Opilci, žebráci, prostitutky... Zákaz pobytu v obcích vláda nechce

20.08.2011 15:42

DOKUMENTY KE STAŽENÍ Na jednání vládního kabinetu nezískala podporu novela zákona o přestupcích, kterou předložila skupina poslanců v čele s Ivanou Řápkovou (ODS). Vláda argumentuje tím, že nechce dávat obcím pravomoci soudů.

Opilci, žebráci, prostitutky... Zákaz pobytu v obcích vláda nechce

Podle novely by úřady mohly ukládat až tříměsíční zákaz pobytu i za některé přestupky. Poslanecký návrh se odvolává i na evropskou Směrnici 2004/38/ES, která hovoří o právu občanů EU a jejich rodinných příslušníků svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států. I ta podle předkladatelů předpokládá možnost omezení pohybu občanů EU, pokud je to třeba z důvodu veřejného pořádku, veřejné bezpečnosti nebo veřejného zdraví.

Zákaz pobytu by bylo možné podle novely uložit pouze za některé přestupky spáchané úmyslným jednáním, závažným způsobem narušujícím veřejný pořádek. Navíc by bylo možné sankci uložit pouze se zřetelem na dosavadní způsob života pachatele v souvislosti s místem spáchání přestupku.

V hledáčku sankce je podle předkladatelů ochrana veřejného pořádku, rodiny, zdraví, mravnosti nebo majetku. Navíc by se muselo jednat o jednání opakované (opakovaně by musel být spáchán stejný přestupek, nikoli jakýkoli z těchto přestupků) a podle předkladatelů by tak nešlo o nepřiměřeně přísné trestání jediného jednání.

KE STAŽENÍ: Návrh zákona o přestupcích


Mezi Čechy a Evropany novela rozdíl nedělá

Právě v opakovanosti vidí předkladatelé výrazné zvýšení míry společenské škodlivosti tohoto jednání a tím i nezbytnost navrhované sankce. Navíc, opakovaný přestupek musí být spáchán ve stejném správním obvodu a musí být tedy projednáván stejným správním orgánem.

Sankce zákazu pobytu by proto byla podle požadavků zmíněné evropské směrnice vázána výlučně na osobní chování dotyčného jednotlivce, které představuje skutečné, aktuální a dostatečně závažné ohrožení některého ze základních zájmů společnosti

Sankci by nebylo možné uložit mladistvému a přístup k občanům ČR a jiným občanům EU při ukládání této sankce by byl stejný.

Předkladatelé: Chceme posílit pravomoci obcí, nemají se čím bránit

„Záměrem bylo určité posílení pravomocí obcí, aby lidem, kteří opakovaně nerespektují zákony, mohly na vymezenou dobu do tří měsíců zakázat pobyt v určité lokalitě," řekl pro ParlamentníListy.cz jeden z předkladatelů novely zákona o přestupcích Stanislav Polčák (TOP 09). Nechce však na novele trvat v případě, že vláda návrh odmítla. „Ještě jsem stanovisko vlády nečetl, protože jsem v zahraničí, nebudu však na novele trvat za každou cenu, zejména, nebude-li mít vládní podporu," dodal.

KE STAŽENÍ: Stanovisko vlády k návrhu zákona o přestupcích


Možnost těchto sankcí se týká i osob, které opakovaně a úmyslně způsobují škodu na cizím majetku krádeží, zničením či poškozením věci anebo opakovaně a úmyslně narušují občanské soužití drobným ublížením na zdraví. To vše za předpokladu, že jejich jednání je kvalifikováno jako přestupek - například krádeže do 5 tisíc korun. Pokud opakovaně odmítnou pokutu uhradit a provedení exekuce je také neúčinné (například pro nedostatek jejich majetku), je třeba podle předkladatelů zavést nový typ sankce v podobě zákazu pobytu.

Vláda je proti. Nemůžeme stavět obce na roveň soudu

Zákaz pobytu nyní mohou ukládat jen soudy za trestné činy, a to až desetiletý. Vláda je podle usnesení přesvědčena, že orgánům obcí nelze automaticky umožnit ukládat za přestupky stejné sankce, jaké mohou ukládat soudy za trestné činy. Podle kabinetu by pak bylo možné svěřit orgánům obcí také pravomoc ukládat odnětí svobody, byť v omezenějším rozsahu, než při trestním řízení.

Navrhované ustanovení o sankci zákazu pobytu nepamatuje podle vlády na cizince, kteří mají na území státu povolen dlouhodobý pobyt podle zákona o pobytu cizinců na území ČR a nemají na našem území trvalý pobyt.

Uložení sankce zákazu pobytu těmto osobám by podle vlády mohlo znamenat, že pokud by se zákaz pobytu vztahoval na místo, kde mají zajištěno ubytování, přestaly by splňovat podmínku zajištění ubytování na našem území, což je důvodem pro zrušení povolení k dlouhodobému pobytu. „Taková osoba by tedy byla potrestána dvakrát, což je patrně nezamýšlený důsledek navrhované úpravy," říká se ve stanovisku vlády.

Novela by umožnila vyhnat prostitutky, obtěžující opilce i žebráky

Zákaz pobytu by předloha umožnila například za prostituci, konzumaci alkoholu na veřejnosti nebo žebrání v místech, na kterých to zakazují obecní vyhlášky. Přestupek by musel být spáchán opakovaně a sankce by se nesměla vztahovat na lokalitu, kde má pachatel trvalý pobyt. Porušením sankce, by se takový člověk dopustil maření výkonu úředního rozhodnutí.

Předložená novela není prvním pokusem Ivany Řápkové zpřísnit obecní postihy. Obdobnou novelu předložila už před časem, ta ale obsahovala až roční zákaz pobytu ve vymezené lokalitě. Tehdy se návrhem zákona sněmovna nezabývala vůbec - překladatelka ji stáhla. Nová předloha novely zákona už neobsahuje ani možnost pro obce zveřejňovat na úředních deskách neplatiče pokut i s údaji o jejich výši a o typu a rozsahu spáchaného přestupku.

Noční klid není vymezen. Máte v pojmech chaos, vzkazuje novelou Řápková

Návrh Řápkové i tentokrát upřesňuje termín doby „nočního klidu" od 22:00 do 06:00. Ve svém návrhu předkladatelé upozorňují, že v pojmech je chaos a doba „nočního klidu" není vymezena zákonem, ale jen místními vyhláškami, navíc ne vždy přesně. Jediná zákonná norma - Zákoník práce - zná pro změnu pouze pojem „noční doba".

Práva a povinnosti občanů jsou však podle ústavy vymezena pouze zákonem. Podle Řápkové je nezbytné pojmy sjednotit a zpřesnit.

Jen pro zajímavost, právě z tohoto důvodu se před časem velmi urychleně převáděla z vyhlášky do podoby zákonné normy také pravidla silničního provozu.

Sněmovna se však novelou zabývat bude, a to bez ohledu na stanovisko vlády. Rozhodl o tom organizační výbor dolní parlamentní komory, který zároveň přidělil projednání dokumentu Ústavně-právnímu výboru a jako zpravodaje určil poslance a právníka Stanislava Křečka (ČSSD). Další osud předkládané novely je tak velkou neznámou.


Čtěte také:


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…