Nekompromisní Marvanová: Zbabělá vláda podvádí. Jde o horentní odměny

10.08.2011 6:46

Jako v bavlnce bez kontroly veřejnosti si léta žili příjemci štědrých odměn a bonusů ve státních úřadech. Letos ale Nejvyšší správní soud rozhodl, že úřady musí poskytovat informace o odměnách za práci, protože jsou čerpány z veřejných prostředků. Ministerstvo vnitra se tomu snažilo přílepkem k novele zákona zabránit. Podle právničky Hany Marvanové je to buď podvod, nebo ministři materiály ani nečtou.

Nekompromisní Marvanová: Zbabělá vláda podvádí. Jde o horentní odměny

Veřejná správa se urputně brání tomu, aby mohl kdokoli nahlédnout pod pokličku odměňování ve státních úřadech. Čáru přes rozpočet jí ale udělalo letošní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle něhož mají úřady za povinnost poskytovat informace o tom, jaké odměny za práci jsou z veřejných prostředků vypláceny.

Odpověď na sebe nedala dlouho čekat. Do novely zákona o svobodném přístupu k informacím, v níž chtělo ministerstvo zdravotnictví jen upravit zdravotní terminologii, vložilo ministerstvo vnitra jako přílepek, že příjemci veřejných prostředků nemusí poskytovat informace o platech, odměnách a dalších obdobných plněních poskytovaných z veřejných rozpočtů.

SLEDUJEME TÉMA KORUPCE

Záludně propašovaná změna. Je to podvod

„To je záludné propašování změny až podvod. Jestli má vláda na zveřejňování těchto údajů jiný názor, ať to řekne a jde tak s kůží na trh, ale ne, aby to tam takhle zbaběle vkládala. Druhá možnost je, že to vůbec nečtou, to je snad ještě horší," reaguje pro ParlamentníListy.cz právnička Hana Marvanová, signatářka manifestu Veřejnosti proti korupci.

V jednom z bodů tohoto textu požadují signatáři právě rychlou vynutitelnost plnění zákona o svobodném přístupu k informacím a zavedení sankcí za jeho neplnění. Bývalá poslankyně se vydala po stopách vzniku novely a zjistila, že materiál šel z ministerstva vnitra do zkráceného připomínkové řízení, které trvalo od 27. dubna do 11. května, tedy bezprostředně po odchodu exministra Radka Johna.

Zaměstnanci veřejné a soukromé sféry si rovni být nemohou

Jedním z argumentů, který úředníci použili, byly „nastalé problémy". To byl zřejmě důsledek obav, že soudní rozhodnutí umožní veřejnosti kontrolovat vyplácené odměny. „Tím dává státní správa najevo, že nerespektuje rozhodnutí soudu, navíc úředníci byli ve střetu zájmů," poukazuje Marvanová, že navrhovatelé mohli mít zájem na utajování takovýchto informací.

„Vnitro také argumentovalo rovností přístupu k zaměstnancům veřejné a soukromé sféry, ale to je právě nesmysl. Nikomu není nic do toho, kolik kdo bere v soukromé sféře. Ale každý, kdo pracuje pro veřejnou správu, si musí uvědomit, že nakládání s veřejnými prostředky je pod kontrolou," upozorňuje pro ParlamentníListy.cz advokátka na absurdnost argumentů úředníků ministerstva vnitra.

Malá domů pro soudruhy z té či oné strany

Bývalá místopředsedkyně sněmovny a expředsedkyně Unie svobody zdůrazňuje, že problémem nejsou tabulkové platy, ale nejrůznější nepřiměřené bonusy a odměny. „Před lety jsem v parlamentu upozorňovala, že úřady mají tabulkově dlouhodobě neobsazená místa a mzdové prostředky na tyto mrtvé duše jsou pak používány na ty bonusy a odměny. Ty pak dostává soudruh z té či oné strany, je to malá domů pro něj či partaj," chápe Marvanová přemrštěné odměny i jako kupování loajality.

To je podle ní důvod, proč má být na odměny úředníků vidět, aby se jimi nedali nadřízenými korumpovat. „Projednávali jsme to na výboru Veřejnosti proti korupci a máme stejný názor jako soudy. Navíc bychom chtěli navrhnout zavedení lhůt, do kdy musí soud rozhodnout, že je úřad povinen informaci zveřejnit," vysvětluje Marvanová, že nanic už je zveřejnění toho, co se dělo v minulosti, když jsou pryč vyplacené peníze a mnohdy i odpovědní úředníci.

Vnitro se domluví na pozměňovacím návrhu

Kromě Strany zelených, která na fígl úředníků upozornila jako první, a Veřejnosti proti korupci, která se chystá vydat ve věci vlastní prohlášení, se rozhýbalo i ministerstvo vnitra. To se podle serveru Aktuálně.cz dohodlo s poslancem ODS Janem Vidímem, aby předložil pozměňovací návrh zákona, jenž už ve sněmovně prošel prvním čtením, a s přílepkem se tak vyrovná.

K věci:

Platy vládních úředníků budou tabu. Hrůzostrašné, děsí se exposlanec 

Jak si žijí úředníci na ministerstvech: Až 263 tisíc měsíčně 

Vláda chce znovu zatajit platy úředníků 

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…