínek výhrady. Není žádný nadstandard - to je pitomé slovo

Tomáš Julínek přiznal, že ho v současné době mrzí na předkládané reformě drobnosti, které však nebudou mít jen drobné dopady.

Čtěte také:

"Například absolutně nechápu, proč se lidem zakázalo měnit čtvrtletně pojišťovnu, proč jsou najednou omezeni v tom, že 1. července musí nahlásit, že 1. ledna následujícího roku udělají změnu. To je velký zásah, ke kterému není žádný důvod. Kdo zná administrativu při změně pojišťovny, ví, že na tom není nic složitého. Pro pacienta se tímto krokem nic nezlepší, jen se pro pojištěnce zhorší situace. Utlumuje to pružnost trhu, o kterém všichni ví, že se musí zlepšit. Zároveň to povede k hromadné kampani zdravotních pojišťoven, které se budou odehrávat v červnu," upozorňuje na konkrétní nedostatky plánovaných změn Julínek.

Mrzí ho prý také definice nároku na zdravotní péči, který byl koncipován už v materiálech zpracovávaných za něj, ale teď se objevuje v pozměněné podobě. "My jsme pořád všechny upozorňovali, že změny jsou kvůli tomu, aby měl pacient nárok na vymahatelnost bezplatné péče v konkrétním zdravotnickém zařízení, ne kvůli přímým platbám. Není žádný nadstandard. To je pitomé slovo, hloupost, kterou se nepodařilo vymýtit ze slovníku jak politiků, tak novinářů. A už se ani nevymýtí, to je jasné. Nadstandard je přitom úplná pitomost," řekl pro iDnes.cz Julínek.

Komplexní reforma zdravotnictví měla být dárkem

Podle Tomáše Julínka by prý přitom úplně stačilo k úspěchu oprášit kompromisní redukovanou variantu reformy od Dany Juráskové (ODS). Komplexní reforma podle Julínka měla prý být pro lidi, kteří nastoupili rychle do politiky. Takovým dárkem, se kterým mohli pracovat. Samozřejmě v kontextu s opravami a dodatky, které by si do toho dala koalice. Zároveň tam ale mohla být ještě větší ambice, protože ve sněmovně měla koalice 118 hlasů. Jenže jak to bývá u každé koalice, později se mezi sebou její partneři začnou hádat.

Čtěte také:

A tak si i Leoš Heger (TOP 09) vyslechl kritiku, že postupuje při reformě příliš pomalu, aby vzápětí přišly odbory s tím, že kvap, v jakém se legislativa mění, ještě nezažily.

"Určitě tam sehrála roli nepřipravenost. Někdo si musel osahat tu problematiku, sestavit nový tým. Nebyla tam čistá kontinuita. Zdržení tam nepochybně bylo.To, zda refroma začne být uplatňována plně v praxi ještě v tomto volebním období, lze jen těžko odhadnout. Určitě by se měl ještě stihnout připravit zákon o pojišťovnách," shrnul Julínek. 

Čemu se Tomáš Julínek věnuje v současné době?

V současné době je Julínek externím poradcem náměstka ministra zdravotnictví Vítězslava Vavrouška a radí i premiérovi Petru Nečasovi.

Zdravotnickou reformu začal připravovat s týmem spolupracovníků v roce 2002, kdy zastával funkci předsedy Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu. V roli ministra se Julínkovi podařilo reformu protlačit vládou, většina z ní ale zůstala nakonec na prahu parlamentu. Materiály poté do kompromisní podoby převedla Julínkova nástupkyně Dana Jurásková.

Tomáš Julínek vystudoval obor všeobecné lékařství, v ODS je od roku 1996.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…