Žene vládu k soudu: Zrádci. Hrbí se před církví a dávají kusy území Vatikánu

03.02.2012 15:35

Spisovatelka Lenka Procházková rozčeřila hladinu společenského i politického dění před několika dny tím, když pronesla následující slova: "Jsem spisovatelka a vadí mi, jak se v této zemi zachází se slovy. Údajně jde o narovnání vztahu s církvemi, ale toto není narovnání, ale shrbení státu. Přímo ohnutí!" Podala proto kvůli tomu trestní oznámení na vládu i premiéra. V případě podpisu zákona prezidentem pak hovoří i o možné velezradě. Ale ačkoli církevní restituce byly i tématem pátečního jednání poslanců, zatím žádný posun nenastal - k hlasování dosud nedošlo. Vývoj událostí je tak během na dlouhou trať.

Žene vládu k soudu: Zrádci. Hrbí se před církví a dávají kusy území Vatikánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Důvodem k těmto ostrým větám, které vzápětí vyvolaly stejně ostrou polemiku, je prý  „největší tunel v dějinách země“. Tím Procházková nazývá vládou premiéra Petra Nečase (ODS) schválené církevní restituce. Zato si vysloužila vlnu kritiky a stejně tak vzedmutí podpory. S obojím prý počítala.

Všichni brečí, až když se něco ukradne. Já volám ještě před tím, říká Procházková

"Můj syn se mě ptá - v téhle zemi každý brečí až když se něco ukradne. Ty upozorňuješ na to, že něco může být ukradeno a nikdo tě nechce moc slyšet, jak je to možné?" říká ke svým motivům, jež vedly k uvedenému kroku, pro ParlamentníListy.cz Lenka Procházková. Dodává, že opravdu cítila velkou potřebu proti vrácení majetku církvím v podobě, v jaké se o ní jedná, zakročit. A jako nejschůdnější varianta jí připadá uvedená žaloba, poněvadž její upozorňování na vážná rizika vyznívají zatím stále prý jako marné volání "žíznícího na poušti".

Ohledně  církveních restitucích, o kterých se jednalo v pátek v prvním čtení v Poslanecké sněmovně, Lenka Procházková konstatuje, že v praxi představují tak vysokou částku, která bude z peněz státu odčerpána, odpovídající výši zhruba desetinásobku ceny za arbitráže Diag Human (kolem 100 miliard korun). Tato částka má církvím připadnout, přičemž drtivá většina spadá pod církev římsko-katolickou. Od roku 2013  má pak stát ještě vyplatit 59 miliard, v úvahu má být brána i inflace -  takže celková suma tím není konečná. Církve mají dostat navíc ještě majetek v hodnotě 75 miliard korun – kromě stavebních objektů ještě lesy a polnosti. To Lenka Procházková považuje za porušení zákona a podala proto 18. ledna na premiéra Nečase a celou jeho vládu zmiňované trestní oznámení k Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně. Pokud by soud shledal premiéra a vládu skutečně vinnými, hrozilo by jim až osm let odnětí svobody.

Podporu vyjadřují lidé peticí a podpisy

Jako výraz podpory jejího postoje proto koluje internetem a sociálními sítěmi petiční akce. Spolu s podporou Procházkové vyjadřují lidé svými podpisy také souhlas s jednáním režiséra a producenta Václava Dvořáka. Ten totiž  podal trestní oznámení na premiéra vlády a ministry spolu s Lenkou Procházkovou. Ačkoli petice vznikla v těchto dnech, má na svém kontě již bezmála dvě stě podpisů.

A lidé, kteří stránky petice navštíví, také vedou zajímavou diskusi. Anonymní uživatel například napsal, že to, co udělala Lenka Procházková společně s Václavem Dvořákem, je „nejkvalifikovanější a občansky nejstatečnější vystoupení posledních let proti době bezpráví, kterou je třeba zásadně napravit.“

Je to správné rozhodnutí, proto podepisuji - píšou lidé

Jiný uživatel, který však také nezveřejnil svoji identitu, pak chválí. „Z hloubi duše jsem přesvědčen o správnosti tohoto trestního oznámení. V případě nutnosti jsem připraven vždy prosazovat jedině správné demokratické hodnoty jako takové. Jakožto tyto hodnoty prosadit i v tomto státě,“ napsal nepřihlášený diskutující.

Další pak přidává i varování. „Petice je dobrá věc, ale pozor, aby se nepřiživily některé parlamentní strany a nedopadlo to jako s akcí Děkujeme, odejděte proti podvodné opoziční smlouvě Václava  Klause a Miloše Zemana. Tehdy to chtěla využít Monika Pajerová k tomu, aby se dostala do parlamentu. Seznamte s touto peticí i zástupce západních sdělovacích prostředků - televize, rozhlasové stanice a tisk, zejména německou ARD. Ta ji, i to, co se kolem ní bude dít, zveřejní,“ píše autor varování – opět však anonymně.

Majetek není definován přesně - jak ho chce vláda vracet?

Pro média ke svým pohnutkám již v minulosti přitom uvedla Lenka Procházková hned několik motivů toho, proč je nutné se proti návrhu zákona postavit, dokud to jde.

 „Na celé situaci je nejvíce zarážející skutečnost, že majetek, který se má nyní vracet, není přesně definován,“ tvrdí Lenka Procházková s tím, že poslanec Marek Benda (ODS) údajně dokonce prohlásil, že soupis tohoto majetku bude předložen až po vykonání restitucí.

„Ministři Nečasovy vlády tak schválili něco, aniž tuší, co vlastně. Domnívám se, že ani poslanci, kteří budou o zákonu rozhodovat, nemohou za těchto podmínek jednat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, k čemuž je zavazuje poslanecký slib. Proto jsem podala na vládu trestní oznámení za porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ uvedla ještě Procházková.

Podle ní, pokud ke schválení této normy nakonec dojde a prezident Václav Klaus ji podepíše, bude se jednat o akt velezrady.

Je to velezrada - naše území bude vydáno cizí mocnosti, myslí si Procházková

„Vydáním tak rozsáhlých území dojde k narušení celistvosti země, protože část jejího teritoria bude vydáno cizí mocnosti – státu Vatikán,“ vysvětluje velmi vážná obvinění Procházková a odvolává se na kanonické právo. Argumentuje navíc ještě tím, že vydáním církevního majetku budou prolomeny i restituční hranice z roku 1948.

Tvrdí, že valná část církevního majetku byla už za první republiky v rámci pozemkové reformy z roku 1919 vydána rolníkům, a i zbylý majetek (hlavně stavby) nebyl pro církev ve vlastnickém právu. Cokoli tak chtěla prý církev prodat, musel od hodnoty tehdejších 200 korun odsouhlasit stát. Oprávnění nakládat s majetkem zamezil katolické církvi již rakouský císař Josef II.

Premiér Petr Nečas ihned poté, co se veřejnost o neobvyklém trestním oznámení dozvěděla, vzkázal ústy svého mluvčího Jana Osúcha, že věc nebude nijak komentovat. Přesto bylo trestní oznámení  příslušnými orgány předáno k prověření. Kdy bude znám výsledek šetření, se zatím neví.

Nabízí se zcela logicky otázka, v jakém stádiu se trestní oznámení v současné době nachází - nastal nějaký pokrok?

"Pokud mám správné informace, tak bylo trestní oznámení postoupené do Prahy (bylo podáno v Brně) - nikdo mě o tom však oficiálně dosud neinformoval. Osobně jsem se domnívala, že bude o každém možném vrácení majetku rozhodovat soud v místě, kde se o tom bude jednat. Věřila jsem, že se najde nějaký odvážný soudce, který rozhodne průlomově. Ale takto vše nasvědčuje tomu, že bude vydán verdikt jednotný, pro celou zemi, jednou instancí - to je pro mě, je-li tomu skutečně tak, zklamáním," svěřila se ParlamentnímListům.cz publicistka a spisovatelka Lenka Procházková. Ta se v minulém režimu byla nucená živit jako uklízečka, po roce 1989 působila jistou dobu v diplomatických službách. Nyní je na volné noze.

Úspěch bude i to, když se návrh vrátí k přepracování odborníkům

Jak však dodala, ráda si dává a stanoví pro mnohé zdánlivě nedostižné cíle. Je si prý dobře vědomá toho, do jak velkého boje se pustila. "Přesto mám pocit, že se mi to povede změnit. Asi ne třeba na sto procent, ale jako vítězství bych viděla i to, kdyby ten zákon byl stažen a zpracován znovu odborníky. Nejsem ten, kdo nechce církvím nic dát - ano, něco jim určitě náleží. Ale pokud by se tak stalo za těchto okolností, proti kterým vystupuji, byl by to obrovský tunel, srovnatelný s privatizací ve stylu, jak u nás proběhla," doplnila ještě Procházková.

V Česku je pouze deset procent populace věřící, situaci ohledně majetku by tedy mohla napomoci prý i rychlá odluka a pak nový daňový zákon, který by vstoupil na scénu. "Ten by totiž odhalil, jak na tom skutečně ti lidé se svojí vírou jsou. Určil by jim - stejně jako v jiných zemích - to, že by své církvi přispívali . Samozřejmě, že to není spasitelné, ale určitě by to pomohlo řešit alespoň platy farářů, které jdou nyní ze státního rozpočtu," poukazuje i na další část financí ohledně restitucí a možné řešení Lenka Procházková.

Víra je dar, se kterým se nesmí kupčit. Církev je jen organizace

Přesto zdůrazňuje, že není ateistka, za kterou ji mnozí (hlavně) kritici považují. "Víra je dar, nesmí se s ním kupčit. Církev je jen organizace - to musíme umět rozlišovat. A i to, že pohrdám současnými politiky, neznamená, že nemám ráda svoji zemi," vysvětluje publicistka Procházková. Jistým potvrzením jejích slov může být i to, že Lenka Procházková je autorkou obsáhlé knihy o životě Ježíše Krista.

I když se dá ve stínu současných události její počin považovat za velmi odvážný, nezaznamenala prý dosud žádné konkrétní výhrůžky směrem ke své osobě, ani nic, co by mohla pokládat za jakýkoli akt zastrašování. "Naopak, hodně mně lidé píšou a vyjadřují podprou. Dokonce i uvádějí, jak se na to, pokud by to prošlo, v některých místech už jisté osoby připravují," říká pro ParlamentníListy.cz Procházková.

Šíření petice se přitom ujala i Iniciativa za demisi vlády. Ta se pokládá podle charakteristiky prezentované na svých stránkách za skupinu „normálních občanů ČR, která odmítá současnou, veskrze špatnou vládu ČR. Podle jejích členů prý současná vláda slouží jen úzké vrstvě vyvolených a je jí zcela lhostejný osud naší země.

Procházková: Nemám ráda zbytečné demonstrace. Ale tlak se dá vyvíjet různě

Na závěr publicistka, která se odvážila žalovat na nejvyšší představitele Česka, konstatuje, že rozhodně svým počinem nechtěla burcovat k jakýmkoli zbytečným demonstracím - i když na mnohé, které jsou jí svými důvody protestů blízké, prý chodívá.

"Jen jsem chtěla lidem ukázat, že se dá vyjádřit nesouhlas i jinak - právě podobným tlakem - psát politikům a sdělovat jim, že s nimi nesouhlasíme. A v případě, že je to nutné, obracet se na soudy a státní zastupitelství s trestními oznámenímí," uzavírá pro PalrmamentíListy.cz svůj názor Lenka Procházková.

Oč jde v petici na podporu spisovatelky?

Petiční akce na podporu spisovatelky Lenky Procházkové a režiséra

Petiční akce na podporu spisovatelky Lenky Procházkové a režiséra, producenta Václava Dvořáka, kteří podali trestní oznámení na premiéra vlády ČR Petra Nečase a ministrů jeho vlády za schválení církevních restitucí.

My, níže podepsaní občané, vědomi si svého práva ve smyslu ustanovení § 1 zákona č.85/1990 Sb., o právu petičním, žádáme adresáty této petice, aby v rámci své kompetence vyvinuli maximální úsilí a nedovolili zlehčení šetření trestní odpovědnosti premiéra Ing. Petra Nečase a ministrů jeho vlády ve věci církevních restitucí, tak jak bylo napadeno trestním oznámením spisovatelky Lenky Procházkové a režiséra, producenta Václava Dvořáka.

Osobou oprávněnou zastupovat petiční výbor ve styku s příslušnými orgány byl určen Jiří Kimla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…