Pospíšilův návrh na dohodu o trestu má od vlády zelenou

27.09.2011 15:43

Vláda dnes schválila návrh novely trestního řádu, podle níž se bude státní zástupce moci dohodnout s obviněným na vině a poté na možné výši jeho trestu. Obviněný se tak vyhne soudu, čímž se celý proces urychlí. Novela také upravuje takzvaný institut spolupracujícího obviněného - tedy zločince, který pomůže policistům rozkrýt organizovaný zločin nebo korupční jednání.

Pospíšilův návrh na dohodu o trestu má od vlády zelenou

Podle předkladatele novely, kterým je ministerstvo spravedlnosti, se možností dohody o vině a trestu zrychlí trestní řízení, a uleví se tak přetíženým soudům.

Premiér Petr Nečas k zákonu připomněl, že zhruba 50 procent případů kriminální činnosti páchají ti zločinci, kteří se ke svému činu přiznají.

„U bagatelních trestných činů je to dokonce 75 procent. Když ale dojde k dohodě mezi obviněným a státním zástupcem o rozsahu a náhradě škody, tak se tím zároveň zefektivňuje trestní  řízení," podotkl Nečas na brífinku po zasedání vlády.

Zdůraznil ale, že takovou dohodu mezi státním zástupcem a pachatelem poté musí schválit soud. Dohodu totiž mají soudy schvalovat bez nařízení hlavního líčení, proti rozhodnutí ale nemá být možné odvolání.

Vláda se také podle premiéra rozhodla, že dohodu o vině a trestu nebudou moci používat mladiství. „Tento institut nebude možné využívat pro mladistvé," doplnil Nečas.

Zákon by měl začít platit od července

Novela by podle návrhu ministerstva měla začít platit od poloviny příštího roku. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil již před časem, když tuto novinku navrhoval, zmiňoval, že úprava zákona má posílit práva obětí trestných činů.

Sjednat dohodu ale bude mít háček. Bude to totiž možné jen v případě, když se pachatel přizná. Zároveň bude jeho vina podložena provedenými důkazy a výslechy. Při jednání o dohodě pak bude muset mít obviněný advokáta. Soud také před rozhodnutím musí stíhaného vyslechnout a zjistit, zda dokumentu rozumí, zda se přiznal dobrovolně a zda ví, že nemá právo na odvolání.
    

Dohodu o vině a trestu bude moci státní zástupce vyjednat téměř s jakýmkoli zločincem. Výjimkou jsou pachatelé vražd a trestných činů, kterými způsobili smrt. Sjednání dohody pak nebude vždy automaticky znamenat, že obviněný dostane nižší trest. Dohoda se však bude moci brát jako polehčující okolnost.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…