Davy revolucionářů chtějí svrhnout Nečase. Odborník: Komedianti, sprejeři

20.09.2011 14:52

Článků o tom, jak chce která skupina lidí svrhnout vládu a donutit ji k demisi, vyšlo na ParlamentníchListech.cz v uplynulých měsících celá řada. Vznikají totiž různé iniciativy, sdružení, petice - většinou na sociálních sítích. Často se k nim hlásí desítky lidí, občas stovky, velmi vyjímečně přesahuje počet fanoušků či členů hranici tisíce. Silné výzvy, silná slova však často končí ve chvíli, kdy se na takovou skupinu lidí zaměří pozornost médií. A to i přesto, že by média mohla podobným snahám být spíše nápomocná, pokud o nich informuje. V čem je tedy problém?

Davy revolucionářů chtějí svrhnout Nečase. Odborník: Komedianti, sprejeři

Například článek Naštvaní občané vyjdou ve středu do ulic. Jejich cílem je svržení vlády, který vyšel včera, vyvolal u čtenářů ParlamentníchListů.cz velký ohlas a zájem.

Ačkoli by se však mohlo zdát, že by to mohlo organizátory akce, jež požaduje po vládě demisi, těšit, opak byl pravdou. Dokonce byli velmi zaskočení tím, že redakce použila i informace čerpající z veřejných webových stránek iniciativ, jež protesty plánují. Na webu Už stačilo, jsou totiž zveřejněné návrhy veřejnosti na osobnosti, které by měly podle ní stanout v čele nové vlády. A jsou mezi nimi i kontroverzní osobnosti. I proto i o nich ParlamentníListy.cz informovaly - bez jakékoli snahy zkreslovat fakta.

Více čtěte ZDE

To doslova rozzuřilo nejdříve Editu Korábovou z Jesenicka, ženu, která se sama přihlásila, že je oprávněná se k činnosti iniciativy vyjadřovat a ultimativně žádala o to, aby byl článek stažený. Posléze se ozval i oficiální mluvčí iniciativy Pavel Sántay. Když byl však dotázán, proč tedy mají údaje, jež vyvolaly tak ostré reakce na veřejně dostupném místě, přesvědčivě reagovat neuměl. Zdál se evidentně navíc mediálním zájmem o akci zaskočený. "Víte, ten web se připravoval už před časem, já nastoupil do rozjetého vlaku," řekl ParlamentnímListům.cz poté, co požadoval po redakci i on zásah do textu či stažení celého článku. 


Záhlaví webu www.uzstacilo.cz



Čtěte také:
Iniciativa za demisi vlády a Už stačilo: Vláda se vysmívá občanům naší republiky do očí

Jelikož podobná situace nastala již před časem, kdy také ParlamentníListy.cz upozornily na aktivity jiné skupiny s podobným cílem, zajímaly se o to, zda si jsou vůbec organizátoři a vyzyvatelé ke "svržení vlády" vůbec vědomi toho, do jakých aktivit se zapojují, co to může obnášet a jaké to může mít širší souvislosti. I tehdy se totiž ukázalo, že skupina, jež měla na Facebooku přes tisíc fanoušků, je tvořena z určité části lidmi, kteří zřejmě jen bezmyšlenkovitě klikli myší a přidali se tak někam, o čem neměli a ani se nesnažili získat více informací. Až po zveřejnění článku pak bylo z diskusí na stránce patrné, že teprve poté se začali fanouškové pídit, čeho tedy vlastně jsou příznivci.

Čtěte také:
Volíme komunisty. Hanba vládě, křičí mladí. Chtějí do ulic

"Víte, ony u nás s podobnými snahami existují skutečně silné skupiny - odbory, komunisté, i opoziční ČSSD. Ty ale na mysli zřejmě nemáte. Ale snahy pouhých desítek či stovek lidí, které proklamují velké myšlenky, silná slova o svržení vlády, se stávají v současné době spíše takovou módní záležitostí. Nutno dodat, že poněkud nezodpovědnou, protože všichni takoví aktivisté by měli umět nabídnout vedle návrhů na demisi vlády také to, co bude následovat poté. A o tom má většina těchto lidí jen matnou nebo i bych si troufl říci, že žádnou představu. Pojmenoval bych proto tyto snahy jako nezodpovědnou komedii," okomentoval pro ParlamentníListy.cz nový trend politolog Bohumil Doležal.

A přidal ještě čísla. "Pokud by se zapojila do takové aktivity skupina 50 tisíc lidí, je to jeden poslanecký mandát - tedy nic, co má šanci v zemi něco zásadně změnit. Shromáždění desítek a stovek lidí, s myšlenkou svrhnout vládu, navíc často jen virtuálně, považuji za nový fenomén určité skupiny lidí, kteří mají touhu se shlukovat a svěřovat se se svými pocity a myšlenkami. Přirovnat by se dali třeba ke sprejerům - ti mají a zastávají také nějakou svoji filosofii, ve skutečnosti jsou do jisté míry uzavřenou komunitou, která moc nestojí o to, aby se k ní přidávaly masy dalších. Vzájemná komunikace jen mezi sebou je dostatečně uspokojuje," uzavřel politolog s tím, že někdy může dojít ke vzniku podobné skupiny třeba jen z touhy se nějak organizovat.

A tak zatímco dříve to byly kroužky či spolky včelařů, rybářů či pletení a vaření, dnes to může být "svržení vlády". Zvlášť, když jsou podobné iniciativy narozdíl od doby před rokem 1989 beztrestné.

Dřív se nadávalo v hospodě s rizikem, že dostanete půllitrem. Teď to jde i anonymně

V jádru se slovy politologa Doležala souhlasí i ParlamentnímiListy.cz oslovený psychiatr Jan Cimický.

"Každá doba má svůj styl, v jakém se nadává na poměry. Dlouho to byla jen hospoda, nyní jsou to však různé komunikační kanály, v kterých je možné vystupovat kolikrát naprosto anonymně - tedy i bez rizika toho, jaké hrozilo v těch hospodách - že když někdo řekne něco, co se druhým nelíbí, že mu přistane půllitr někde kolem hlavy. Proto jsou diskuse, chaty a konečně i sociální sítě plné siláckých vyjádření, v kterých se ti lidé navíc ještě vzájemně hecují a stupňují to. Chovají se podobně, jako dav, i když ve skutečnosti ty pocity tak vyhrocené třeba ani nemají. Těm lidem to však přináší určitý pocit uvolnění, a proto se do podobných iniciativ přidávají," řekl pro ParlamentníListy.cz Jan Cimický.

Čtěte také:
Petice proti vládě mocnářů má 3000 hlasů. A není jediná

Dodal, že byť jde o moderní trend ve způsobu komunikace, jde vlastně o shluk a shromažďování jedinců, kteří jsou izolováni jen u svých počítačů, se svými pocity.

"Vyjadřují tak ozvěnu i toho, co se říká,"  uvedl dále psychiatr Cimický s tím, že lidé, kteří organizují různé akce na svržení vlády, zřejmě vědí, co chtějí, ale nedokážou domyslet veškeré další následky a souvislosti. "Může se pak tedy stát, že když jsou osloveni médii, leknou se, jsou zaskočeni, protože i přes silácká vyjádření o plánech na různé protesty, nejsou připraveni reagovat," vysvětlil možné příčiny chování podobných aktivistů Cimický.

Podle něj je zřejmě většina takovýchto snah neškodná, riziko však vidí v tom, že pokud se pohlíží na tyto aktivity také z pohledu chování davu, roznětkou k nějakým radikálním akcím, může být prakticky cokoli.

Vláda skutečně přináší lidem rozčarování, ukazují průzkumy

Podle ředitele agentury STEM Jana Hartla ukazují průzkumy veřejného mínění skutečně systematicky velké rozčarování Čechů nad systémem vládnutí.

Čtěte také:
Pozor na lidi, bouchnou v nich saze. Varování vládě už bylo víc

"Tato situace je nebývalá i v tom, že tato vláda je nepopulární, avšak ve složení 118 křesel koalice nebývale silná, ovšem vnitřně rozhádaná, která neumí s občany komunikovat. To vše nahrává snahám lidí, aby se proti tomu jakýmkoli způsobem vzepřeli. Když byla podobná situace v roce 1997, lidé očekávali, že vše vyřeší předčasné volby. Jak víme, nic zásadního se nezměnilo a nevyřešilo. I proto se občané k věcem, jež je pálí, vyjadřují a mají snahu se spojovat s dalšími. Byť třeba facebook není oknem do celé společnosti, je třeba brát v úvahu to, že to je svérázná skupina obyvatel, která však prostřednictvím této a jí podobných sítí, loví podobné nespokojence," vysvětlil ParlamentnímListům.cz obrázek doby Hartl.

I on upozornil na to, že snahy o "svržení vlády" vznikající takto virtuálně, ale někdy i osobními vazbami, mají jeden základní nedostatek - málokdo si dokáže představit to, co bude potom, přednést nějaký konkrétní a jasný program, který by nešvary, které se kritizují, vyřešil.

Fenomén - "chci svrhnout vládu"...

"Takovéto snahy jsou sociokulturním fenoménem doby, vezou se na něm lidé, kteří jsou mnohdy i notorickými nespokojenci se vším, ale často hlavně se sebou. I proto se stáhnou, pokud o jejich iniciativy projeví zájem novináři. Pokud totiž mohou vystupovat jaksi masově, prostřednictvím počítačů, vše působí a vypadá jinak, než v konfrontaci se skutečností.  Mnohdy, pokud by se ti lidé vzájemně skutečně fyzicky setkali, se může ukázat, že jim chybí jakékoli základní pojítko, jež by z nich tvořilo nikoli masu, ale určitou, jasně zaměřenou skupinu," shrnul pro ParlamentníListy.cz Hartl.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…