Učitelé přes léto živoří. Smaží i kuřata. To skončí, zlobí se politici

19.08.2011 19:53

Kvůli situaci, která se opakuje každý rok, tedy že učitelé přicházejí na léto o svoje pracovní posty na školách, možná senátor za ČSSD Marcel Chládek připraví novelu zákona. Takzvané sezónní propouštění je v českém školství totiž dlouhodobým problémem a sociální demokraté nechtějí ponižování učitelů už dál přihlížet.

Učitelé přes léto živoří. Smaží i kuřata. To skončí, zlobí se politici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Student a vysvědčení, ilustrační foto

Je to už takový folklor. Školy některé své pracovníky - a to především učitele - na dva letní měsíce propustí a v září je zase zaměstnají. Ušetří tak prý náklady na mzdy. Pedagogové však nemohou v takovém případě počítat ani s podporou v nezaměstnanosti. Pokud totiž podle zákona nepracují dvanáct měsíců v kuse, na dávky nemají nárok. Proto někteří chodí v létě na brigády. Ovšem je to pro ně mnohdy degradující, neboť nadřízenými se pak mohou stát i jejich bývalí žáci.

Právě to zažila na vlastní kůži například devětačtyřicetiletá paní Marie. Učila dvacet let, ale na léto si musela najít brigádu. Vysokoškolsky vzdělaná žena měsíc a půl prodávala v rychlém občerstvení KFC.

„Bylo to peklo, ale práci jsem potřebovala. Nejhorší na tom bylo, že můj nadřízený byl pětadvacetiletý mladík, který na mě denně řval kvůli tomu, že jsem špatně obalila kuřecí křidélka. A to přitom mohl být klidně můj dřívější žák," vypověděla Marie pro Týden.cz.

Myla v hospodě sklenice

O patnáct let mladší paní Eva se pak do stejného problému dostala poté, co při nástupu do svého prvního zaměstnání podepsala na pražské základní škole smlouvu na dobu určitou s tím, že vyprší 30. června. „Věděla jsem, že je to na necelý rok, ale byla jsem ráda, že mám vůbec nějakou práci a říkala jsem si bůhví, co bude za rok," vysvětlila Týdnu.cz.

Jenže učitelka přes léto roznášela pivo a myla sklenice. „Chodili tam dokonce za mnou rodiče mých bývalých žáků a ptali se na studijní problémy svých dětí," svěřila se.

„Propouštění učitelů se nám nelíbí. Letos je však situace ještě horší. Jednak k nám nyní přichází více pracovníků školství než v minulých letech jednak máme signály, že mnozí z nich se už do škol po prázdninách nevrátí," uvedl k tomu ředitel krajské pobočky úřadu práce Jan Marek před začátkem letošních prázdnin.

Dobeš: Pošlu tam inspekci

Ministr školství Josef Dobeš se však problému s propuštěním učitelů na léto diví a chce do škol kvůli tomu poslat Českou školní inspekci. „Inspekce se zaměří na ekonomickou kontrolu škol, a to tam, kde ředitelé tvrdí, že kvůli šetření musejí na prázdniny propouštět. Zároveň budou muset doložit, jak podporují své zaměstnance a jak dbají na jejich profesní rozvoj," řekl pro ParlamentníListy.cz před nedávnem Dobeš.

Jenže Česká školní inspekce bude do škol chodit až na začátku září. Dobeš totiž plánuje, že změny případně provede až v příštím roce. „Cílem ministerstva bude propouštění učitelů přes prázdniny vymýtit. Proto uvažujeme o určitě formě spolupráce s ministerstvem práce a sociálních věcí ," doplnil ministra Dobešův tiskový mluvčí Patrik Kubas.

Inspekce měla zasáhnout dřív

Jenže takový postup se nelíbí senátorovi za ČSSD Marcelu Chládkovi. „Musím kritizovat reakci pana ministra Dobeše, neboť když se tuto věc dozvěděl, tak na to reagoval tak, že na ty školy pošle Českou školní inspekci, aby zjistila pravý stav věcí. Ale já si myslím, že to je jako tahat kočku za ocas. Inspekce by to měla odhalovat bez toho, že by je tam někdo měl posílat, tedy v průběhu roku a kdyby něco zjistila, tak měla okamžitě zakročit a informovat zřizovatele. Poté by mělo být aktivní i samotné ministerstvo," uvedl pro ParlamentníListy.cz Chládek.

Celá situace se jej velmi dotýká, neboť je sám učitel, i když nyní neaktivní. „Přerušení pracovního poměru je zcela degradující pro učitele a je to i značně neseriózní. Oni by měli dobu prázdnin využít nejenom na rekreaci, ale i sebevzdělání a přípravu na další ročník. Když takhle žijí v nejistotě a berou si brigády, aby finančně zabezpečili rodiny, tak si myslím, že je to špatně a je špatný celý ten systém," konstatoval Chládek.

Tři roky po sobě doba určitá je moc

„Zatímco já jsem zažil, že na dobu určitou směli učitelé pracovat jen dva roky po sobě a třetí rok je musel ředitel zaměstnat, tak podle novely mohou přerušovat poměr, čí dávat smlouvy na dobu určitou již třikrát. Protože se mi zdá, že je to již neúnosné, budeme s kolegy senátory iniciovat nějakou změnu zákoníku práce, anebo novelu školského zákona. Brzy budu mít jednání se školskými odbory, takže se domluvíme, jestli v této věci budeme postupovat společně," dodal senátor.

Chládek ale upozornil, že i přes stávající zákon dochází k porušování zákoníku práce, neboť učitelé mnohdy pracují na dobu určitou i mnohokrát za sebou. „Je to věc postihu samotného zřizovatele," doplnil.

Podle odborů by se dal problém částečně vyřešit kolektivní smlouvou. Jenže problém a to velký je v tom, že učitelé se většinou neozvou a tak ani odbory o tom většinou nic nevědí.

„Učitelé se obvykle dopředu neozvou, protože mají strach z postihů," řekl před časem Lidovým novinám šéf školských odborů František Dobšík s tím, že pokud škola žádné odbory nemá, nedá se dělat vůbec nic.

Resort Dobeše řeší 62 stížností

Dobšík ale udělal jednu zásadní věc - před časem vyzval postižené učitele, aby si stěžovali na ministerstvu školství. A jeho výzva nezůstala bez odezvy. Zareagovaly totiž desítky pedagogů.

„K dnešnímu dni přijalo ministerstvo 62 podnětů. Anonymních oznamovatelů je minimum, ale garantujeme anonymitu i všem ostatním," informoval mluvčí ministerstva Patrik Kubas.

Čtěte také:  

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…