Kalousek varuje střadatele: Nespoléhejte se jen na zlato, ani jen na stát

10.08.2011 11:49

Ministra financí Miroslava Kalouska nepřekvapuje, že i drobní střadatelé u nás začínají nakupovat zlato, namísto aby své peníze ukládali třeba do fondů. Zlato totiž, pokud jde o cenu, v posledních dnech láme rekordy. Hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář investici do zlata schvaluje, varuje však před tím, utratit za něj všechny peníze.

Kalousek varuje střadatele: Nespoléhejte se jen na zlato, ani jen na stát

„Já myslím, že lidé, kteří si v minulém týdnu koupili zlato na základě našeho článku, jsou rádi, že to četli," řekl v pondělí ParlamentnímListům.cz někdejší moderátor TV Nova a dnes majitel zdravotnických zařízení Roman Šmucler.

Psali jsme o tématu státního bankrotu:
Roman Šmucler: Heč, měl jsem pravdu. Bude bankrot
Roman Šmucler šokoval: Bude státní bankrot. Vím to
Oranžový Kalousek se vysmál Šmuclerovi. Bankrot? Explicitní blbost

Dnes koupíte lacino, zítra draze prodáte 

Ten v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz v minulém týdnu varoval, že „Česká republika přijde na buben". „Já osobně se na bankrot chystám. A jak si takový bankrot představuji? Ono k němu dojde formou ne otevřeného bankrotu, ale začnou se tisknout peníze. Takže kdo si dnes něco, co neztratí v době krize hodnotu, koupí za sto tisíc, tak má šanci, že to třeba za pět let prodá za dvě stě tisíc," radí podnikatel.

Ministr financí Miroslav Kalousek rozhodně odmítl Šmuclerova slova komentovat. Na dotaz ParlamentníchListů.cz nicméně připustil, že situace na světových trzích lidi znejisťuje. Ti pak logicky hledají způsob, jak si zabezpečit našetřené peníze. „Je zřejmé, že když na finančních trzích jsou velké turbulence, tak stoupá nervozita a lidé inklinují spíše k tomu ukládat své úspory do zlata či nemovitostí. To je celkem logický efekt. Druhá věc je, že nikdy neodhadnete, kdy zase začne cena zlata klesat," konstatoval pro ParlamentníListy.cz Kalousek.

Umět "zlato", nedělám ministra financí

Právě zlato se přitom v České republice podle informací médií stává vyhledávanou komoditou českých střadatelů. Jeho cena na světových trzích totiž láme rekordy. Jak dlouho ještě? „Kdybych uměl odhadnout s naprostou jistotou výhodnost investice ať už do zlata nebo do produktů na kapitálovém trhu, tak se tím živím určitě mnohem lépe, než kolik beru jako ministr financí. To zkrátka s naprostou jistotou nemůže říci vůbec nikdo," reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz Kalousek.

Ten nechtěl spekulovat o tom, zda se lidé nákupem zlata snaží „na stará kolena" zabezpečit do důchodu, namísto ukládání peněz do penzijních fondů. Nicméně podotkl, že spoléhat se ve stáří jenom na zlato, je velmi neprozřetelné. „Neexistuje budoucnost bez rizika a rozumný člověk ta rizika rozkládá. To znamená nespoléhá se jenom na stát, ale spoléhá se na vlastní investice a úspory," dodal Kalousek.

Zlato je jistota

A co si o nákupu zlata myslí odborník? „Zlato nenese žádné výhody, nepřináší dividendy, nevyplácí úroky.... Základní vlastností zlata jako investice je, že uchovává hodnotu. Ta hodnota, kterou do zlata uložíme, měřeno tím, kolik si za to můžeme koupit zboží, je v čase v průměru relativně stabilní," reagoval na dotaz hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Podle něj byly do nedávna stabilizačním prvkem v investicích státní dluhopisy. Ovšem nedávný vývoj v Řecku a nejen tam ukázal, „že ani státní dluhopisy nejsou stoprocentní bezriziková investice". „Proto mi přijde, že v rámci konzervativní investice nějaký podíl má smysl mít ve zlatě," řekl Sklenář ParlamentnímListům.cz

Ten upozornil, že investice do zlata není jen nákup zlatých cihel. „Těch variant je několik. Od koupě podílu ve fondech, které drží jenom zlato až po milionové investice fyzickým nákupem zlata. Movitější investoři by podle něj nicméně neměli dávat do zlata více jak patnáct procent svých investic.

Dodejme, že cena zlata za dva roky urazila velký kus cesty, když ze zhruba devítiset dolarů za trojskou unci (31,1 gramu) vyšplhala v úterý na téměř 1780 dolarů. Analytici nicméně nepředpokládají, že by cena zlata měla šplhat výše než k hranici dvou tisíc dolarů za zmíněnou unci. Stejně tak nepředpokládají, že při případném poklesu ceny žlutého kovu měla „spadnout" pod tisíc dolarů. Každopádně opravdové zisky počítají ti, kdo nakoupili před rokem a dříve. Dnes už jde spíše o sázku na jistotu.

K věci:
Šmucler varuje před bankrotem. Důchodci se bojí inflace. Osudově
NERVáci uklidňují. Pád v USA je jen výkyv. Krize je v nedohlednu

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…