Úřad pro svážení Romů autobusem. Pryč s ním, hrozí pěstí sever

28.01.2012 5:37

Komunální politici ze Šluknovska požadují, aby kabinet Petra Nečase zrušil vládní Agenturu pro sociální začleňování v romských lokalitách. Proromskými návrhy podle nich agentura navíc dráždí místní. Zástupci tří největších měst regionu na setkání s poslanci řekli, že agentura od začátku etnických bouří ničemu nepomohla. I zákonodárci napříč politickým spektrem jsou k agentuře velmi kritičtí. Najdou se ale i její obhájci.

Úřad pro svážení Romů autobusem. Pryč s ním, hrozí pěstí sever
Foto: rep
Popisek: Romské děti si hrají na hřišti

Starostka Šluknova Eva Džumanová uvedla, že agentura ničemu nepomáhá. Kritizuje i Strategii boje proti sociálnímu vyloučení, kterou schválila vláda. Materiál počítá kupříkladu s tím, že děti ze sociálně vyloučených rodin budou mít již od roku 2013 tříletou docházku do mateřských školek zdarma, bezplatné obědy i svačiny a hrazené kroužky.

Podobné materiály, které mají řešit situaci, podle starostky bude veřejnost vnímat jako diskriminační a protěžující Romy. „Už vidím, jak si městská policie kupuje autosedačky, aby mohla svážet do škol romské školáky,“ uvedla starostka.

Agentury vytváří problémy, aby měly co na práci

Pro zrušení agentury je jednoznačně senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera z ODS. „Já to vnímám podobně jako ti starostové. Tahle agentura již od doby Džamily Stehlíkové nemá šanci v Teplicích působit. Kdyby tady začala působit, tak začneme mít stejné problémy jako na Šluknovsku a my je tady zatím nemáme. Nemáme ani romského poradce a žijeme docela dobře bez něj, protože ti romští poradci tu jsou od toho, aby problémy vytvářeli, nikoli je řešili, aby zůstali romskými poradci a prokázali svou potřebnost,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

Ten uvedl, že s Romy v Teplicích pracuje řeholní řád Salesiánů. „Ne že bychom neměli problémy, ale zdaleka ne problémy takového druhu jako jinde. Mnohem větší problémy máme s feťáky, bílými i romskými, to je jedno, než se samotnými Romy,“ říká Kubera. Peníze z agentury by se podle něho mohly využít na něco prospěšnějšího.

„U Romů je jistě potřeba povzbuzovat jejich sebevědomí, ale rozhodně ne pozitivní diskriminací, protože ta u většinové společnosti vyvolává obrácenou reakci. Češi ke xenofobii a rasismu moc netíhnou. Ono je rozdíl, jestli se někdo vůči nějaké skupině vymezuje kvůli tomu, že dělá bordel a je nepřizpůsobivá a nemá to nic společného s tím, zda je někdo Rom, nebo nerom. Romští předáci by si měli uvědomit, že když někdo napomene Romy, že lámou strom a oni na to reagují, že to je diskriminace a rasismus, tak je třeba jim to vyvracet,“ míní senátor.

Pro Cikány je normální přikrádat si a nepracovat

Obsáhle se též vyjádřil bývalý hejtman Ústeckého kraje a poslanec ODS Jiří Šulc. "Cikánskou problematikou se zabývám více než dvacet let co dělám komunální politiku, z toho sedm let v Mostě jako primátor a osm let jako hejtman a musím potvrdit, že situace se neustále zhoršuje. V krajských volbách před čtyřmi roky na akutnost situace na severu Čech kladla důraz jen ODS, kdy jsem na výbušnost a nebezpečnost trochu provokativně poukazoval, ale ostatní politické strany a média to označily za populismus a xenofobii. Všechny naše léta připravované návrhy , jako bylo např.zamezení zneužívání sociálních dávek, byly zavrženy a zapomenuty.Teprve dnes se k nim vrací vláda Petra Nečase, ale čtyři roky byly ztraceny a situaci již může uklidňovat jen Policie ČR," uvedl pro ParlamentníListy.cz Šulc.

Ten uvedl, že podle mínění spousty starostů i občanů jsou výsledky agentury jsou mizivé, zejména v tom nejpodstatnějším úkolu,který má i v názvu,tedy začleňování. Šulc míní, že jediným výsledkem agentury přece nemůže být pomoci lidem v sociálně vyloučených lokalitách zajistit bydlení či výplatu dávek,správně za ně vyplnit ty správné papíry a doručit je na správné místo.

"Takzvaná pozitivní diskriminace dráždí víc a víc ostatní občany a návrh bezplatné předškolní docházky (pro někoho bezplatné,ale ostatní to musí zaplatit-a to i za ty neplatící) je zcela mimo cíl. Cikánské děti v těchto lokalitách přebírají chování svých rodičů, normální je pro ně nepracovat, mít co nejvíce dětí kvůli dávkám, kouřit, chodit denně do heren a přikrádat si. Přitom romské děti chodí rády do školy a milují své učitele. To však končí kolem dvanáctého až čtrnáctého roku věku ,kdy nastává neodolatelné volání dálek a rodinných tradic , a celá dosavadní složitá výchova je ztracena. Agentura v tomto zklamala,ale nevyléval bych zatím vaničku i s dítětem, je třeba agentuře změnit zadání,metody i cíle a zásadně ji asi provětrat i personálně. Pak uvidíme," uzavřel Jiří Šulc.

Rovnost před zákonem vs. pozitivní diskriminace

Proti podobným agenturám je i senátor ČSSD Vladimír Dryml. „Trvám si na tom, že se zde praktikuje pozitivní diskriminace, a to je špatně. Buď jsi občan České republiky a pak máš stejná práva, ale i povinnosti, nebo nejsi. Ale občané ČR se nemohou dělit na Romy, nebo neromy či jiné národnosti. To nemám rád. Pozitivní diskriminace spočívá v tom, že zákon pro někoho platí, a pro někoho ne, kdy sociální dávky jsou nastaveny tak, aby vyhovovaly určité skupině lidí na úkor jiných. Takové věci mi vadí, aby přišel Rom a o všem, co se mu nelíbí, řekl, že to je rasismus,“ řekl redakci senátor.

„Je to populistický výkřik do tmy. Politika sociální inkluze je nutná. Raději ať řeknou, jak by měla agentura lépe pracovat. Jen něco rušit by uměl každý,“ zlobil se na starosty poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava se starosty souhlasí. „Agentura je k ničemu. Byla ustavena k tomu, aby byla diskriminační vůči většinové společnosti. V té situaci, jaké jsou romské děti, je i celá řada ´bílých´. Těch se ale ty výhody netýkají. Já jsem slyšel, že romské děti budou svážet autobusy do školy a do školky, bílé děti si to budou muset zaplatit. Vím, že mnohdy romské děti dostaly výbavu na školu v přírodě. Jejich maminky to pak prodaly a dítě nakonec nejelo ani na školu v přírodě,“ řekl Doubrava.

K otázce svážení romských dětí do školy se vyjádřila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, pod kterou agentura spadá. Jde prý o dezinterpretaci vládní strategie proti sociálnímu vyloučení. V ní prý o svážení dětí do škol není řeč. "Opatření ve strategii navrhuje řadu kroků, které by měly vést k systematickému řešení záškoláctví. Jedním z kroků je i zapojení širší sítě zasahujících, kteří mohou „vytahovat“ děti z domovů do školy. Kromě sociálních pracovníků a pracovníků odboru sociálněprávní ochrany dětí může jít i o pracovníky Policie ČR," uvedla Šimůnková v Právu. V rozhovoru si rovněž stěžuje na to, že starostové neodpovídají na návrhy agentury. (více ZDE)

Relikt Kocábovy neomarxistické romské anti-koncepce

„Souhlasím se zrušením agentury. Mám s jejich prací bohaté zkušenosti. Arogantní chování ředitele a žádné pozitivní výsledky,“ uvedla poslankyně ODS a bývalá primátorka Chomutova Ivana Řápková.

„Okamžitě bych zrušil tento relikt Kocábovy neomarxistické integrační anti-koncepce. Divím se, že tato vláda, která je označována jako pravicová, se s touto věcí nevypořádala a úřad nezrušila. Takovéto agentury pouze prosazují pozitivní diskriminaci, což není nic jiného než rasismus naruby,“ uvedl nestranický senátor Petr Pakosta.

Poslankyně TOP 09 z Ústeckého kraje Patricie Kotalíková míní, že agentura jako poradní orgán municipalit smysl má. „Otázkou spíše je, zda agentury jsou při současném personálním obsazení schopné odborně a relevantně pomáhat,“ dodala poslankyně.

„Zdá se, že tato organizace vyvíjí nedostatečnou činnost a pokud je neefektivní, tak by se buď měla změnit koncepce její práce, nebo by se ty peníze měly přesměrovat jinam, kde budou efektivněji využité,“ uvedl poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka.

V Litvínově to funguje

Jeho stranický kolega, poslanec a bývalý starosta Litvínova, Milan Šťovíček, si ale spolupráci s agenturou pochvaluje. „Začátek spolupráce docela skřípal, když jsme začínali s projektem Nulové tolerance, ale pak jsme si vše vyjasnili a nyní mám ty nejlepší zkušenosti a v Litvínově dělá agentura dobrou práci. Pan Šimáček je člověk, se kterým jsme ve velmi úzkém kontaktu a spolupráce je dobrá,“ pochvaloval si poslanec VV.

Podle něho existuje dobrá spolupráce v projektech, jako jsou prevence kriminality, sociální a terénní práce stejně jako poradní služby v oblasti finanční tísně, kdy se pomáhá lidem přímo  - například v Janově.

„Zajímavý je i projekt prostupného bydlení, kterým jsme se inspirovali ze Slovenska. Dále je pozitivní třeba vzdělávání terénních pracovníků z neziskovek i od města. Rozjíždíme i projekt ohledně domovnictví s majitelem obytných domů, kde jsou ty největší problémy, se společností CPI. Těch pozitivních příkladů spolupráce je hodně. Vsadili jsme nejenom na represi, která je u nepřizpůsobivých lidí důležitá, ale i na to, že to musíme provázat i s prevencí a terénní sociální prací, kde je spolupráce s agenturou nezastupitelná. Osobně bych zrušení té agentury nepodpořil,“ vysvětlil Šťovíček.

A co samoživitelky?

Poslanec ČSSD a zastupitel města Děčína Jaroslav Foldyna by agenturu nerušil, ale měl kritické výhrady. „Určité návrhy té agentury jsou až naivní a opravdu vytvářejí prostor k tomu, že majoritní společnost se cítí opačně poškozena a to pak vyvolává xenofobní a rasistické nálady. Čili některé věci od nich jsou naprosto nepoužitelné a nevyvážené. Například to svážení romských dětí do škol, to se člověk chytá za hlavu. Nejsem ale za zrušení agentury, ale spíše reformu. Mluvil jsem s radním z Litvínova a ten říkal, že některé věci byly použitelné. Prostě nemělo by to být o tom, že agentura za třicet milionů korun vytvoří stohy papírů, které jsou v praxi k ničemu,“ říká poslanec.

Ten rozumí přístupu, že kultivace nepřizpůsobivých musí začínat už u dětí, ale musí to být vyvážené. „Je celá řada matek samoživitelek z většinové společnosti, které se díky ekonomickým těžkostem mají problém protlouct a starají se o jedno, dvě děti. Stát není schopen vymáhat alimenty, a my tu budeme pomáhat někomu, kdo dělá děti jen proto, aby dostával přídavky na děti. Není dobré, aby měl někdo osm dětí, nebyl schopen se o ně postarat a hodil to na společnost. Rodičovský příspěvek by se měl nad určitý počet dětí snížit a spíše by se měly snížit daně těm, kteří děti vedou k pozitivním hodnotám a ke vzdělání,“ dodal Foldyna.

Podle něho by se také ale mělo pomoci i v těchto lokalitách s infrastrukturou, neboť zde mnoho podniků zkrachovalo a lidé nemají práci. Stát by zde neměl bezhlavě škrtat.

„Nemám na to definitivní názor. Národní socialisté v tomto týdnu veřejnosti v Ústeckém kraji představili svou strategii řešení problematiky sociálního vyloučení. Ta s agenturou nepočítá. Nechci ale šmahem rušit to, co jsme nevymysleli,“ uvedl poslanec a předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek.

Nálepka rasismu

Poslanec ČSSD Jiří Koskuba uvedl, že čerpá informace z médií a konkrétní zkušenost nemá. Důvěřuje ale místním politikům, kteří ji mají. „Oni rady z Prahy nepotřebují. Spíše potřebují od vlády stejně jako místní obyvatelé ochranu a účinnou pomoc, a ne populistické kecy. Nemám tedy důvod tvrzení starostů i s ohledem na vlastní zkušenost nevěřit. Agentura a z ní vyhozené peníze jsou jen kouřovou clonou nad celým neřešeným problémem. A mě již přímo uráží nálepka rasismu, kterou od samotných nepřizpůsobivých či jejich rádoby zástupců, neznalých, populistů či hlupáků, dostáváme. Dnešní doba není lehká, ale kdo chce, může žít spořádaně. Dříve i nyní. Kdo nechce, není to vinou barvy pleti. To není o rasismu. Člověk může být ´jiný´, ale musí se zařadit a ctít pravidla. Tady, v Kanadě i Anglii,“ míní poslanec.

„Jak přesně má fungovat tato agentura, nevím, ale vzhledem k tomu, co se děje v severních Čechách, je evidentní, že buď nefunguje vůbec, anebo úplně špatně. Proto bych se v tomto případě klonil k tomu, co navrhují tamní politici, kteří před veřejností nakonec jako jediní nesou skutečnou odpovědnost za to, jak jsou jednotlivé skupiny občanů začleněny do společnosti,“ míní poslanec ODS Aleš Rádl.

Poslanec ČSSD František Bublan míní, že činnost agentury není optimální, ale je nutná. „Když něco nefunguje, jak má, tak se to nemusí hned rušit, ale hledat cesty ke zlepšení,“ dodal Bublan.


Obhájí agentura svou existenci?

Předseda VV Radek John po jednání se starosty řekl, že bude chtít, aby agentura své fungování před jeho sněmovním výborem pro bezpečnost obhájila. „Pozveme si zástupce agentury, aby nám vykázali své úspěchy a ukázali, že je agentura efektivní. Pokud nebude fungovat, mají se dát peníze jinam nebo změnit systém její práce,“ uvedl John.

Připustil, že plány vypracované agenturou mohou příslušníky majority popuzovat. „Mnohé ty věci jsou naivní, dané dobrou vůlí, ale před tvorbou této strategie by tu ti lidé měli žít a zjistit si, co je reálné. Jediná možná strategie je strategie spravedlnosti pro všechny,“ dodal John.

Šéf agentury Martin Šimáček argumenty starostů odmítl. „My jsme jim nenabídli peníze na otevřené dlani ani populistická řešení, ale program, který se osvědčil v jiných kritických situacích, například před dvěma lety v Litvínově,“ řekl šéf agentury. Podle jeho názoru má program potenciál situaci uklidnit, ale je náročnější a vyžaduje dlouhodobé úsilí.

 


 

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…